Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • Agyzuzo

    addikt

    válasz tildy #3729 üzenetére

    Igen, de leírva nagyon jól hangzik, csak sajna a fele sem igaz.

    Sorjában:

    ''A tej az újszülöttek első és egyedüli táplálékául szolgál. Nem véletlen, mivel mindazt a nélkülözhetetlen tápanyagot, ásványi anyagot, vitamint és immunvédő faktort tartalmazza, amely a szervezet számára nélkülözhetetlen.''
    Nos, ez valóban igaz. De CSAK az anyatejre...

    ''Természetesen az anyatej összetétele eltér a tehéntej összetételétől, viszont a különbség messze nem akkora, mint a különleges hőkezelésen és tartósító eljárások sorozatán átesett tejfajták esetén.''
    Na már ez itt egy elég durva mondat... Szóval a bolti poros, vizes, mesterséges szirszarokkal telenyomott tej közel olyan jó, mint az anyatej? Ehhez azért kapitális nagy ökörnek kell lenni, hogy valaki ilyet leírjon. Ez olyan, mintha azt mondta volna, hogy a frissen sült szín marhahusi ugyanolyan jó táplálék, mint a marhapárizsi. Fogalmazzunk inkább úgy: mindkettő nevében benne van a marha (meg azéban is, aki a párizsit választja). Az anyatej messze túltesz a tehéntejen, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy a természet is a csecsemő igényeinek megfelelően teremtette (úgyanúgy, ahogy a tehéntejet a kisbocinak). De ha valaki kedvet érez hozzá, nyugodtan neveljen föl egy kisgyereket bolti 2,8-as tejen, kíváncsian várom az eredményt... :U

    ''Mi az, amit megiszunk? Lássuk a táblázatot:''
    A fehérje/zsír/CH érték már nem stimmel. A 1,5%-os tejben is 48g CH-van (direkt lementem és kikaptam a hűtőből a 1,5-es tejesdobozt hogy megnézzem -> mielőtt valaki belekötne, nem én iszom, fater-muter-húgom nyomatja a reggeli kávéba), zsír 15g (jelen esetben 28g, ugyebár). A fehérje pedig saccperkábé tényleg 20g, csak éppen 1 liter tejben, ami marha rossz arány (ha azt veszem figyelembe, hogy 100g túróban is több van, pedig az csak 100 gramm). Ráadásul 608kCal, ami egy igen kiadós étkezésnek felel meg. A sok vitamin/stb. felsorolás tényleg impresszíven néz ki, ameddig meg nem nézzük a mennyiségeket. Ugyanis 1 liter tejben ez a mennyiség NEVETSÉGESEN KEVÉS. Egy átlagos multivitamin készítmény ennek a többszörösét tartalmazza, egy ici-pici tablettában. Egyébként a benne levő vitaminok hasznosulása is vita tárgyát képezik, ugyanis egyes tudósok szerint a homogénezés/ultrapasztőrözés miatt ezek eleve kinyiffannak (gondoljunk bele, hogy a főtt zöldségben is kevesebb a vitamin, mint a nyersben).

    Lépjünk tovább:
    ''Ez elsősorban a magas fehérje-tartalomnak és ezen belül is az aminosav összetételnek köszönhető.''
    Ami csapnivalóan rossz. 1 kiló csirkében kb. 250g fehérje van. 1 kiló (=1 liter) tejben meg 20g. Kicsit szignifikáns a difi. Egy étkezés alkalmával illik 20g fehérjét bevinni, na most az ember vagy megeszik 20 deka csirkemellet (ez már bőven több 20g-nál), 4-5 tojást (1 tojás = kb. 6-7g), vagy lenyomat 1 liter tejet, amiben 30g zsír, 50g tejcukor, 608kCal és 20g fehérje van, aminek a biológaiai értéke még csak a tojás/hús közelében sincs.

    ''Számos megfigyelés bizonyítja, hogy a tejben lévő fehérje felszívódása rendkívül hatékony.''
    Olyannyira hatékony, hogy lassítja az anyagcserét és kb. 1,5-2 óra a felszívódási ideje. Ezt én nem mondanám olyan hűde gyorsnak... Összehasonlításképp: 1 adag proteinturmixnak (3 deci vízben) a felszívódási ideje 20 perc (tartalma 20g fehérje a legmagasabb biológiai értékű tejsavóból, 1g CH és 1g zsír - kicsit jobban hangzik a tejhez képest, ugye?).

    ''Ebben szerepet játszik a tejcukor tartalom (laktóz), a nátrium, kálium, magnézium, kalcium jelenléte is.''
    Durva, hogy kiemeli a laktóz jelentőségét, főleg hogy az emberiség jelentős hányada laktóz-érzékeny (többek között én is, valamilyen szinten), mivel nem tudják megemészteni. Ez megnyilvánulhat gyomorpanszokban (görcs, hasmenés), vagy akár durvább, allergiás reakciókban is. Ez abból adódik, hogy míg az csecsemők gyomra termel egy bizonyos enzimet, ami a laktóz lebontásához kell (szopás időszakában), ez az idő múltával abbamarad, így a gyomor kínkeservesen tudja csak feldolgozni a tejcukrot. Ha feldolgozza. Mert inkább elraktározza (= testzsír). A kálium nem értem megint miért lett kiemelve, köztudott, hogy a versenyzők vízhajtóként használják, túladagolva károsítja a szívet (persze annyit tejet nem fog meginni senki). A kalcium-magnézium stimmel (de ezt sem jó arányban tartalmazza a tej, mivel mindig 3x annyi kalcium tud felszívódni, mint amennyi magnéziumot bevittünk, tehát ha 1 liter tejben 170mg magnézium van, akkor kb. 500mg kalcium fog az 1200mg-ból hasznosulni - az átlagember napi szükséglete kb. 1500 mg).

    ''A zsírban oldódó vitaminok- A, D, E - jelenléte mennyiségileg nem számottevő, a vízoldékony vitaminok közül a B12, és B2- vitamin érdemel említést.''
    Szerintem meg az sem épp számottevő. Mikrogrammokról van szó. Kb. annyit ér ez a mennyiség, mintha egy parfümösdobozt dörzsöltünk volna magunkhoz reggel és attól várnánk, hogy egész nap illatosak legyünk.

    Amit alatta idéztél ahhoz nem tudok hozzászólni, ezeket nem ismerem, illetve a boltokban kapható ''BIO tej'' néven futó verziót sem próbáltam még, úgyhogy passz.

    Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

Aktív témák