Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szalmakutya

    tag

    válasz pacman_123 #46300 üzenetére

    Na, szóval két dologról van itt szó.

    Az egyik hogy a bütü felé tízszeres a folyadékvesztés, emiatt reped a rönk, de a palló még inkább. Ezt lehet bekenéssel ellensúlyozni, illetve a súly is megállítja (a keresztlécen gyakran nem megy át a repedés).

    De itt a másikról van szó. Arról, hogy a szíjácsnak, a gesztnek meg a bélnek más a nedvességtartalma, ezért a száradás miatti összehúzódása is. A bél húzódik össze a legkevésbé, a szíjács a leginkább. Ergo, ha úgy hagyod a rönköt, akkor a szíjács, de a geszt is iszonyú erővel ráfeszül a bélre. És szétreped. Itt nincs apelláta, ilyen erőket nem bír ki semmilyen fa. Főleg ha gyorsan szárítják. Van, hogy nem is látod a repedést, csak a fa mélyén van hasadás. Ez a legrosszabb bútor meg szobor szempontból is, mert nem tudsz vele előre számolni.

    Elvileg ha kivágod a belet, akkor sokkal-sokkal kisebb erők fognak ébredni a fában, és ha kíméletesen szárítod, nem reped meg.

    Gyakorlatilag, ezzel kettévágtál egy amúgy se bika méretű rönköt.

    Van aki azt csinálja, hogy felvágja az anyagot, kap egy hagyományos szárítast, és aztán újra ragasztják. De sajnos ahhoz nem kell mikroszkóp, hogy ez látsszon (mert igenis így is vetemedni fog, amit ki kell belőle gyalulni), és igazából ellene megy a fának mint egységnek. Láttam olyan szobrot, ahol rájátszanak erre a hatásra ahelyett hogy megpróbálnák elrejteni, és szép is volt.

    A legtöbb faszobrász azt mondja, hogy a repedés része a fának, csókolom. Ez is igaz. Van aki ilyen relief vágást csinál hátul a szobron, ahol nem látszik, ami kiveszi a feszültséget a rendszerből.

    Kb ennyit értek ehhez. Nem sokat.

    [ Szerkesztve ]

  • Szalmakutya

    tag

    válasz pacman_123 #46300 üzenetére

    A lekérgezéshez meg, én nem tudom hogy télen, mínuszban is támadnak e azok a bogarak, vagy kushadnak szépen csöndben. Mindenesetre lekérgezem, abbol nem lesz baj.

Új hozzászólás Aktív témák