Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bta1 #110301 üzenetére

    Az eleje oké, mindenki olyat választ, amilyet akar :U Ősrégi "talán jó"-t, ami "néha megbízhatatlan, de amúgy meg hűűűűde" vagy újat, ami legalább az első 1000h-ban jó, aztán meg majd lesz valami. (Egyébként az ilyen 1000h-ra specifikáltakat is simán használják 3-4x annyi ideig).

    a hangra gyakorolt hatása is "bele van tervezve"

    Jaj, nekem ez itt az "indul a tündérmese" kategória, azaz "nesze semmi, fogd meg jól" mondás, hogy ettől professzionálisabbnak tűnjön a gyártó.

    Lássuk csak, logikailag mi következik ebből a kijelentéséből számomra:

    - olyan hangsugárzót veszek, ami a bemutató teremben még "A" módon szól, otthon hallgatom 1 évig és már "B" módon szól, majd 5 év múlva "C" hangja van, és végül 10-15 év múlva "D" hangja van, ezen diszkrét pontokat pedig össze lehet kötni és közte a hang akkor úgy alakul. (Hogy is ? Erre nem tértek ki esetleg? Például ha csökken a kapacitás egy váltószűrő kondijain. Én sejtem, csak kérdés, ők mit értenek egy ilyen kijelentés alatt, hogy "változik" ? Oké, változik. És merre változik ? )

    - nem, az nem érv, hogy a hangsugárzó amúgyis változik, ahogy a paraméterei, Thiele-Small, spider nyúlik, satöbbi, és emiatt aztán nem kell aggódnom a "kondik változása miatt". Ha ez drasztikus mértékű lenne végig, nem hiszem, hogy akár csak egyetlen olyan gyári hangszórót is vennék, ami 10 év elteltével, közepes hangerőn használgatva köszönőviszonyban sincs az 1-éves bejáratott állapotával (márpedig tudjuk, hogy a bejáratási "görbe" az elején a legmeredekebb, onnantól beáll egy hosszútávon is konzisztensebb hangra minden (azaz a változás mértéke elhanyagolható már) és ez az az alapvonal, amit a hifisták is egymás hallgatási szeánszain kiindulásnak tekintenek, hogy "igen, ez már bejáratódott"). Szóval a lényeg: a hangsugárzó saját, mechanikából adódó változásait ha kiveszem a képletből, nagyon nem akarnék olyan helyzetbe kerülni, ahol a kondik még 5 év múlva is annyit változtatnak a hangon, mint az első 1 évben, mert az azt jelentené, hogy nagyon-nagyon messzire változik az első évi beállási "meredekség" tempójával a cucc, a gyártáskori állapothoz képest.

    Hogy máshogy fogalmazzak: minden hangsugárzó mechanikailag ahogy járatódik, az értékeik a gyárihoz képest először egy Ferrari sebességével változnak, és az idő múlásával ez rohamosan lassul le, Audi, Opel Corsa, végül egy Trabant sebességére, majd annál kevesebbre is. Ha a Monitor Audio azt mondja, "bele van tervezve" a kondik élettartam-romlása a hangba, akkor kérdés, ez lineáris beállás-e, vagy exponenciális beállás, ergo korrelál-e a mechanikai járatódással, mert a mechanika nemlineárisan áll be a végső hangra, és a kondik vajon exponenciálisan száradnak ?

    Harmadik megközelítés, hátha még mindig hülyén kérdezem és nem vagyok követhető: elhiszem, hogy a mérnök tesz egy ilyen kijelentést (amúgy nem, ő nem idióta, ezt a marketing teszi, de tegyük fel, hogy a mérnök): hova teszi a gyártó időben azt a pontot, amikor azt lehet elmondani a hangsugárzó párról, hogy "beállt mindene" ? Mert számomra ezt jelentené a "bekalkulált kondiromlás".

    Ugyanis ha most én építenék váltószűrőt és bele akarnám kalkulálni a kondi romlást, akkor azt nézném, hogy az élettartam görbéje hogyan alakul (valszeg lineáris, de nem vagyok benne biztos), és akkor kijelölném azt a pontot, ami a névleges váltószűrő értéket jelenti, szóval ha 10uF-ot kell tennem valahova, akkor 20 mikrósat teszek először, majd tudom, hogy kb. 5 év múlva éri el a kondi a névleges, 10uF értékét és akkor lesz jó). HA így gondolkodom, mert ez még mindig csak a kondi élettartam-becslése, ezt az "ideális hang" pontot, vagy szűk szakaszt össsze kellene még egyeztetnem a hangsugárzó ettől eltérő görbe mentén történő mechanikai bejáratódásával is. A két görbe minimális közelsége adná ki a legstabilabb, legbejáratottabb, legértékelhetőbb, legkonzisztensebb szűk 2-4 éves szakaszt, amin értelmezni tudnám a hangját, előtte nem, mert még új, utána meg már azért nem, mert a hangsugárzó (doboz) egésze már beállt, elhanyagolható a további változása az évekkel, míg a kondi még mindig romlik és 20uF indulóról, 10uF névlegesen körül zenélgetve 2-3 évig, már 4uF-ot tud csak, szóval a két "élettartam-görbe" vagy hogy is nevezzem, elmegy egymástól messzire és annyi.

    Remélem, követhető voltam. Ha nem, ne próbáljatok meg kommentelni rá, nekem annyira nem fontos választ kapnom ezekre (tulajdonképpen csak arra reflektáltam, miért tartom bullshit-nek a "hangra gyakorolt betervezett hatást".)

    Ez véleményem szerint tervezhetetlen, ha pedig a pszichém, fülem, bármim mentén kijelentjük, hogy "úgysem veszem észre", akkor a jelenség mint olyan létezik, cserébe azért lesz ismétcsak bullshit a gyártó kijelentése, mert én úgysem veszek ebből semmit észre, és kb. annyit ér, mintha azt mondaná, hogy "dobozaink mdf anyagának szerkezetében xy atomi és molekuláris változások zajlanak le az évek múlásával, de nyugi, mi ezt beterveztük". :D És nem hazudik, csak szépen magyarosan: "akkor mirefel veri" ? :U

    Szóval én aggódom túl a dolgot, és igazából füllel nemigen hallható az a (hány dB is??) változás, amivel kevesebbet/többet csillapít egy kondi egy adott váltó konfigban. amikor kapacitása lemegy a felére, ahogy öregszik, akkor a gyártó megint bullshit-el, logikusan nézve.

    (Ha meg hallható füllel, akkor mikori MA hangsugárzót vegyek ? 2-5 év közötti jó lesz ? Előtte kuka, utána kuka, így van ? Vagy egyszerre változik nagyot a kondi az első évben a teljes ládával, utána pedig sok éven át nyugi van és továbbra is együtt mozognak az értékek?)

    Mindenesetre köszi, érdekes ilyen zagyvaságokat is hallani, pláne egy MA-tól.

    Ja és ismétlem, nem a jelenség létezésével van bajom, se nem a fizikával, se nem azzal, hogy hallható-e vagy sem. Hanem azzal, hogy milyen merész kijelentést tud tenni egy gyártó egy olyan dologra, ami nagyon összetett, és/vagy marha inszignifikáns a hangra nézve, viszont mindkét eset balról vagy jobbról, de ad a kijelentésnek egy pofont. :DDD

    Veszek egy D90-et.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák