Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Bokrász #18185 üzenetére

    A teknősödés veszélye akkor is fennáll, ha csak 100-as hajópadlót raksz le. A 150-essel nyilván nő a kockázata.
    Sokismeretlenes egyenlet ez. Elsősorban faanyag függő. Olyat semmiképp ne tegyél le, amiben benne van a bél, de a bélhez közeli deszkák is hajlamosabbak a vetemedésre. Persze fafaj függő is - egy pont a borovi javára.
    Javít viszont a helyzeten, ha a nútok kiképzése nem szedett-vedett, hanem pontos illeszkedésű, és a szakma szabályai szerinti arányú. Ha magad nútolod, akkor ugyanúgy kell összeforgatni a deszkákat még a nút kimarása előtt, mint ha táblásítanál - és persze lerakáskor is figyelni a helyes összeforgatásra. Ez az egyik legjobb garancia, hogy a padló príma lesz.
    Aztán ha nem rejtve kell szegelni/csavarozni, az is javít a helyzeten. Rejtett szegelés/csavarozás az esetben javaslom mindenképpen az előfúrást (meg persze minden más esetben is), ugyanis ilyenkor szokott a nútnál végigrepedni a fa. Ha megengedett a hagyományos (felülről szegezős) eljárás, akkor az ember látja, hogy hol fontos leszorítani a padlót a párnafához.
    Tanácsos a megrendelővel egyeztetni, és tisztába tenni, hogy mik a kockázatok. Mert tulajdonképpen az ő pénztárcája határozza meg, hogy mekkora lesz a teknősödés kockázata - az asztalos keze mindig csak addig ér, amilyen mélyen tolják az alapanyag árát a zsebébe.
    Ha nem szempont a felszedhetőség, akkor le is lehet ragasztani a deszkát minden párnafához. Ebben az esetben akár 200-as hajópadlót is nyugodtan lerakhatsz. (A párnafákat nyilván kellően sűrűn kell alárakni. 0,5m-60cm. Sűrűbb lehet, ritkább ront az esélyeken. 1m nél nagyobb párnafa távolság szavatolja, hogy belebuksz a projektbe előbb-utóbb, ráadásul az már kellően fog "kopogni" is, port fújni, valamint recsegni, nyikorogni.)
    A nedvességtartalomról azért nem szólok, mert nem barkácsoló vagy, hanem szakmában edződött kolléga, aki elég pallérozott ahhoz, hogy ne legyek unalmasan szájbarágós.

    Ja, mégvalamit:
    szeg, vagy csavar? Ki erre, ki arra esküszik. A szeget én jobbnak tartom, mert a csavar bár nem tud kilazulni, de tud törni. Ha valaki belerúg a bilibe, tuti, hogy fel is tépi csavarostól a bedagadt fa, a beletört csavarok utólagos javítása pedig egy bolondokháza.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • epmd

    tag

    válasz Bokrász #18185 üzenetére

    Nem tudom milyen mennyiség,de ha steller mellet bevagdosod az alján hosszába,az segítene!Az anyagvastagság kétharmadáig kb. :U

Új hozzászólás Aktív témák