Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • duncanx

    csendes tag

    Nemrég egy Dell studio XPS 1645 laptop DVD meghajtójának helyére raktam beépítő kerettel egy SSD-t. Jelenleg az alábbi felállással működik:

    HDD 465,76GiB bios-ban (S1) porton eredeti helyén
    sda1 ext4 /home home 300 GiB
    sda2 ntfs adat 165,76 GiB (win alatt E: )

    SSD 119,24GiB bios-ban (S2) porton (a DVD meghajtó helyén és portján)
    sdb1 ntfs W7 90 GiB flags: boot (W7 ről frissíteném W8-ra)
    sdb2 ext4 / kubuntu 12 GiB
    sdb3 ext4 / chakra 12 GiB
    sdb4 swap swap 5,32 GiB

    + tervezett pl. az LVM hez:
    sdb1 fat16 (ext2) /boot 300 Mbyte

    A bios-ban nem sikerült (nem lehet?) a sorrendet felcserélni, így a HDD maradt az elsődleges.
    A gépet nagyon szét kellene szedni a meghajtók megcseréléshez. Szeretném elkerülni, mert magam nem tudom megcsinálni. Ne tudom, hogy egyáltalán szükséges-e.
    A meghajtók SATA3-ra csatlakoznak
    A partíció kiosztást a KDE partíció kezelőjével végeztem.
    SSD:
    path: /dev/sdb
    type: msdos (?)
    capacity: 119,24 GiB
    Total sectors: 250 067 790
    heads: 255
    cylinders: 15 566
    sectors: 63 !(?)
    sector size: 512,00 Byte
    cylinder size: 16 065 sectors
    Primaries/Max: 4/4

    Az SSD sebessége szerintem alacsonyabb mint amit a gyár írt.
    Itt ír egy 31 K-BAD elemet ami nem tudom mit jelent.

    célok; kérdések; elképzelések:
    - A Windowsban az összes személyes mappát áthelyeztem/irányítottam a HDD sda2 165Gb adat / win :E / partícióra.
    - A cél az, hogy az SSD ntfs (win :C) partíció 70 Gb-nál ne legyen nagyobb, mivel használható méretű virtualbox miatt a fő / partíciót szeretném megnövelni.
    - Lehet, hogy célszerű lenne LVM rendszert építeni, hogy ne kelljen többet széttrancsírozni a gépet egy hasonló eset miatt. Most részben a virtualbox kialakítása miatt kell szétszedni az egészet.
    - A fő rendszerem linux, míg a windows rendszert kb. 5-8%-ban használom, és szükségem van még egy szabad 12-15 GiB particióra az SSD-n tesztelésre (ami itt most a kubuntus / ).
    - Mi legyen a W8 :C „program” partíciójának a mérete?
    - Hogy építsem fel az LVM-et?
    - Hogy tudom letakarítani a MBR „szektorokat”?

    [ Szerkesztve ]

  • duncanx

    csendes tag

    válasz peterk #2793 üzenetére

    Kedves peterk

    Köszönöm türelmes és részletes segítséged, válaszod.
    Valóban kissé zavarosan írtam és sok mindent vetettem fel.
    Inkább "linuxosan(ban)" gondolkodom - hisz itt vagyok otthon- , míg ezeken az oldalakon többnyire a win módszerek, programok vannak többségben. Ez bevallom kissé megzavart.
    Időközben utánajárva kiderült, hogy valószínűleg a linuxos particionálók - lsd. pl. gparted- egy sajátossága okozza, okozhatta a galibát.
    /Amennyiben nem msdos particióstáblát -ami az alapbeállítás és 63-ra teszi-, hanem GPT (GUID Partition Table) jelölést alkalmazunk úgy az automatikusan a 2048 szektorhoz igazítja az első partíció elejét/
    Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem az én figyelmetlenségem volt az igazi ok.
    Egyetértek a windows wirtualizációs javaslatoddal is ám alkalmanként szükség van a natív windowsra.
    Most az tűnik számomra a legésszerűbbnek, ha teljesen újra telepítem az egészet.

    Ehhez kérdezném, hogy feltétlenül ki kell kötni esetemben a HDD-t az SSD particionálásához a telepítés során?

  • duncanx

    csendes tag

    válasz rayoliviero #2802 üzenetére

    A Samsung dobozára rá van ragasztva egy külső zseb amibe ott van egy "SAMSUNG EUROPEAN BLOCK WARRANTY" magyar nyelvű jótállási jegy.
    Magyarországi képviselete van és egy ügyfélszolgálati hibabejelentő telefonnal: +36 80 726 7864

  • duncanx

    csendes tag

    válasz peterk #2804 üzenetére

    kedves peterk
    A grub-bal van a legkevesebb gondom, mert azt bármikor rendbe rakom.
    A géphez kaptam W7 telepítő lemezt is és még akciósan vásároltam novemberben egy W8-ra frissítést.
    Ezért gondoltam arra, hogy a W7-et frissítem W8-ra.
    Most éppen nincsen elég szabad helyem az SSD lementésére, ám az általad ajánlott módszer (és programok) nagyon megtetszettek és feljegyeztem.

    kedves cidalain
    Az enyém egy 128Gb 840 pro
    Gondolom az ilyen eltérések természetesek, hisz más milyen lehet a magyarországi képviseleten vagy egy EU beszerzésen keresztül jött termék.
    A garancia érvényesítés szempontjából a magyarországi képviselet könnyíti meg a dolgunkat és azt hiszem itt ez a lényeg.
    Mindezek az én döntésemet is befolyásolták a beszerzésnél.

Új hozzászólás Aktív témák