Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thgergo

    tag

    válasz beloadjoker #75724 üzenetére

    Tökéletes linux support van Thinkpadre. Thinkwikin érdemes szétnézni, megy úgy általában google sok minden jót megmond.
    [link]
    Pl hogy 70%-nál ne töltse tovább az akksit:
    echo 70 > /sys/devices/platform/smapi/BAT0/stop_charge_thresh
    A "tp-smapi-dkms" csomag adja pl ubuntu linux alatt, de egyszerűbb ha rákeresel a thinkpad kulcsszóra a neked tetsző csomagkezelőben.

    "tlp" csomag egy jól beállított energiamenedzsmentet ad. Usb autosuspend, inaktív 6 sata port deaktiválása, PCI express portok suspendelése meg egyebet csinál "battery" módban. Elvileg feltelepíted és +1 óra akkuidő. Powertop paranncsal kézzel is tudod állítgatni mit kapcsolnál le, de az nem autoatikus.

    "thinkfan" csomaggal a ventillátornak is tudsz új policyt definiálni, hogy csöndesebb maradjon. De van még 2 másik ventillátorkezelő is ha jól néztem.

    core 2 cpu-at még lehet alulfeszelni azzal is megpróbálkozhatsz ha van rá kedved. Meg 1 db szorzót is rá lehet tenni ezekre szoftveresen így pl 1600Mhz-es U9600 ból lehet 1800Mhz-es cpu-d.
    Elvileg van hozzá egyedi kernel itt, de én csak kézzel állítgattam a cpu regisztereket miközben a biosban ki volt tiltva a speedstep.
    Pl 2.6 Ghz-es T9500-re:

    #!/bin/sh

    #load MSR cpu register tool kernel module
    modprobe msr

    #enable SpeedStep and IDA
    wrmsr 0x1a0 0x0364852489

    #enable SLFM
    wrmsr 0xEE 0x9eb90400

    #Lock the highest multipler 0xe=14 2800Mhz with 0x19=25 Voltage Id
    wrmsr -p0 0x199 0xe1b
    wrmsr -p1 0x199 0xe1b

    #disable the 2nd core
    echo "0" > /sys/devices/system/cpu/cpu1/online

    #disable SpeedStep
    wrmsr 0x1a0 0x0364842489

    #reenable the 2nd core
    echo "1" > /sys/devices/system/cpu/cpu1/online

    [ Szerkesztve ]

    -

  • thgergo

    tag

    válasz beloadjoker #75742 üzenetére

    Akkor Beloadjoker hatására egy rövid leírás a PHC kernel néküli core 2 alulfeszeléshez:
    - apt-get install msr-tools, hogy hogy legyen mit használni.
    - Érdemes hozzá a Bios-ban a speedstep-et letiltani (EIST), hogy a automatikus frekvencia váltásokkal ne akadjon. Így csak te kapcsolod ha váltani akarsz.
    - Bántani nem tudod a CPU-t, max fagyást produkálni ha túl keveset kap. Több feszültséget nem tudsz adni neki mint ami a legnagyobb frekvenciához tartozna, sem kevesebbet mint ami a leglassabbhoz tartozna. Ami a trükk csak hogy kisebbet tudsz adni a gyorsabbaknak.

    kernel modul betöltése.

    modprobe msr

    #enable SpeedStep
    #itt az aláhúzott 16-ik bitet kell csak bekapcsolni. A többi lehetséges hogy nálad más.
    #Előtte rdmsr 0x1a0-el olvasd be. Pl nálam T420-amnál ez "sudo rdmsr 0x1a0" ->850088, azaz van speedstep, 840088-el kapcsolhatnám ki.

    wrmsr 0x1a0 0x0364852489

    #Itt az 0x9=9 szeres szorzó 266*9=2400Mhz with 0x19=25 Voltage-al
    # feszültség voltban: VID*0.0125+0.7=1.0125 V

    wrmsr -p1 0x199 0xe1b

    itt hogy tényleg megtörtént-e rdmsr 0x198-el tudod ellenőrizni. Ennek a regiszterben megjelenik az aktuálisan használt 0xe1b is, pl 6150a2406000e1b-ként

    A gyári feszültség értékek kinyerése kicsit problémásabb lehet. De pl ha belockolod a frekvenciát pl valami applettel, vagy /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq -ban található "fájlokkal", miközben a Biosban be van kapcsolva a speedstep/EIST, szerintem az rdmsr 0x198-segítségével meg tudod nézni a hozzátartozó VID (frekvencia/feszültség) értékeket.

    Automata így sajnos nem lesz, pl a fentiekről lehet csinálni egy scriptet, amit minden boot, és suspendről betöltődéskor futtasson le. Szerintem legegyszerűbb belőni hogy a 2400Mhz-en mi a minimális feszültség, arra beállítani oszt jónapot. Az én T9500-am 0.95V-al bőven megvolt 2400Mhzen anno. Bootkor betöltődés érdekében a /etc/rc(1-2-3-4).d ekbe kell beletenni attól függően milyen runlevelen indul a gép, suspend utáni scriptet meg a /etc/pm/sleep.d/-ben kell elhelyezni egy új parancsfálj elhelyezésével pl:

    #!/bin/sh
    case "${1}" in
    resume|thaw)
    #tetszőleges elindítandó kód
    ;;
    esac

    [ Szerkesztve ]

    -

  • thgergo

    tag

    válasz scream #78183 üzenetére

    Custom kernel:
    http://www.linux-phc.org/

    Vagy kézzel is csinálhatod: (csak rdmsr, wrmsr legyen telepítve)
    Ehhez itt van leírás tőlem.

    -

Új hozzászólás Aktív témák