Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • rainman85

    csendes tag

    Sziasztok!

    Kéne egy kis segítség.

    Nemrég vettem egy komplett gépet:

    Gigabyte F2A55-DS3 alaplap
    AMD Athlon II X4 750K processzor
    Arctic Freezer 13 processzor hűtő
    Cooler Master Elite 310 RC-310-SKN1-GP ház
    Kingston 4GB DDR3 1333MHz KHX13C9B1R/4 memória
    Samsung SH-224DB/RSMS dvd-író
    Sapphire 6670 1G DDR5 11192-14-20G videókártya
    Western Digital 1TB 64MB WD10EZEX winchester
    Chieftec CTG-500-80P táp

    Az a problémám, hogy a gép, bár tökéletesen működik, nagyon idegesítően zúg. Nem hangosan ugyan, de pont olyan hangmagasságban, érdesen, reszelősen, amit egyszerűen nem tudok elviselni (meg szerintem nem is kéne egy ilyen alkatrészekből összerakott gépnél).

    Próbáltam rájönni, hogy mi lehet a hang forrása, ezért kiszedtem a dvd-írót, a winchestert és a videókártyát, meg kihúztam a ház elejében lévő ventilátort, és így indítottam el a gépet. Továbbra is zúgott, sőt, még idegesítőbben, mivel még az a kevéske zajforrás is megszűnt, ami eddig egy picit elnyomta. Ezért aztán, mivel csak a táp és a procihűtő maradt, kivettem az Arctic Freezer 13-mat, és beletettem a gépbe a proci eredeti, gyári hűtőjét. Nos, ez sem segített, a zúgás továbbra is megmaradt.

    Kizárásos alapon tehát a tápra gondoltam, ezért vettem egy XFX pro 450-es tápot a Chieftec CTG-500-80P helyett, és elégedett mosollyal az arcomon bele is szereltem tegnap a gépbe. Sajnos a lelkesedésem nem tartott sokáig, mivel a vadonatúj táp beszerelése után a zúgás nem szűnt meg. Pont ugyanolyan, mint volt.

    Azt tudni kell, hogy a Gigabyte F2A55-DS3 alap Biosában mindkét tápnál ki kellett kapcsolnom a cool'n'quiet-et és a c6 mode-ot, mivel ciripeltek (úgy tudom, ez más alaplapokkal is előfordulhat egyébként, bár azért az fura, hogy nálam egy Chieftec és egy XFX pro is ezt csinálja).

    A probléma tehát adott: mégis mit lehetne kezdeni ezzel az idegesítő zúgással? Szerintem nagyon nem szabadna a gépemnek ilyen alkatrészekkel vadi újonnan ilyen hangot kiadnia (és itt tényleg nem extrém vájtfülűségről van szó, a zúgás tényleg rettentő irritáló, leginkább valamiféle interferenciára emlékeztet, mint például egy hangfal esetében).

    Természetesen a Cooler Master Elite 310 RC-310-SKN1-GP házat is átnéztem, a csavarokat és minden rezgésre fogékony részt, de semmi. Meg nem is hinném, hogy sima rezonancia okozhat ilyen hangot, főleg úgy, hogy próba során a házban gyakorlatilag a procihűtőn és a tápon kívül nem is maradt más mozgó, rezgő, zajt keltő alkatrész.

    Van valakinek ötlete? Cseréljem a Gigabyte F2A55-DS3 alaplapot egy másik márkára? Egyáltalán mi lehet a baj? Marha tanácstalan vagyok, az az igazság.

    Előre is köszönöm a segítséget!

  • rainman85

    csendes tag

    válasz #85552128 #104 üzenetére

    Alap órajelen jár a proci, mivel a core performance boost-ot is kikapcsoltam, pont ez miatt, hogy az energiatakarékossági beállítások nélkül folyamatosan 4 GHz körül járatta a rendszer az amúgy 3,4 Ghz-es processzort (meg nekem amúgy sem túl szimpi ez a turbo boost, szóval így is, úgy kikapcsoltam volna). De megpróbáltam persze azt is, hogy mindent visszakapcsoltam a BIOS-ban az új XFX táppal, de a zúgás sajna nem szűnik meg. És az a vicc, hogy igazán a zaj forrását se tudom belőni. Odahajolok egész közel, miközben a ház oldala is le van véve, és mintha mindenhonnan jönne a zúgás.

  • rainman85

    csendes tag

    válasz #85552128 #106 üzenetére

    Nem, ennél valamivel mélyebb, és folyamatosabb. Csak újraindításnál és bekapcsolásnál változik meg egy kissé, elhalkul, majd utána megy tovább.

    A Cool'n'Quiet-et most visszakapcsoltam, megnéztem AIDA64-ben és CPU-Z-ben, alapjáraton olyan 1390 MHz körül jár a proci, a zúgás most is folyamatos.

    Tényleg nem értem, mi lehet ez. A tápnak van egy alap halk, lágy suhogása (az XFX pro marha jó táp), a procihűtőnek szintén (az Arctic Freezer 13 piszok jó hűtő, még komolyabb terhelésnél sincs hangja), a videókártya szintén halkan szöszmötöl, az elöl lévő venti szintén, és minderre jön rá ez az ormótlan zúgás.

    És még csak az sincs, hogy a sok-sok alkatrész rezgése összeadódna, és az okozná a házban a rezonanciát, mert akkor is zúgott, mikor csak a táp és a procihűtő volt benne (a ramot nem szedtem ki, de az nem okozhat ilyesmit, vagy igen?).

  • rainman85

    csendes tag

    válasz AxBattler #108 üzenetére

    "Szerencsére a megoldás pofonegyszerű: BIOS-ban, az "Advanced CPU Core Features" szekcióban kapcsold le a "C6 Mode"-ot "Disabled"-re!"

    Ez már megtörtént, de sajnos semmit sem ér. :(

    Az Advanced CPU Core Features-ben a következőket kapcsolgattam ki-be:

    core performance boost

    cool'n'quiet

    c6 mode

    Egyik sincs hatással a zúgásra.

Aktív témák