Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    veterán

    válasz GeryFlash #1 üzenetére

    Nekem a legutóbbi Seagate-em egy 3.2GB-os Medalist volt.
    Lassan ismét bizalmat szavazok nekik :)

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz .mf #3 üzenetére

    Általában a csúcs méretűek ARÁNYAIBAN mindig drágábbak mint az utánuk következőek.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz .mf #10 üzenetére

    Pontosan megértem amit mondasz, és ebbenaz a szomorú, hogy nekünk, akik amúgyis világszinten jól keresünk (jah nem... ) a 650 usd-re rájön a vám + áfa + kisker árrés.
    Szerintem nem sok lesz belőle itthon az elkövetkezendő években :(

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz Dißnäëß #18 üzenetére

    Tényleg szép város, most legutóbbi decemberben voltam ott :)

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz Dißnäëß #21 üzenetére

    Az orgonát én sem láttam, csak a városban járkálni tök jó volt :) kár, hogy esett az eső.
    Különmentetek, gondolom barátnőddel.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz Dißnäëß #24 üzenetére

    Én is láttam, hogy szép, de nekem szakadó eső és szürke ég jutott mellé :(

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz Sanchez638 #30 üzenetére

    így van. Szerintem igazi szégyen, hogy 2024 februárjában drágább (23 ezer ft) egy 2TB-os HDD mint 2012 nyarán volt (12-15 ezer ft). Közben eltelt 12 év!!!

    Azzal már is jöjjek, hogy az informatikában valami, aminek a sebessége és a mérete meg úgy a tudása ugyanaz az 2-3 évesen már a felét éri, aztán még kevesebbet. Itt meg arról beszélünk, hogy 12 évvel később kétszer annyiba kerül ugyanaz, és nem valami ritka csúcshardver, hanem egy alsóközépkategóriás tucattermék.

    Lehet dobálózni a gyenge ft-al, de ez szerintem azt mutatja, hogy 12 év alatt semmit(!) sem csökkent a HDD-k ára! 12 éve azt hittem abból, ahogy akkor mentek a dolgok, hogy ilyenkorra 20TB-os lemezeket veszünk majd 20 ezerért. Csak ugye jött az árvíz, és rájöttek a gyártók, hogy milyen jó dolgok ezek a katasztrófák, áron felül ki lehet söpörni a raktárat, és árat sem kell csökkenteni, mert ennyiért is megveszik.
    A 4TB-os HDD-met 25 ezer ft-ért vettem 2021 március 1-én, most ugyanaz a HDD, ugyanott 39390ft! Lehet a gyenge ft-ra fogni, de eltelt 3 év, fele annyiba kéne kerülnie, nem majdnem kétszer annyiba.

    Sajnos az új lemezek árban csak egyszerűen a régiek felé jönnek :(

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz Sanchez638 #32 üzenetére

    így van, sajnos ez ilyen :( és akik változtathatnának rajta (a gyártó) pedig nem áll érdekükben. Most, hogy az SSD-k drágulnak, én még némi HDD drágulástól is tartok.

    "Nincs úgy igazán élvezhető tartalom se, ami miatt sok terrás lemezeket kelljen venni" - nekem akkor is kell a sok terrás lemez kihasználtság miatt, viszont valóban, az ember megspórolja a netflix és stb. előfizetés árát :D

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz .mf #34 üzenetére

    Na, végre valaki más is emlékszik erre! és végre valaki más is látja ezt. Mindig mindenki a gyenge ft-al és társaival jön, pedig nem. Arról nem is beszélve, hogy eltelt 12 év!
    Szintén az özönvíz előtt vettem 2TB-os HDD-ket, már csak egy van meg, de az még igen, mellette 4TB, és átérzem a helyzeted, szintén térigényes userként valósággal nyomorgok 6TB-on, már játék is alig van a gépemen, mert kell a helyük :D Sőt, mostanság már a rendszer SSD meghajtón is van 100+ GB cucc "ideiglenesen". Szóval nagyon vennem kéne már nagyobb HDD(ke)t, de a jelenlegi árak mellett nem igazán gondolom.

    Mivel mindennek csökkent a fajlagos ára jelentősen, csak a HDDnek nem (sőt, mondhatni még nőtt is) így az emberek még kevésbé fognak HDD-t venni. 1TB-os méretben ma már nem is kérdés, hogy HDD vagy SDD (10%-al drágább az SSD SATA3 esetén). Ahogy fejlődnek az SSD-k, 1-2 év múlva ez akár 4TB-os méretben is triviális lehet az SSD javára. (bár most épp az SSDk árai is emelkednek :( )

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz fatal` #36 üzenetére

    Nem jól emlékszel. Még emlékszem arra a (az amúgy szerdai) napra mikor 2db 2TB-osat vettem egyből 25 ezerért Debrecenben. Egy keszthelyi haver egy nappal előtte hasonló áron szintén kettőt vett. Úgyhogy négy darabot az országban ennyiért biztos eladtak 2012 késő tavaszán/kora nyarán. (+ az .MF féle példány)

    "Ettől függetlenül az ár rengeteget csökkent" - tény, az özönvíz utáni árakhoz képest igen. Ha abból indulok ki, hogy az informatikai dolgoknak (pláne, hogy nem is egy ritka vagy különleges hardver) kb 5 évente (sőt, még gyakrabban) megfeleződik az ára, akkor a következő történt volna :
    Tételezzük fel, hogy 1éven belül normalizálódik az ára (ami nyilván mai napig nem történt meg) :
    2013 15000ft (kerekítsük kicsit fel a könnyebb számolás végett)
    2018 7500ft
    2023 3750ft
    Tegyük rá a gyenge forintot meg mindent és induljunk ki abból, hogy ma is 5000ft lenne egy 2TB-os HDD (amitől nagyon messze áll 20 ezertől indulnak).
    Akkor ennek arányában egy 3TB-os 7500ft nak kéne lennie (és akkor itt még nem realizálom a nagyobb olcsóbb TB/ft arányát - amúgy most 33 ezertől indul) és a sor következő féleképpen alakulna (zárójelben a mai induló árak) :
    4TB 10 ezer ft (35 ezer)
    6TB 15 ezer (60 ezer)
    8TB 20 ezer (67 ezer)
    12TB 30 ezer (104 ezer)
    16TB 40 ezer (109 ezer)
    20TB 50 ezer (133 ezer)

    Mint látható ahogy nő a méret jelentősen nyílik az olló. Ma 50 ezerből 4TB vehető miközben kb 20TB-nál kellene tartani.

    Ennek ellenére most, hogy utánanéztem megállapítottam, hogy a 8TB-os ára esett, és mostmár abszolút megéri a 6TB-hoz képest kifizetni a felárat (persze mindenhol a legolcsóbb modellt vettem, figyelmen kívül hagyva a fordulatszámot, garanciát stb.) illetve a 12TB-ról 16TB-ra ugrás szintén nem vészes.
    Bár valójában ha számolok a nagyobb méret, kisebb ft/GB aránnyal és mondjuk a mai arányokat nézem, akkor a 20TB-osnál 30 ezer körüli értékről beszélhetnénk. Így persze, nem drága, ha 30 ezer 133 ezer nem drága, akkor valóban nem az.
    Remélem, mostmár érthető, hogy minek analógiáján mondjuk azt, hogy de bizony ma rohadt drágák a HDD-k.

    Ha megnézed az özönvíz után sosem normalizálódtak, a HDD árak, 2-3 évig dupla áron mentek, aztán nagyon lassú csökkenés kezdődött, az új HDD-k pedig jellemzően árban a régiek felé jöttek. Ezt súlyosbította 2021 tavaszán a chia őrület, amikor mindössze 2 hét alatt a 25 ezer ft-ért vett 4TB-os HDD-m meghaladta az 50 ezer ft-os árat is. Megjegyzem arról sem nagyon süllyedtek vissza az árak az alsóbb modelleknél mára, 38 ezer ft most egy ugyanolyan 4TB-os HDD.

    Végezetül meglehet csinálni az érvet, hogy de hát minden drágul, ugyanakkor az informatikában nem ez a megszokás 10+ éves technolgiáknál.
    Az elsőbb 2TB-os driveok már 2009 januárjában kaphatóak voltak.
    Ugyanekkor jött ki processzorok közül a C2D E7500 133$ és a C2Q Q8200S 245$-ért. Ha megnézzük, hogy az előbbi manapság 3$ alatt megy a használt piacon (újonnan évek óta nincs, 750ft-ért is találtam már), az utóbbi 8$-ért, akkor megvan, hogy a tényleges csökkenés valójában 44× és 30× volt,. Még az utóbbival számolva is a 20TB-osnak (jó most gonosz leszek) 6650ft-ra kellene kijönnie :D (jó, ez azért nem reális több okból sem, de a fentebb tárgyalt 30-50 ezret igenis annak érezném).

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz .mf #37 üzenetére

    Én 5400-as WD Greeneket vettem 12 ezerért, ha belegondolok arányaiban passzol is a tiedhez.
    Most néztem meg az árakat, a 6TB-os ma worst buy, 10% felárért van 8TB-os, ami persze még mindig aránytalanul drága, bár sajnos a 4TB-osok már hozzádrágultak :( (visszaosztva a 35 ezres 4TB-hoz képest 67 ezer már annyira nem is vészesen rossz), legjobb vételnek pedig a 16-20TB ígérkezik, persze csak szigorúan ha a legolcsóbb modellekkel számolunk. A gyorsabb és jobb modellek simán beletudnak csúszni az eggyel felettük lévő árkategóriába, még rosszabb ft/TB arányt hozva.
    4+2TB-ről lépnék, én 8TB-al szemezgettem, de ha már szerelek, másolok, variálok, lehet, hogy 12TB-ot kellene venni, ami majdnem egy árban fut a 16-ossal.
    Tisztára ugyanaz dilemma, mint amikor lecseréltem a 3GB-os HDD-mert, elindultam, hogy veszek egy 8.4-est, és hazaállítottam egy 20GB-ossal (persze a tervhez képest jelentős plusz pénzt elköltve), mert az arányok kb ugyanígy néztek ki. :D

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák