Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • andorra

    őstag

    válasz Ribi #36101 üzenetére

    Nem fogalmazott rosszúl, te érted félre. Nem az általános műveltség függvénye a hangminőség megítélésének fejlett képessége, hanem kifejezetten ezen a területen szerzett jártasság (kvázi műveltség). Az egyéb területeket, csak példaként sorolta fel, hogy érzékeltesse a különbséget.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Ribi #36101 üzenetére

    Nem ezt lehet kiolvasni. Azt lehet kiolvasni, hogy véleményem szerint a hangminőségfelismeréshez is gyakorlat és a hatékonyan (adekvát módon) végzett gyakorlat által megszerezhető adekvát képzettségek és adekvát (a tárgyra vonatkozó) műveltség megszerzése szükségeltetik, illetve ez teremt nagyobb esélyt a jó hangminőségfelismerő készséghez. Aki műveli az agyát annak érdekében, hogy jó hangminőségfelismerő legyen (szinte senki sem gyakorol és művelődik ezirányban), az a személy esélyesebb, hogy jó hangminőségfelismerő legyen. Az emberek döntő többsége, horribile dictu, a "hifisták" jelentős hányada nem műveli annak érdekében magát, hogy jó hangminőségfelismerő legyen, tehát nincs meg ebben a rutinja, gyakorlata, nem szerzi meg az ehhez szükséges képzettségeket, készségeket, műveltségeket. A műveltség szó eredendően nem normatív kategória, hanem leíró kategória, az pedig a tárgyunktól független, hogy a műveltséghez normatív konnotációk is tapadnak ilyen-olyan okokból (lásd például az egy leíró kategróia, hogy a föld megfelelően meg van művelve, ergo lehet bele vetni, ezáltal jó esély van rá, hogy termés fog sarjadni belőle, az ugarból pedig nem fog sarjadni termés - az pedig a tárgyunktól független, hogy a művelt föld, és annak ellentéteként az ugar egyúttal normatív konnotációt is hordoznak bizonyos használati módokban, lásd költészet.
    Akik Celine Dion-t és Szandit hallgatnak, azok Celine Dion és Szandi megkülönböztető jegyeinek felismerésében lesznek műveltek, nem Reich és Cage terén, mert nekik az egyforma, nem ismerik, nem művelték ezirányban az agyukat, tehát jó eséllyel nincsenek meg azok a képességeik és műveltségük, amivel fel tudnák ismerni a művészi jegyeiket. Arról ugyebár szó sem volt, hogy egyik vagy másik embert magasabb- vagy alacsonyabbrendűenk képzelné valaki aszerint, hogy Dion-t vagy Reich-et hallgat. Arról szó volt/van, hogy melyik magasabb szintű zene. Nem én mondom, tudományos tény, hogy Reich zenéje sokféle szempontból és okból magasabb szintű, mint Dion-é vagy Nótár Mary-é vagy Fásy Zsülietté, hogy Hajdú Péternek a Nagy Duett című műsorbeli szerepléséről ne is szóljunk, tehát jellemzően másfajta, mondhatni magasabb szintű képzettségeket, műveltséget kíván meg Reich művészi jegyeinek a feismerése. A hifinek is ugyanígy vannak különböző szintjei például a mikrohifi tornyoktól a high-endig, az 128kbps-os MP3-tól a CD-n, SACD-n át az analóg mikrobarázdás lemezig (kéretik nem belekötni ebbe a sorrendbe, most értelemszerűen nem ez a téma). Az ezek által megtapasztalható hangminőségek is mások, más a szintjük. Azt fogalmaztam meg tehát, hogy álláspontom szerint magasabb szintű hangminőségfelismerési képességre általában azok a személyek esélyesebbek, akik magas szinten képzik, művelik magukat ezirányban, akik hatékonyan tréningezik az agyműködésüket annak érdekében, hogy ezeket a speciális képzettségeket és adekvát műveltséget megszerezzék.
    Hogy ki a magasabbrendű ember, vagy hogy az én ízlésem milyen, annak ehhez a témához semmi köze, és az eredeti szövegemnek sem volt semmi köze ehhez. Arról beszéltem, hogy a gyakorlat teszi a mestert, és hogy a gyakorlottság szintjeinek függvényében eltérések, szintkülönbségek megjelenése várható a különféle szinten gyakorlott mesterek produkciói között. Kimondom kerek perec, ha megköveznek is érte: Michael Jordan magasabb szintű kosárlabdázó, mint én!

    Szándékosan írtam on-ban, mert visszakanyarodtam a témához a koholt pszichologizálástól.

    Szerk.: és természetesen pontosan ugyanezt fogalmazta meg megint andorra két mondatban, az enyém előtti hozzászólásában.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák