ZyXEL PLA5405: Powerline padlógázzal

Hirdetés

Teljesítmény, értékelés

A Powerline hálózat kiépítése, mint azt a bevezetőben is említettük, pofonegyszerű. Egy konnektornál az egyik végponttal – Ethernet csatlakozóját kihasználva – rávezetjük az adatokat az elektromos hálózatra, amit aztán bármelyik konnektornál egy másik adapterrel le tudunk venni, akár másik fázison lévő konnektorban is! A legcélszerűbb egyből otthoni routerünknél felmenni az elektromos hálózatra, a végpontot pedig a hálózatra csatlakoztatni kívánt készülék közelében elhelyezni. Több gép esetén járható út, hogy a végpontra egy switch-et vagy AP-t illesztünk, így több gép egyszerre osztozhat a rendelkezésre álló sávszélen. Célszerű figyelni arra, hogy a kismegszakítók és másik fázisra továbbítás (ha van) csökkenthetik a Powerline átviteli képességeit, valamint a hálózaton lévő fogyasztók is negatív hatással lehetnek a sebességre.

A ZyXEL PLA5405 készletét negyven éve épült, kb. 60 négyzetméter alapterületű társasházi lakás három éve teljes körűen felújított, aktuális szabványoknak és előírásoknak minden szempontból megfelelő villamoshálózatán teszteltük Gigabit Ethernet vezérlővel ellátott notebookok segítségével. A Powerline hálózat nem kapcsolódott routerhez, és működő helyi hálózatunktól is teljesen függetlenítettük a tesztkörnyezetet, azaz a tesztgépeknek (klienseknek) manuálisan adtunk IP-címet. Szoftveres oldalon is ragaszkodtunk a függetlenséghez, így virtuális gépre telepítettünk "szűz" operációs Windows XP operációs rendszereket minden frissítéssel megpakolva, amire csupán az Ixia IxChariot tesztprogramot és endpointot telepítettük. A két gép közül az egyiket fixen leraktuk (ábrán piros), a másikat hordoztuk a különböző végpontok között (ábrán zöld), és erről indítottuk a teszteket fel- és letöltés irányban egyaránt, a kapott eredményeket pedig feljegyeztük. A kapcsolótábla helyét az ábrán a narancssárga X jelöli.

Powerline adatátvitel ZyXEL PLA5215
600 Mbps
ZyXEL PLA5405
1200 Mbps
Letöltés
(Mbps)
Feltöltés
(Mbps)
Letöltés
(Mbps)
Feltöltés
(Mbps)
1<->1 (szomszédos konnektor) 189 225 424 / 363 306 / 288
1<->2 (külön kismegszakító) 77 86 169 / 115 116 / 99
1<->3 (külön kismegszakító) 94 101 198 / 105 180 / 92
1<->4 (külön kismegszakító) 89 55 94 / 84 83 / 65
1<->5 (külön kismegszakító) 62 51 145 / 98 89 / 79
1<->6 (külön kismegszakító) 88 72 178 / 168 139 / 117

A táblázat értelmezhetősége érdekében kitérnénk két fontos részletre. Az egyik, hogy a PLA5405-nél szándékosan szerepel két érték perjellel elválasztva. Ezekből az első az, amit a kiindulási ponton zavaró eszközök nélkül mértünk, azaz a tesztre használt notebookok akkus üzemmódban működtek. A perjel után szereplő érték esetében egy online rendszerű szünetmentes tápegységen keresztül egy PC is működött a fix pont mellett ugyanabban a konnektorban, ami hatékony zavarásnak bizonyult, ezzel szimuláltuk a valós felhasználási körülményeket. A másik megjegyzés, hogy a korrekt összehasonlíthatóság érdekében ugyanezen tesztkörnyezetben újramértük a korábban már letesztelt Zyxel 600 Mbps adaptereket is – zavarás nélkül. Ráadásul korábbi tesztünkkel összehasonlítva ebből az is leszűrhető, hogy az egyes villamos hálózatokon mekkora különbségek adódhatnak.

Az eredményekből jól látható, hogy az 1200 Mbps-os tempótól messze járunk, de közelről akár stabil 400 megabit/s (50 MB/s) feletti átviteli tempó is elérhető. Ami viszont fontosabb, az a régi és az új adapterek közötti teljesítménykülönbség, ami gyakran kétszeresére rúg az utóbbi javára. Az is kiolvasható a táblázatból, hogy sebesség tekintetében a powerline a legrosszabbul teljesítő ponton (ahol a legtöbb zavaró eszköz működött, lévén hogy az a helyiség a konyha) is alulról karcolja a 100 Mbit/s-ot, ami egy alap Fast Ethernet teljesítményének felel meg. Ez nyilván ahhoz "kevés" azoknak, akik gyakran mozgatnak gépek között nagy adatmennyiséget, de akik csak az internetet osztanák meg több gép között, illetve szükséges, hogy a masinák egymással is kapcsolatban legyenek (például multizáshoz), ahhoz ez a sávszélesség elegendő lesz – kivéve, ha valami brutális kábeles internet-hozzáférésünk van. A multiplayereseknek még egy infó: a késleltetéssel sincs baj, átlagosan 1-3 ezredmásodperc között ingadozik az Ixia tesztje szerint.


[+]

Ami a zavaró eszközöket illeti, érdemes olyan adaptereket használni, amelyek egy plusz zajszűrős aljzattal vannak egybeépítve, és erre csatlakoztatni a további fogyasztókat, ekkor ugyanis nem kell lassulással számolni. A ZyXEL kínálatában is létezik ilyen a korábbi modellekhez, így csak idő kérdése, hogy az 1200 Mbps-os modellpaletta is bővüljön egy ilyennel.

Továbbra sem mondanánk olcsónak a Powerline adaptereket, hiszen míg a korábbi, 600 Mbps eszközökből egy párat vásárolva nagyjából 16 ezer forint körül megússzuk, addig az új szett nagyjából 32 000 forintot kóstál. Tény viszont, hogy a 600 Mbps-os adapterek ára is esett a megjelenés óta, és nagyon valószínű, hogy az 1200 Mbps-os eszközökre is ez vár, ha elmúlik az újdonság varázsa. Ám a mostani állás szerint a 32 000 forint nem kevés, még akkor sem, ha jelentős teljesítménynövekedést tudunk elkönyvelni, ami már önmagában fél siker – feltéve, hogy jó a villamoshálózatunk. Van némi rizikófaktora a Poweline megoldásnak, de ott van az a lehetőség, hogy szinte bárhol varázsolhatunk összeköttetést, ahol nincs kiépítve vezeték. Szükség szerint egy hosszabbítóban (ami akár 200 méter is lehet) kihúzhatjuk magunkkal a hálózati elérést, amit kombinálhatunk egy Wi-Fi routerrel vagy switch-csel, de fúrás-faragás és minden hozzáértés nélkül elsődleges otthoni és irodai megoldásként is szóba jöhet, ha nincs szükség gigabites tempóra. Ezeket a képességeket és a plusz sebességet figyelembe véve a saját kategóriájában továbbra is ajánlottnak minősülnek a ZyXEL PLA5405 eszközei.


ZyXEL PLA5405 Powerline szett

Daywalker

A ZyXEL PLA5405 Powerline eszközöket a ZyXEL hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés