Z87-es LGA1150 alaplapok a felsőházból

ASRock Z87 Professional folyt.


[+]

A RAM slotok környékén egy újabb USB 3.0-s tűsoron kívül semmilyen extra nem kapott helyet, pedig az ASUS vagy az MSI egyes alaplapjainál fellelhető mérőpont-szekció jól jöhetett volna a tuningosoknak. Kisebb figyelmesség, hogy az alaplapra két különálló CPU FAN csatlakozó is került, mely a dupla ventilátorral szerelt processzorhűtök esetében lehet hasznos.


[+]

A hátlap egy dedikált PS2-es billentyűzetporttal kezd, ami felett két USB 2.0 található. Ezeket egy CMOS reset gomb követ, amivel a gépház megbontása nélkül hozhatjuk alaphelyzetbe az UEFI-t. A sort DisplayPort és HDMI kettőse folytatja, mellettük egy HDMI bemenet található. Utóbbi egy egyszerű átvezetés a kimenetekhez, azaz rögzíteni nem tudjuk a bejövő adatfolyamot, csak kivezetni a már említett alaplapi DisplayPort vagy HDMI kimenetek valamelyikén található megjelenítőre. Ezeket egy újabb pár USB 2.0 követi, melyek alatt az eSATA kapott helyet.

Hirdetés

Az USB-k közül a legfelső egy különleges darab. Ez az úgynevezett „Fatal1ty” USB port, amit kifejezetten vezetékes egerekhez találtak ki. A port mintavételezése 500 Hz-ig állítható, ami részletesebb, kifinomultabb mozdulatokhoz vezethet egy megfelelő egérrel kombinálva, amiből elsősorban a hardcore játékosok profitálhatnak. A sort két Gigabit Ethernet (Intel I217V és I211AT vezérlők), és négy ASMedia-vezérelt USB 3.0 folytatja. A két LAN port úgynevezett Teaming módban is képes üzemelni, melynek során gyakorlatilag eggyé állnak össze, így már 2 Gbps kapcsolati sebesség hozható létre. Legvégül a már megszokott analóg és digitális audio ki- és bemenetek húzódnak, melyeket ezúttal nem egy Realtek chip hajt meg.


[+]

Az alaplapon ugyanis a Creative Sound Core3D vezérlője, egészen pontosan a CA0132 chip kapott helyet, mely mellé fejhallgató-erősítő is került.


ASRock Fatal1ty Z87 Professional UEFI

Az UEFI mutatott néhány újdonságot, melyek közül számunkra a közvetlen internetkapcsolat jelenléte volt a legérdekesebb. Segítségével egy gombnyomásra frissíthetjük az UEFI-t, aminek során megkeresi, majd le is tölti a szükséges fájlt a rendszer. Ezen felül akár hibajelentést is írhatunk, majd elküldhetünk az ASRock ügyfélszolgálatának, amennyiben bármilyen kérdésünk vagy problémánk lenne.

Egy gyors tuningkísérlet keretein belül természetesen most is vetettünk egy pillantást az alaplap túlhatjási képességére, amihez a korábbi tesztünkben már bevetett Intel Core i7-4770K processzort használtuk. A CPU feszültségének és szorzójának emelésével 4700 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez itt pontosan 1,25 voltos CPU magfeszültséget kellett beállítanunk. A rendszer magasabb órajelen és/vagy feszültség mellett már instabillá vált.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés