Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • xylacc

    csendes tag

    válasz Morris #2270 üzenetére

    A COB-LED-es fényforrásokba általában komolyabb constans current (állandó mA) drivert raknak, amit legjobban egy nagyobb frekvenciájú kapcsoló üzemű táphoz lehet hasonlítani. Itt egészen kicsi a kitöltési tényező, mivel a frekvencia magasabb, kisebb kondival kiegyenlítik.
    Az olcsóbbik megoldás az áramkorlát, a bejövő oldalon egy váltókondi, ami kapacitív ellenállásként funkcionál.
    Nos, itt nagyon fontos a kitöltési tényező, pláne, ha az összes LED egy körön van. Ha itt kicsi a kondi, akkor villódzás van. Ezt a tápot csak a legegyszerűbb, legolcsóbb termékekben használják.

  • kaliber

    aktív tag

    válasz st6969 #2380 üzenetére

    kb: 2hónapja rendeltem tőle a linkelt led izzókat, 3hét alatt megjött 1év garit ad rájuk, még csak másfél hónapja vannak meg az izzók nincs gond velük 3.5x3.5-es szobát három darab nagyon jól bevilágítja. 50-60 Celsiusra melegednek fel úgyhogy tűzveszélytől nem kell tartanod.

    A COB ledek sárgábbak (és ugye 60fokosak) mint ebből a Warm White a megbízhatóságukról még nem olvastam itt.

    A külső tápos smd led izzók megbízhatóbbak mert biztosan nincsenek túlhajtva (feltéve ha led táppal használják) és ezeknek ez az érzékeny pontja.

    Miért jársz futni? Mert az élet rövid, a futástól kicsit hosszabbnak tűnik :)

  • 5914

    csendes tag

    Üdv .
    Mi a jobb és miért :
    12V ledek ledlámpák tápegységről hajtva , vagy eleve 220 V-ra készített ledlámpa ?
    Melyik az energiagazdaságosabb ?
    A cob ledek nagy hőtermelők ? Mi a külömbség teljesítményben a cob és pl az 5050-es smd között ?

  • kaliber

    aktív tag

    válasz 5914 #2450 üzenetére

    1. A külső tápos meghajtás egyértelműen megbízhatóbb, a "220V-ra készített" ledben belül van a driver, több hibalehetőség (saját tapasztalat is)

    2. A Cob led is SMD led: jobb hőelvezetés (ami tovább növeli a ledek élettartamát), hagyományos "izzó" kialakítás, de bővebben itt

    Miért jársz futni? Mert az élet rövid, a futástól kicsit hosszabbnak tűnik :)

  • runner 125

    nagyúr

    válasz B-L-A-C-K #2588 üzenetére

    Privibe küldök egy kontaktot, én tőle szoktam beszerezni minden LED izzót, (feltéve, ha van neki, ha nincs ebay).

    COB LED alá szerintem ne add, ha fényerőt is akarsz.

    Az 5 méteres LED csíkkal mi a baj? Össze lehet kötni őket csak nagyobb táp kell hozzá.

    anrodiszlec.hu - itt van választék bőven.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • st6969

    őstag

    Sziasztok,
    hűséges olvasója vagyok a fórumnak, és korábban azt a tanácsot kaptam, hogy inkább 12V-os rendszert építsek (stabilabb, tartósabb a külső meghajtó miatt). Anyagi okokból ebay-ről szereztem be a cuccokat (egyelőre 1db 5W-os és 1db 7W-os COB ledes MR16-os izzót próbaképpen), illetve egy 60W-os tápot, kb. 50W lenne az össz fogyasztás, amit a konyhába tervezek.
    Kipróbálni nem tudtam..., mivel akadt egy kis problémám, ami a saját figyelmetlenségemből adódik: a 60W-os táp-ra az van írva, hogy output DC 20-39V. Reklamálni nem tudok, mert a leírásban tényleg ez szerepelt, tehát becsapva nem lettem.
    Gondolom ezzel a 12V-os rendszert nem lehet megépíteni. Esetleg valakinek az itt lévő szakértők közül nincs szüksége egy ilyenre? 3000Ft-ba került (IP66-os, kültéri, féláron odaadom).

  • st6969

    őstag

    válasz st6969 #2745 üzenetére

    Sziasztok,
    hozzáértőket kérdeznék (teljesen laikus vagyok, így biztos lesznek buta kérdések). A munkahelyen a laborban bemértük ezt a "csodatápot", hogy akkor mi is van a kimenetén (a felirat szerint 20-39V 1500mA, nincs rajta semmilyen szabályzó potméter vagy ilyesmi, teljesen zárt, IP66-os...).
    Kereken 40V-ot ad ki. Próbaképpen rátettünk egy 220-as 100W-os izzót (az volt ott éppen), hogy megnézzük, mi történik. Enyhén pislákolt, viszont a kimenetén stabilan maradt a 40V...
    Közben megérkezett 2db mr16-os 5W-os COB ledes izzó (ebay 865Ft/db). Elvileg 12V-osként rendeltem, de az van ráírva, hogy 12-24V. Egy másik tápegységen kipróbáltuk, ugyanúgy világít a 12-24V tartományban szabályozva a feszültséget. Ha jól emlékszem, kb. 110mA áram folyik rajta.
    Kérdésem: 5 vagy 6db ilyen COB ledes csodát szeretnék erről a tápról meghajtani, és elhangzott egy olyan javaslat, hogy kössek sorba 2-3 vagy 2-2-2 izzót. Szerintetek fog ez így működni hosszútávon (álmennyezetbe rejtve lesz tápostól, szellőzés csak annyi, ami az izzó és a billenőkeret közti rés)?
    Van "lux" mérő készülék is, hogyan lenne célszerű lemérni, hogy tényleg tudja-e az "ígért" 500lm körüli értéket (sötét szoba, 1m-ről, vagy ilyesmi...sosem csináltam még)?
    Köszönettel:
    st

  • xylacc

    csendes tag

    válasz st6969 #2819 üzenetére

    Gyanítom, ez egy 50/60W?- os power led nek a tápja, ezért a stabilizált áramerősség.
    A LED-es spot-jaidat ha lehet, ne erre akard ráerőszakolni, mert egy, nem lesz hosszútávú, sem nem lesz normális a betáp, akárhogy variálsz vele.
    Inkább megveszem tőled, és vegyél egy normális 12V stabil tápot. Sokkal jobban jársz.
    Másik kérdésedre, hogy stabilabb a 12V-os külső, tápos, stb...
    Ez marhaság, ugyanannyi alkatrész van a 12V-osba is, mint a 230V~osba. Ha egy termékbe a LED-ek túl vannak hajtva, és a fényforrás 50-60°C-os, akkor mindegy, hogy cob led, vagy smd, dip vagy power led, akkor is tönkre fog menni, rövid időn belül.
    Egy a lényeg, a hőmérséklete.
    Ha 12V-ról hajtod meg, akkor ha nem normál méretű, hanem nagyobb hűtőbordás alu spot, bírni fogja.
    A LUX és a LUMEN teljesen más dolog, otthon mérni nem fogod, ezt felejtsd el. Maximum hasonlítani tudod valamihez a luxmérő mérése alapján, de akkor is klönböző a sugárzási szög, a színhőmérséklet, stb...

  • kaliber

    aktív tag

    válasz Mosqu!to #2902 üzenetére

    Ezek mind kellenek hozzá ha távirányitósra akarod.

    A Cob ledeknél én 12 voltos rendszert építenék (aminek külön táp kell) a 220v-os smd led izzókkal szívtam.

    Miért jársz futni? Mert az élet rövid, a futástól kicsit hosszabbnak tűnik :)

  • Yany

    addikt

    LOL, ez vicces egy diskurzus volt. vagyis inkább színvonal alatti, ne haragudj, Ronin. Bejössz egy ledes topicba elmagyarázni -- pont azon ritka embereknek, akik tényleg mindent elkövetnek hogy jól jöjjenek ki a buliból -- hogy csak buktak rajta és ez maximum szórakozásnak jó (vagy játéknak, vagy mit írtál). Őszintén csodállak a bátorságodért, vagy sajnállak az ostobaságodért. Ki-ki döntse el.

    Nem igazán vágom, hogy mi is az az extra költség, amit itt emlegetsz. Én is lakást újítottam fel, és gondolhatod, hogy nem azért, mert meguntam a wolfram szagát. De a lényeg: egyetlen Ft plusz kiadásom sem volt amiatt, hogy ledre váltottam, kizárólag magának az "izzónak" az ára és a szalag esetében egy táp, de azt vegyük bele az izzó árába. Kiszámoltam pesszimista kalkulációval, hogy napi 4 óra világítással mennyi idő kell ahhoz, hogy az 50W-os izzóim helyett világító drágább 5-7W-os LED-jeim behozzák az árukat (3e Ft-os COB spot-ok).

    Kérlek szépen, egyetlen év alatt már bejön az áruk a villanyszámlán, de ami még szebb: ha nem csak egy évet bírnak, akkor az öko lábnyomom is jobb lesz (igen, nekem ez is számít). Viszont LED-ekből van nekem 1000 Ft-os is (amelyek így újonnan még semmivel sem rosszabbak az itthon vásárolt drágáknál). Ezek az olcsóbban pillanatok alatt meg fognak térülni (pár hónap) és talán nem is mennek tönkre azok sem. Majd 1-2 év múlva visszatérünk erre. Addig is van egy gyönyörű lakásom, amiben nincs lelkiismeretfurdalásom, ha felkapcsolom a villanyt.

    Spotos téma: nekem speciel vágyam volt, hogy spotok fényét kenjem szét a plafonon és az adja a fő világítást a nappaliban és a konyhában. Szerintem gyönyörű lett a végeredmény. Olyan, amit mindig másoknál láthattam és mindig csak irigykedtem (de csak úgy egészséges módon). Korábban linkeltem be a fórumba képet, akit érdekel, rákereshet (mondjuk a "nappali" szóra). Igaz, akkor még nem is voltam kész teljesen.

    Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

  • retesz147

    addikt

    Sziasztok!
    2db álmennyezetet szeretnék kiépíteni, méghozzá egy ilyet:

    az egyik kb 120*90-es a másik 90*90 lenne ,az elsőbe 5 szpotot gondoltam beletenni dobókockán megtalálható elrendezésben és a tetejére, ahogy a képen is látható ledsort a másikba 4db szpotot és szintén ledsort....

    Első kérdésem, hogy a szpotokba milyen égőt vegyek? Jó az ilyen 1500Ft- környéki 4-5W-os is (hideg fehér) vagy valami komolyabbat kellene??
    ez egy nappali (17nm, 2,7m belmagasság) fő megvilágítása lenne...
    Én is meg tudnám rendelni e-bayről, ha tudtok valami megbízható eladót, jó árban és minőségben ajánlani...

    Második kérdésem a Led szalag.....na ez nagyobb tészta....amit kinéztem az a 3528-as 60 LED-es szalag....de ez is van kültériben és beltériben és van 500-2200 Ft között....
    Ezt csak hangulatvilágítás lenne, TV-zni vagy hasonlók....

    Ebből nem jó az e-bay-es, mert kb 2 héten belül meg kell hogy legyen....
    Tudtok ajánlani az országban üzletet, akik nem gagyit árulnak és viszonylag jó árban?
    Vagy teljesen jó a 600Ft-s is??

    Esetleg egyéb javaslatot tanácsot is elfogadok(akár szalag típusra3528 vs 5050 30led/m vs 60led/m, szpotokra COB vs bármi más, hideg-meleg, bármire)

    Két álmennyezetet tervezek, mindekettőre kb 4-4 m szalag kellene.....
    külön táplálnám meg őket....én 40-60W-os tápokban gondolkodtam....

    A műgyantás kültéri kivitél tényleg hamar besárgul? vagy jó a sima beltéri is takaró és aluprofil nélkül?
    Kell ezekhez aluprofil takaróval, vagy simán mehet a gipszkartonra egy kis ragasztópisztoly segítségével ?

    Köszönöm a segítséget! :R

    (ez lenne a tervezet):

    2tápegység, 2vezérlő és 1távirányító kellene, mert egyszerre szeretném őket kapcsolgatni (LED szalagot). Azért kell mindenből 2, mert nem akarok annyit vésni panelba.

    Jah még egy fontos: Most jelenleg, csak fehéret szeretnék, de lehet később váltok RGB-re....ha most megveszem az RGB-s távot és vezérlőt, de fehérre kötöm, az működne (értelemszerűen +V-t és mondjuk az R-t kötném be és akkor csak a pirost kapcsolnám be a távon)?

    Bocs a hosszúért!

    [ Szerkesztve ]

    Xiaomi 13 eu dev...

  • spidersoft

    senior tag

    Áthozom ide, mert amott félig OFF volt, és itt jobban témába vág. Tehát:

    Üdv!

    Mi a véleményetek a filament led megoldásról? Már egy ideje szemezek velük, de még mindig elég drágák (bár a dolog nem reménytelen, lévén az elmúlt évben kábé felére esett az áruk).

    Aki nem ismerné, és érdekli a tekknika: ez effektíve egy soros elhelyezkedésű COB LED: egy nyákra sorosan ráültetett jó sok LED chip (fehér LED-ről lévén szó ugye kék), majd az egész van bevonva a kék (B) mellé a fehérbe szükséges sárgát (R+G) szolgáltató fényemittáló anyaggal. Ezek az izzószál (=filament) hatású világítások tudtommal a legkorszerűbb LED-es megoldások. Egy ilyen pár centis szálban a chipek sorba vannak kötve, hogy azonos áram folyjon rajtuk (így a gyártás végett picit eltérő chipek nem fogják "lerántani" magukra az áramot, mint az történne párhuzamos kötés esetén és nagyjából egyforma fényerőt fognak produkálni), egy csík jellemzően =75-85V-ról megy, így az előtét áramgenerátor az ígért ~85V-ról (ami egyenirányítás után ugye kb. =120V) simán meg tudja táplálni.

    [ Szerkesztve ]

  • Kernel

    nagyúr

    válasz arminlok #7248 üzenetére

    2835-ös tok három integrált paralel LED-chipet tartalmaz (ezért COB), 3 x 20 vagyis 60 mA névleges terhelhetőséggel. (Létezik egyébként olyan 2835-ös tok is, ami nem 60 mA-es, vagyis több chipet tartalmaz, de itt bizonyára csak az alapesetről van szó.)

    3 tok van sorba kötve 12 V-ra, azzal sorosan egy ellenállás. 120 LED (tok) esetén ez 40 párhuzamos ágat jelent, áganként 60 mA árammal.

    40 x 60 = 2400 mA méterenként. 2,4A x 12V = 28,8 W

    60 LED-esnél mindez feleződik. De ezek csak névleges értékek, új korában lehet kevesebb, az öregedés során növekedhet.

    A linken megadott 0,25 W a disszipációs határérték, valós teljesítmény ennél kisebb, de ezeket egyébként sem lehet simán összeszorozni, mert az említett soros-párhuzamos ágakkal kell számolni, ráadásul az ellenállások is fűtenek, nagyjából, vagy majdnem 1 db LED toknak megfelelő teljesítményt. (Mintha az ellenállás lenne a negyedik LED a soros ágban.)

    Ha műanyagházas táp, ahhoz nem érdemes fadobozt kreálni szerintem, de ez a fémházas sem lenne rossz egyébként, csak nem tudom, mekkora párásodással lehet majd számolni. Ha valóban rendszeres páralecspódás képződik az alkatrészeken (esetleg megfigyelném a gyakorlatban), az mondjuk nem előnyös.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz PNP #7639 üzenetére

    Vannak a 12V-ra specifikált COB LED lapok, négyzet stb., ezekben soros 4 db-os kötésben vannak integrálva a chipek, természetesen több párhuzamos ágon, teljesítménytől függően.

    Mivel egy fehér LED kb. 3V nyitófeszültségen üzemel, ez így pont belefér. Alapesetben egyébként egy LED-et soha nem szabadna fix feszültséggel táplálni, mert melegedés hatására rohamosan növekszik az áram, ez a karakterisztikából adódik. Ezért az áramot kell stabilizálni, a feszültség pedig változni fog. (Áramgenerátoros táplálás.)

    Ez alól nem csak a LED-szalag kivétel (amin ellenállások korlátozzák az áramot), hanem ezek az újabb fejlesztésű COB lapok is, amelyeknél mindig fix tápfeszültséget adnak meg. (Feszültséggenerátoros táplálás.)

    A 3 W-os kerek COB LED más eset, ennél soros 3 db-os kötésben vannak a chipek, ami 9 V-ra jön ki. 300 mA stabilizált áramot igényel, például egy ilyen driverrel:

    http://www.ebay.com/itm/161468793609

    Vagy ugyanez burkolattal:

    http://www.ebay.com/itm/291563937475

    Ez az áramgenerátor 230V-ról működik, 300 mA áramot ad le, soros kötésben 1-3 LED-et tud ellátni (3-6-9 V).

    A szóban forgó kerek LED önmagában 3 darabnak számít, a fentiek miatt. Stabil 12V-ot nem szabad rákötni, hiába írja az eladó, nem ért hozzá.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • szabifotos

    senior tag

    válasz mzso #9804 üzenetére

    Ha jól látom ez a COB "csík" árban azért jóval komolyabb összegre jönne ki, pl. 1 méter.
    Építési ragasztóval ragasztottam az alu lapra. Azóta hasonló alkalmazásra vettem hővezető ragasztót.
    Az egész csak kísérleti jelleggel készült Volt itthon vagy 100db led, találtam alu lapot, némi vezeték... Let's do this! :D

    csodálatos gordiuszi működő csomó az egész,

    Tény, hogy nem túl rendezett, de a villanyórában egy dobozkában a fene se nézi :)

    Sok kütyüt rendelek kínából, de a 220-.ról menőkre kicsit félve tekintek.

    Nincs ebben semmi 220V, kivéve a relé 5V tápját.. Vagy csak úgy általánosságban értetted? A villanyszereléshez én sem konyítok (még), de az ilyen kis törpefesszel el gányolgatok itthon. Sokat lehet tanulni,és jó érzés amikor működik valami, csak észen kell lenni :)

    Köszi mindenkinek az ötleteket, segítséget! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Kiskokó

    veterán

    válasz macilaci78 #10522 üzenetére

    Válaszoltam privátban :)

    A Vtac-al mint márkával van baj... szerintem... bár mára legalább eljutott odaáig hogy legalább kurva olcsó...
    Utoljára 3-4 éve volt V-tacos termékünk... kb 70%-át visszahozták 1-2 hónapon belül a maradékot fél éven belül.
    Maga mint a céggel is volt probléma (a linkelt oldalak egyik sem a hivatalos importőr csak a márkanévvel élnek.)
    De mind1 tényleg hagyuk. Aki megveszi megveszi aki nem engem tök nem érdekel :)

    Én csak megjegyeztem, hogy azt ÉN kerülném magam érdekében.

    Nudlee :
    Ne is mond... itt is volt bejön a pali (nem mellesleg egy 20 milliós Lexusal) hogy neki COB led kell 20W-os.. mondom ilyen Led "panel"t nem tartunk meg led diódákat se stb az inkább híradástechnikai...
    Erre kinyögi hogy 20W-os ledreflektorba van... na most kezdjük ott hogy a led reflektorok minőségtől függetlenül is általában 34V-os táppal vannak szerelve.... na most olyan tápot meg ahhoz való ledpanelt is szerintem lehetetlen kapni...
    És persze fel volt háborodva hogy mi az hogy nemtudja megjavitani a "drága" piacos ledreflketort :D
    Meg hogy jaj de jó ez a LED technológia.

    na és én itt offolom is ezt a topicot :)
    Meghallgatom mindenki véleményét meg tapasztalatát és elfogadom ha úgy van, de amikor valami mellet azzal kezdünk hogy azé jó mert olcsó az ugy nem jön be

    | Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

  • ssid3956

    tag

    Sziasztok!
    Szerintetek mindenképp aktív hűtés (ventilátor+hűtőborda) kell egy 10 Wattos COB led (12V) modulnak? Vagy elég a passzív hűtés (csak hűtőborda) is?
    Az egész cucc egy nem túl szellős helyre lesz beépítve.

    Még egy kérdés: A led táplálását megoldhatom UTP(cat5e) kábelen keresztül? Elbírja ezt a teljesítményt a kábel?

    [ Szerkesztve ]

  • Chabee

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni. A konyhapult fölé tervezek ledszalagos világítást. Megpróbáltam saját kútfőből megoldani a dolgot, de az ANRO bőséges kínálata előnytelenül párosult az én tudatlanságommal, tapasztalatlanságommal. Innen próbáltam meg válogatni.
    A paraméterek: a szalag két részből állna, egy kb 90 cm-es és egy kb 180 cm-es darabból (a tűzhelytől jobbra és balra lévő pultrész). Normál fehér világítást szeretnék és fontos a megfelelő fényerő is, bár nem szeretnék túlzásokba esni. A szalagot egy alu profilba tervezném betenni, már csak a hűtés miatt is és esetleg egy búra féleséget is rápattintanék.
    Kérdések: melyik szalagot érdemes vagy kellene megvennem? Azt se tudom, hogy az SMD vagy COB mit jelent, melyik a jobb? Ha ez pontosítva lesz, akkor milyen márkájú legyen a megfelelő teljesítményű tápegység (értsd: ezt is szabad az ANRO-tól venni?).
    Egyébként nem ragaszkodom az ANRO-hoz, de külföldi rendelésbe nem bonyolódnék bele.

    A tippeket és segítséget előre is köszönöm!

    Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

  • Primary92

    senior tag

    Sziasztok!

    Hol lehet venni jóárasított COB LED-et, illetve PowerLED-et, aminek jó a CRI indexe és megbízható? Távol-Keleti megoldás is érdekel. Egyedi lámpát építenék, szóval megbízható táp is jöhet.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Chaser #15134 üzenetére

    Nem csak egyszerű számcsere, hanem szélesség-magasság cseréje, azonos érintkezőálláshoz képest.

    A 3528 1 db standard 20 mA terhelhetőségű chipet tartalmaz, míg az 5050-nél ez 3x20 mA.

    A 2835 már COB, vagyis több chip, párhuzamosan integrálva. Kezdetben 3x20 vagyis 60 mA-re lett kitalálva, de azóta már vannak nagyobb terhelhetőségű gyártmányok is, vagyis több darab integrálva, ami viszont jobb hőelvezetést is igényel.

    A LED-szalag alapesetben sima DC tápot kap, tehát "sima" a fénye is, nem vibrál. A szalagon lévő ellenállások állítják be a kívánt LED-áramot.

    Amikor elkezdjük dimmelni, az már a szaggatás, ahol a szaggatási frekvenciától függ, hogy látható lesz-e a vibrálás.

    Amire írtad, hogy analóg tekerős, természetesen az is PWM-szaggatással működik, kapcsoló-FET van benne és egy 555 IC, ami vezérli lényegében. Valamint tekerős potméter változtatja a kitöltési tényezőt. Csak valószínűleg nagyobb frekvencián, mint a másik, ezért tűnt stabilabbnak.

    Ez a potméteres dimmer rajza:

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • M43g

    aktív tag

    válasz Chaser #15957 üzenetére

    :R Köszönöm! Igen, azt elfelejtettem megírni, hogy bizonyára a mért étvágya valószínűleg más, mint amit feltüntetnek, de ugye előre ezt nem tudom.

    36W tápegység akkor elvisz 5 métert?

    Off kérdés: Led reflektorból SMD vagy a COB az ajánlott?

    [ Szerkesztve ]

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz pjen #16078 üzenetére

    Nekem pótkocsi kábel jutott eszembe, ha jól tudom, az 7 eres és kültéri.

    -cobra-: gondolom, sima dugasztáp, azon meg van csatlakozó. Ilyen csatlakozóból veszel 2 párat (anya-apa) és csinálsz hosszabbítót. Vagy veszel egy 2A-es tápot, de erős a gyanúm, hogy a wifis kamera nem vesz fel 1 Ampert.

    makoss: eddig nem volt kikötve a foglalat. Kellene egy link a búráról, vagy ez is abba a csavarós vázába menne, amit korábban linkeltél?
    Azt vedd figyelembe, hogy a nagyobb fény nagyobb hőt is jelent, ezt el kell vezetni, vagy a led rövid életű lesz. A 250 W-os hagyományosnak megfelelő led is bekér saccra 40-50 W-ot, amit kár takargatni.
    Kültéren meg vannak különbségek: szél, eső, nap mennyire éri, és ha semennyire, akkor is ott a páralecsapódás.

    mzso: csarnokvilágításnál lehet életképes az e27, e40 foglalat, Apám is így használja. Ezek kiváltására vannak kimondottan csarnokvilágító ledek: egy tányér, külön hűtéssel, saját táppal, vagy e27 foglalatba csavarod a tányér forma izzót.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • accesid

    csendes tag

    válasz 1stVikman #17585 üzenetére

    Szia. Reflektorból azért használnak COB led-est, ami egy pontból világít mert az terjedt először aztán az SMD. Az SMD ebben az esetben szerintem előnyösebb, éppen a nem pontszerű fényforrás miatt. Én inkább panelt használnék.
    A villogás az eszköz tápegységéből jön és saját tapasztalat, hogy az utóbbi időben a panelek tápegységére jobban odafigyelnek, a panelekből könnyebb találni 0 flicker értékűt és ez nem csak a ráírt érték.

    A reflektorokat könnyebb mozgatni, főleg állványon, ez nagy előny ha nem arra kialakított műhely felszerelése a cél. Ha viszont a helység csak erre lesz használva, hosszútávon én ajánlanám a paneleket.

    A paneleket sok esetben az alacsony fénysűrűség miatt használják, mert többek között ez is befolyásolja a káprázási érzetet. Tehát a jó panelek a kis fénysűrűség, a villogásmentes táp a panel diffúzere (fényelosztó felület - bura), stb.. miatt lehetnek alacsony UGR értékűek, tehát kevésbé okoznak kellemetlen káprázást.

    Természetesen van aki természetéből adódóan bírja a villogó vibráló hideg fehér fényt, és nem zavarják az erős pontszerű fényforrások. Ebben az esetben tökéletes egy vagy több reflektor. Mozgatható, olcsó, stb...

    Viszont van akinek ez nem felel meg, de kis kompromisszummal pl. fal felé fordítva a reflektort indirekt fényben tud dolgozni.

    Van aki pedig csak a magas CRI értékű, alacsony UGR értékű, melegfehér fényű fényforrásnál tud dolgozni.

    Ez az én véleményem! (bocs a helyesírás hibákért - mobilon nehezen írok)

    [ Szerkesztve ]

  • Primary92

    senior tag

    Sziasztok!

    Szeretnék egy kültéri LED-es rendszert összehozni, ami sok apró fényforrásból áll. Járdát, lépcsőt világítana meg.
    Ilyen LED-ekre gondoltam, mert ezeket egyszerűen tudnám a dizájn ötletemnek megfelelően vízállóan szerelni.
    Nem kellene bajlódni hűtőcsillaggal, meg hasonlókkal. Elvileg 150 mA-rel lehet terhelni.

    Áramgenerátoros táppal hajtanám meg. 2x 12 darabot sorosan kötve, így nem lenne gond a 300 mA-es kimenet sem. Talán 12-12 LED-nek ugyanoda esik a nyitófeszültsége (hasonlóan COB ledekhez).

    Szerintetek az ilyen tápok kimenete független a hálózattól, mint a legtöbb DC táp? A LED-es kör érintésvédelme a törpefeszültség miatt önmagában megoldott lenne.

    Van tapasztalatotok a ezekkel, vagy ezekhez hasonló típusokkal?

  • Steady74

    addikt

    válasz Exodion #20493 üzenetére

    Ezek a ledszalagok voltak otthon, de lehet még hozok egy 240-es led-et meg egy COB-t és megnézzük azzal.

    Alu profilból van valami hiper alacsony? Amit linkeltél talán még az is kicsit magas. A bemarás sajnos nem fog menni, nem tudom szétszedni a pultot/konyhaszekrényt, illetve a ledvilágításért nem akarok 2 napos munkát csinálni, találni meg nem találtam olyan élmarót, amivel alulról, egészen közel a munkapult és a szekrény találkozásához be tudjam marni a profil helyét.

    80cm hosszú ledszalag fog világítani csak, kizárólag annál a fióknál, amit éppen kihúzunk, így a fogyasztással nem számoltam, egyébként egy 100W-os táppal tervezem a szalagok világításához a kraftot adni.

    Köszönöm szépen a válaszod!

  • Steady74

    addikt

    válasz Exodion #20514 üzenetére

    COB-t választottam CCT-s led szalagban, annak 16W/m a teljesítménye.

    Azért a 2,5mm kicsit túlzás :DDD akkor lehet, hogy a táp és a 4 csatornás relé közé rakok vastagabb kábelt, a relé és a ledszalagok közé meg vékonyabbat. Utóbbi szett konyhaszekrény fiókvilágítás lesz.

  • Steady74

    addikt

    válasz Exodion #20565 üzenetére

    Ezekkel a szalagokkal az a helyzet, hogy amíg a gyártó 12-14W-or ír méterenként, addig a valós adat ennél jóval kevesebb, saját mérés szerint ennek fele, vagy ha korlátozom a wled alkalmazásban az áramerősség mértékét, akkor meg szolid is, viszont nyilván ilyenkor kevésbé lesz intenzív a fénye. COB ledszalagot néztem éppen ma 12-14 W-ot ír a gyártó, 9W-ot mértem.

    HP44: Jobban jársz amúgy a 24v-os rendszerrel, a 12Vnál betáplálás kell 5m-enként ajánlott az egyenletes fényerőhöz. Vagy több kisebb táp vagy egy nagyobb és abból viszel el több ágat. Igaza van lacinak, kell a profil, vagy érdemes inkább, de emelett nem árt IP65-ös szalagot nézned.Nézd meg a linkelt csatorna videóit, illetve a srác által vezett weboldalt, egy csomó szalag fogyasztási adatai fent vannak, amiket mért.

  • Steady74

    addikt

    válasz Exodion #20568 üzenetére

    Ha fele nem is, de kevesebb mint az elején az biztos, sőt 24V-osnál is ez van. 12 és 24V-os COB ledszalagokat néztem meg itthon beépítés előtt vagyok, így tesztelgettem. Egy fényerősségmérő szenzortól raktam egyforma távolságra a szalagokat. A szalag eleje és vége között eltérés volt (nem is kérdés), de a 24V-osnál is. Ha megadtam a tápot a 24V-os szalag másik oldalán, akkor egyértelműen kiegyenlítődött. Nem referencia nyilván a mérésem, a fényerősség mérő is egy okosotthon-eszköz, de mégis támpontot ad. Ezért fogom a konyhapult világítását, ami 24V-os szalag mindkét végén megtáplálni.

  • Steady74

    addikt

    válasz lorcsi #20678 üzenetére

    Konyhapult világítást cseréltem, hátha tudok segíteni a saját tapasztalataimmal.
    - 12V vagy 24V-os ledszalagot javaslok. A tápot el tudod rejteni a szekrény tetejére, vagy valamelyik szekrény felső polcára, oda kell felvinni a 230V-ot, szekrényben pedig le tudsz jönni a gyengeárammal. Fehér kábelt is tudsz venni, hogy szép legyen.
    - tápot úgy válassz, ahogy macilaci írta, a névleges méret 80%-ára méretezz. Mondjuk nagy árdifi nincs egy 100as vagy 150 es táp között, a nagyobbat érdemes választani, úgy is annyit vesz ki a szalag, amennyit kell.
    - 5m hossznál vagy felette érdemes a ledszalag mindkét végére adni betápot adni.
    - Ha le tudod szedni a felső szekrényeket, akkor tudsz élmaróval nútot marni a szekrények aljába, abba tudsz süllyeszthető ledszalag profilt tenni. Ha nem, akkor marad a felületre szerelhető, de az csúnyább. Vagy sarok profilt választasz, és abba rakod a szalagot a felső szekrény és a fal találkozásához.
    - SMD led mondjuk ez a fajta vagy ez már jó fényt ad.
    - aliról ezt vettem, szép, egyenletes fénye van, és tudja a meleg/hideg/természetes fehéret
    - ha SMD led-es szalagot veszel, akkor érdemes opál búrát választanod, egyenletesen teríti a ledek fényét, COB-hoz mehet az áttetsző/víztiszta.
    - ha nem CCT-s (mindhárom fehér) szalagot választasz, akkor a természetes fehéret javaslom konyhába, esetleg a hideget, ez egyéni ízlés dolga. A meleg fehéret nem, max hangulat vagy háttérfénynek.
    - hangulatfénynek címezhető ledszalagok a legjobbak szerintem, WS2811, WS2812b, WS2813, WS2815, SK6812 néven találsz aliexpresszen sokat. yt-n wled vagy wled project szavakra keress rá.
    - ledszalagokhoz elég sok transzparens csatlakozó kapható, amit egyszerű szerelni, nem kell forrasztani.
    - én ledszalagokhou 24V-os szalagnál 0,5-os ysly kábelt, 12V-osnál 0,75-ös vagy 1mm-es ysly kábelt használtam, mert ez volt kéznél, meg a 3 eres kábelhez pont jó a pl 3x0,75 ysly, mert számozva van a kábel és tudom melyik hová megy :)

  • Steady74

    addikt

    válasz terra052 #20728 üzenetére

    Ha kellenek színek és effektek, akkor javaslom ezt a COB-s ledszalagot, vagy ezt a hagyományos led szalagot. Ilyen vezérlő kell hozzá, ha nem DIY megoldást akarsz. Néhány videó WLED témában. Ha használsz okosotthon rendszert, mondjuk Home Assisstant-ot, akkor ez pl. integrálható. A második ledszalag full fényerővel "fehér" színben max 80 W-ot eszik meg 5m-ben, de brutál fényereje van. Igaz, a fehér nem teljesen fehér. Ha csak fehér szín kell, én ilyet vettem a konyhába a fiókok világítására, elégedett vagyok vele, vezérlő ugyan ez, ezzel a szalaggal is tudsz effekteket (pl végig fut bejkapcsoláskor vagy fordítva ha lekapcsolod, szegmensekre tudod bontani). Ez a CCT-s szalag tudja a meleg a hideg és a természetes fehéret is. 16m-ben már ajánlott még a 24V-os szalagnál is megadni a másik végére is a tápot, erre majd gondolj. Részemről ennyi. Tápot itthonról vettem, 10k körül van a 150W os 13k a 250W-os táp.

  • edk-

    őstag

    válasz salieri. #20769 üzenetére

    Alisat tudok.

    USB COB LED szalag (nem látom, mekkora az áramfelvétele, másutt 2A/m-t írnak, tehát az 500 mA-es táp nem elég)

    12V 3A táp

    [ Szerkesztve ]

    "Try SCE to Aux." ˁ˚ᴥ˚ˀ eladó dolgok: https://cutt.ly/edkelado

  • edk-

    őstag

    válasz salieri. #20780 üzenetére

    Akkor igen. És 12V-os tápot. Itt is kaphatók COB LED szalagok.

    "Try SCE to Aux." ˁ˚ᴥ˚ˀ eladó dolgok: https://cutt.ly/edkelado

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz Zsmester89 #20829 üzenetére

    Ezzel a COB szalaggal akár víztiszta búrával is megépíthető, mert teljesen homogén a fény. A 24V-nál fele akkora a vezetékeken eső veszteség.
    Elég 1 oldalon megtáplálni őket.
    30-35W-os táp is elég.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • mokus1

    addikt

    válasz 4D4M #21015 üzenetére

    Köszönöm a terjedelmes választ.

    A fal fényes fehér /tükrözödik tehát azért bőven erősít/.
    A bútor világos fa. Akkor marad 1000 környékén.
    Meleg fehérben biztos vagyok, előző konyhánkban természetes volt, de nekem az kicsit rideg, szeretjük a meleg dolgokat nekünk az teszi otthonossá, így nem akarom állítgatni.
    Ez a kettő közt vacilálok: Mindkettő opál búra mögé megy.
    [link]
    [link]
    De hajlok az erősebb felé a cobot meg akkor berakom az élvilágítóba.

    Ez az élvilágító tetszik, nem láttam még ilyet de szerintem ez lesz. 6méter szalag megy bele ha 24v-osat teszek akkor elég egy oldalról táplálni vagy akkor is kell két oldalról?

  • Steady74

    addikt

    válasz mokus1 #21016 üzenetére

    Ha érdekelhet egy köztes megoldás, vannak olyan nagy fényerejű ledszalagok, amikkel hideg-meleg-természetes fehérrel is tudsz világítani. Nálunk feleségem a normál fehéret szereti a konyhában, én a hideg fehéret, reggel mikor a kávéfőzőhöz igyekszem, akkor automatikusan a sárgább, a meleg fehér kapcsolódik fel, az bántja a szememet legkevésbé.

    Most ilyen ledszalag van a pulvilágításra ezzel a vezérlővel, átlátszó búra alatt, Home Assistant alatt futtatva és használva egy Shelly 4 állású kapcsolóval és egy mozgásérzékelővel.

    A másik opció jelenleg ami elvileg nagyon-nagy fényerőt ad, az pedig ez a ledszalag.

    6m-nél elég az egyik végét táplálni, 10m-nél vagy afelett saját tapasztalatom szerint érdemes már megtáplálni a másik oldalon is. A COB led, amit linkeltem szép, egységes fényt ad, a sarkokban mázlim volt, mert pontosan kijött a méret és ezekkel a sarokelemekkel szépen, vakfolt nélkül meg tudtam oldani a sarkok illesztését.

    [ Szerkesztve ]

  • Steady74

    addikt

    válasz hajniooo #21052 üzenetére

    Néhány sarokpont: 12V-os ledszalagnál biztosan kell, 24V-osnál ajánlott ekkora hossznál a power injection, azaz a szalag másik végén is betáplálást adni. Nagyobb, 10W/m körüli fogyasztásnál javasolni szoktak a díszlécbe alu led profilt rakni a hővezetés miatt.
    A tápegységet elvileg tudod villanykapcsolóval is kapcsolni így gyors lesz a szalag felkapcsolása, viszont a sima kapcsolóval nem tudod dimmelni, de egy ilyennel viszont igen. Ha egyenletes fényt szeretnél, akkor 60+ led/m ledszalagot válassz, én mondjuk 24V-ost javasolnék. Aliról COB szalagokat is tudsz rendelni, ezeknek egységesebb a fényük.

Új hozzászólás Aktív témák