Hirdetés

Ragadozó Intel-módra: teszten a Core i7-13700K és a Core i9-13900K

Az Intel 13. generációs platformja a Raphaellel száll harcba egy ASUS ROG Z790-es alaplap segítségével.

Megint hibrid!

Az AMD és az Intel versenyében most az utóbbi térfelén pattog a labda: a Zen 4 bemutatásával az AMD ragadta magához a kezdeményezést, ám a kékek oldaláról az elmúlt időszakban elég sok eredmény szivárgott ki ahhoz, hogy sejteni lehessen, a Raptor Lake kódnevű új platformmal készek felvenni a kesztyűt, és újfent biztosítani elsőbbségüket az asztali processzorok piacán. Ezt tesztünkben egy Core i7-13700K-nak, illetve a sorozat csúcsmodelljének, a Core i9-13900K-nak kell bizonyítania, amihez az új CPU-khoz érkező lapkakészletek csúcsára, a Z790-re épülő ROG lap biztosítja az alapot.

A Raptor Lake-S kódnevű lapka sok szempontból másolja az elődnek tekinthető Alder Lake-S-t, amiről korábban írtunk részletesebben. A konkrétumokat tekintve az új fejlesztés továbbra is LGA1700-as foglalatba illeszthető, az Intel 7 nevű 10 nm-es gyártástechnológia sem változott, illetve megmaradt a hibrid kiépítés, de azért a cég emelt a téten. Ez abból adódik, hogy a 257 mm²-esre hízott lapkában már nem 16, hanem 24 darab mag dolgozik, ezek közül a nagyobb teljesítményű, P-magnak nevezett, továbbfejlesztett, Raptor Cove kódnevű opciók száma nem változott, azaz marad 8, viszont a kisebb tempóra képes, E-magként jelzett Gracemont magokból duplaannyi van, vagyis 16. Ezzel együtt a feldolgozási szálak száma 32-re nőtt.

A Raptor Lake-S
A Raptor Lake-S (forrás: Intel) [+]

A hibrid vonal miatt kritikus tényező az Alder Lake-S-sel bemutatott Thread Director, ami részben a szoftveres hátteret adja. Itt a korábbi generációban nem volt minden problémamentes, de a Santa Clara-i óriáscég frissítette a rendszert, amit a Microsoft a Windows 11 22H2 frissítésben szállít. Bár a processzor működéséhez nem szükséges, a legjobb teljesítményt és hatékonyságot csak a legújabb Windows verzióval lehet elérni, emiatt az Intel kiemelten ajánlja, hogy bárki, aki Raptor Lake-et vásárol, mindenképpen telepítse a szükséges Windows 11 frissítéseket, különben nem kapja meg a hardverben rejlő összes tartalékot.

Az előbbi esetben konkrétan arra kell gondolni, hogy ha egy régebbi Windows alatt működik az új Intel processzor, akkor maga az operációs rendszer sűrűbben hozhat olyan hibás döntést, hogy egy nagy teljesítményt igénylő szálat egy kisebb tempóra képes magra helyez, ez pedig egyáltalán nem optimális. Persze ez előfordulhat a legújabb Windows 11 kiadással is, de jóval ritkábban történik meg.

A magokon túllépve a Raptor Lake memóriavezérlője DDR5, LPDDR5, DDR4 és LPDDR4X szabványokat támogat, de asztali szinten csak a kétcsatornás DDR4 és DDR5 érhető el, előbbi maximum 3200, míg utóbbi 5600 MHz-es effektív órajelű modulokkal, de a DDR5 esetében csatornánként csak egy modult lehet használni, két modul mellett már 4400 MHz a tuning nélküli maximum. Az Intel hivatalosan már csak DDR5-öt ajánl az alaplapgyártóknak, de némelyik partner ezzel szembement, így pár DDR4-es megoldás is készült. Az integrált PCI Express 5.0-s vezérlőben nincs változás, továbbra is 16 sávot kínál a processzor, pont annyit, amennyire egy VGA-nak szüksége lehet. További négy sáv szabadon felhasználható, viszont ezek 4.0-s szabványúak, ami persze a legtöbb NVMe SSD számára megfelelő. A vezérlőhíd maximum nyolcsávos DMI 4.0-s interfészen keresztül kapcsolódhat.

Az integrált grafikus vezérlőhöz nem nyúlt a cég, így erre vonatkozóan csak a leírtakat tudnánk megismételni, de azt azért fontos megjegyezni, hogy végre frissült a kijelzőmotor, amely mostantól natívan támogatja a HDMI 2.1-et, ennek kihasználásához ugyanakkor megfelelő alaplapra van szükség.


(forrás: Intel) [+]

Az új processzorokhoz szintén új, 700-as vezérlőhídcsalád is készült, amelyből a Z790-es vezérlőhíd érhető el, ami a Z690-es elődhöz képest több PCI Express 4.0-s sávot kínál, konkrétan 20-at 12 helyett. Ezzel egyetemben a 3.0-s specifikációknak megfelelő csatornák száma 16-ról 8-ra csökkent. Természetesen megmarad az opcionálisan alkalmazható, Maple Ridge kódnevű Thunderbolt 4 vezérlő, ami immáron gyári szinten is hitelesítenek az USB4 szabványhoz.

Megemlítendő még, hogy az Intel az Optane eszközök támogatását a 700-as sorozaton belül hivatalosan is kivezeti, tehát hardveresen hiába alkalmas a rendszer ezek kezelésére, szoftveresen le van tiltva a használhatóság. Akinek tehát van ilyen adattárolója, mindenképpen ragaszkodjon a korábbi generációs alaplapokhoz, amit könnyen meg lehet tenni, mert a BIOS frissítésével mindegyik elfogadja a Raptor Lake-S processzorokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés