Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • denesdr

    addikt

    válasz liszi70 #114163 üzenetére

    Egyszerűen fogalmazva pl akkor neveznek 8 Ohmosnak egy erősítőt ha a maximális kimenőteljesítményét 8 Ohmon adja le, ha lejjebb megyünk a terhelési (azaz hangfal) impedanciával, akkor csökken a kimenőteljesítmény, de ez nem azt jelenti, hogy az erősítő képtelen lenne hajtani azt a hangfalat. Sőt, ha egy 4 Ohmos hangfal jóval magasabb érzékenységű, mint egy 8 Ohmos akkor még az is lehet, hogy a 4 Ohmra kisebb kimenőteljesítményű erősítővel nagyobb hangerőt tudunk elérni, mintha egy alacsony érzékenységű 8 Ohmost kötnénk rá.

    A dinamikus hangszórók (kónusz, dóm stb) impedanciája a legtöbb esetben a frekvenciával változik, ritka esetben konstans az érték. Pl egy névlegesen 8 Ohmos hangfal simán lemehet itt-ott 6 Ohm közelébe is és még mindig névlegesen 8 Ohmosnak számít.
    Aztán persze vannak extrém esetek is, mint pl a linken szereplő B&W 703 S2, amit 8 Ohmosnak nevez a gyártó, közben meg 3 Ohmra is leesik az impedanciája. [link]

    [ Szerkesztve ]

  • VoidXs

    Topikgazda

    válasz liszi70 #114163 üzenetére

    Terheléstől változnak, és a ráírt érték ennek a legkisebb értéke. Egy 4 ohmos hangszóró a valóságban bőven 10 körül szokott mozogni, lásd ezt:

    Szóval hacsak nem 10 vagy 200 Hz-es szinuszt bömböltetsz max hangerőn, az erősítő nem fog leoldani. Erről beszéltem, amikor azt mondtam, hogy technikailag lehetséges a védelembe futni, gyakorlatilag csillagászatilag kicsi esélye van.

    W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz liszi70 #114163 üzenetére

    Na, most akkor melyik szakértőnek higgyek?

    Az egészséges arany középútnak, illetve ha egy gyártó azt mondja, 8 Ohm minimum, akkor 4-essel ne feszegesd a határait, 6-ossal még jó lehetsz, kivéve ha nagyon kretén design, lásd extrém túlkapások (túl alacsony impedancia a névlegeshez képest). Meg van még 1-2 erôsítô topológia, ahol a terhelô impedanciának névleges-közelisége garantálja azt, hogy korrekten mûködjön a pushpull szimmetriája, ritkák a különleges kapcsolások, de bele lehet futni ilyenbe.

    Az sem mindegy, mennyit veszel ki belôle ugyanahhoz a hangnyomáshoz (teljesítményt), egy hajtós (88dB) nagyobb szobai szett, ami 4 Ohm-ra van speckózva, igencsak megizzaszthat egy 8-ra tervezett végfokot, ha annak névleges maximuma közelében van az ember. Szóval 8 Ohm 100W-ra specifikált erôsítôt én nem bántanék 4 Ohm 2-300W tényleges képességû terheléssel, szilveszteri házibuli címszóval, mert vagy le fog oldogatni, vagy fene se tudja. De az, hogy a védelem leold, semmiképp sem jelentené számomra azt, hogy hifi a hang, mert amikor épp nem szól, akkor az nagyonnemhifi :D ergo, tartsuk be a gyártó által javasoltakat. Normál szobahangerônél hellyelközel tökmindegy a dolog. Ja meg ha csövizel és szintén laza vagy, ne nagyon fogdosd a kimenôtrafót, miközben túlkapsz. Szóval nem véletlenek a speckók, van igaza mindkét oldalnak, én a lovon középen ülnék és azt mondanám, ha tudottan eléggé igénybe lesz véve egy erôsítô, ne kísértsd az ördögöt, ha viszont csak laza hallgatózás, vállvonós, mehet a dolog.

    Meg van még pár nüansznyi dolog, ami egyeseknek számít, hogy a végfok az elsô X Watt-on mondjuk tiszta A osztályban menjen és csak ezután AB, akkor is a feleakkora impedancia hamarabb kihozza A osztályból, meg hasonló fétisek.. :D Nyilván a tényleges, hangra gyakorolt hatás elenyészô, de van, aki erre gerjed.

    Kozmetika miatt szoktak túlkapni gyártók és túl alacsony impedanciásra is ráírni, hogy 8 Ohm-os, jobban megy akkor a számháború (érzékenység magasabb). Ez eljátszható 2.83V/1m esetén, és nem, 1W/1m méréseknél (mint régen). Kimondható, hogy "kurva egy világ", ja. :U

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz liszi70 #114163 üzenetére

    Amúgy jellemzôen nem is a végfokokat fingatja legjobban egy speckó alatti impedanciás terhelés, hanem a gyakran elspórolt táp adja be az unalmast. Azaz ott válik áramlimitessé a motyó -> thd, damping.. Egy jól túlméretezett, robosztus, komoly építést nem fog igazán meghatni egy 4 Ohm akkor sem, ha 8-ra specifikálja a gyártó. (Viszont felmerül, akkor miért nem írja rá a 4-et is, annak még "menô" értéke is lenne).

    Azon erôsítôkre jellemzô ez fôleg, amiknek az adatlapján specifikálva van, hogy 8 Ohmon hány Watt max. RMS, majd ugyanezen értéke 4 Ohm-ra nem duplaennyi. Na, ott a táp karcsú jellemzôen. (Lásd kommersz hm és sztereó vasak 90+ %-a).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • bta1

    őstag

    válasz liszi70 #114163 üzenetére

    Ha a kütyü kisebb impedantziára, alkalmasint 4 ohmra is spetzifikálva vala, kend tsak akkor hajthatja fejit bátran nyugovóra :D

Új hozzászólás Aktív témák