XPS 15 – csúcsmoDell

Megjelenés

Ha igazán minőségi, erős és mutatós notebookot szeretne az ember, és nem számít neki az ár, akkor a lehetőségek igen csak leszűkülnek. Lényegében az Apple MacBook Pro, a HP ENVY gépei és mai tesztalanyunk, a Dell XPS 15 merül fel alternatívaként. Ha ezt a cikket fél-egy évvel ezelőtt írtuk volna, akkor a Dell multimédiás elitmodelljét bizony kihagyjuk a listáról, mert az előző verzió eléggé csúnyácskára sikerült. Most viszont új szelek fújnak az amerikai gyártónál, és ezt nagyszerűen mutatja a friss XPS széria, melynek legnagyobb, L521x kód alatt futó, 15,6 hüvelykes tagjával kötöttünk behatóbb ismeretséget.

Először rápillantva az XPS 15-re többeknek eszébe juthat a MacBook, dehát hogy másképp is lehetne megrajzolni egy végletekig letisztult formát úgy, hogy az ne tűnjön izzadtságszagúnak? Az új XPS 15 nagyon elegáns, fémházas, nem túl vastag (23,2 milliméteres) laptop, amire öröm ránézni és hozzáérni is. Akinek fontos a megjelenés, és aki nem bánja, ha egyesek Apple-klónnak titulálják a masináját, annak ideális társa lehet.

Persze kérdés, hogy mi van belül? A fedél alatt 15,6 hüvelykes, nagyfelbontású (Full HD) kijelző lapul, ne menjünk bele, hogy melyik gyártó csinál hasonló tükrös, keretével összevont felületet, és használ ebben a nagy, 15 hüvelyk fölötti méretben is numerikus pad nélküli billentyűzetet, mert ezek annyira általános formai elemek, mint a matematikában a nyolcas szám. Az alul és felül is komor, sötét színt szépen feldobja a külső burkolat oldalt kikandikáló, fémes sávja, valamint a felső és alsó részt összefogó, megnyugtató stabilitással járó, mutatósan kivitelezett zsanér.

Csatlakozóból nincsen sok, de éppen elég lesz. A jobb oldalt javarészt kitölti a tálca nélküli optikai meghajtó, elé a kártyaolvasót rejtették, aztán a Kensington zár felfogatója és a hang csatlakozói jönnek. Balra található mind a három USB 3.0 aljzat, a mini DisplayPort, illetve a HDMI monitorkimenet, és bizony az Ethernet csatlakozót sem hagyták el, csak a vékony gépeknél megszokott, félig bezáródó fedelet kapott.

Fémből készült az XPS 15 alja is, csak egy kellemes tapintást biztosító réteget vittek fel rá. Bővítést segítő nyílás ugyan nincs rajta, de a peremen és az XPS logós díszbetét alatt lévő csavarokat eltávolítva könnyen hozzáférhetünk a teljes belsőhöz. Így cserélhető az elég nagy, 65 wattórás akkumulátor, a merevlemez, elérhető az mSATA foglalat, az egyik memóriafoglalat (a másikat elrejtették az alaplap túloldalára), de még az optikai meghajtó is, bár azt cserélni nem lesz egyszerű. Még a hűtés is feltárul – amit érdemes időnként kitisztítani – és látszik, hogy a zsanér közepénél fújja ki a meleget.

Hirdetés

Használat közben

Látványra és érintésre is nagyon kellemes notebooknak éreztük a Dell XPS 15-öt, dehát egy félmillió forintos modellnél ez legalább annyira kötelező, mint a kiváló anyaghasználat és az elsőrangú összeszerelési minőség, amiben a gép nem szenved hiányt. A gépházon érezhető, hogy itt aztán nem spóroltak, benne van az agyag, ezért az XPS 15 kicsit nehezebb a hasonló vékony laptopoknál: 2,6 kilogrammot nyom. Ha ez az ára a masszív felépítésnek és az alig horpadó fedélnek, ám legyen. A zsanér példásan teszi a dolgát, a felső és alsó rész tökéleten záródik; találkozásukat úgy alakították ki, hogy ne kelljen esetlenül vívni, ha ki szeretnénk nyitni a notebookot. Összességében csúcsmodellhez illően igényes az új XPS 15.

Belül, a billentyűzet környékén és a csuklótámaszon a fenéken látott, csúszásgátló réteggel bevont fém fogadja a felhasználót. Egészen kellemes darabnak bizonyult a numerikus pad nélküli billentyűzet, bár gombjai a vékony notebookokra jellemző, különösen rövid úton járnak. A felső sort és a kurzormozgatókat a többinél vékonyabbra szabták, utóbbi elég zavaró lehet azoknak, akik játékhoz szeretnék használni őket. A klaviatúra alapja a fémháznak köszönhetően különösen stabil, vad kalapálás hatására sem rugózik – a fenti videón csak azért horpadt, mert abszolút túlzó erővel nyomkodtuk. Kétszintű háttérvilágítása van, ami alapbeállításban csak akkor aktiválódik, ha gépelni kezdünk. Fontos megjegyezni, hogy a Dell mostohán kezeli a hazai piacot, nincs honosított billentyűzet, így be kell érnünk az angollal.

Talán egy kicsivel nagyobbra szabhatták volna az XPS 15 touchpadjét. Nem mintha így túl kicsi lenne, de a hatalmas csuklótámaszban kissé elvész. Felületét üvegréteggel vonták be, érintése, működtetése és gombjainak járása olyan, amilyen működést egy drága notebooktól megkövetel az ember. Ugyanez igaz a hangzásra is – annak ellenére is, hogy a hangszórókat alulra, a gép elejébe tették. Ordító maximális hangerővel és mindenféle Dolby szoftveres varázslat nélkül győzik meg a felhasználót arról, hogy nincs értelme egyszerűbb külső hangszórókat használni. Aki pedig fülhallgatót köt az XPS 15-re, annak olyan élményben lesz része, amit notebooknál ritkán tapasztalni. Mintha egy külön fülhallgató-erősítő lenne a laptopban, úgy szólalt meg a kimenetre kötött, nem éppen gyenge Sennheiser HD555-ös fülesünk, és itt a szoftveres trükkök is belépnek, mert a beállítások a fülhallgató méretéhez igazíthatóak, ami tényleg pozitív hatással van a hangképre.

Korábban már említettük, hogy tükrös felületet húztak a kijelző elé, de azt még nem mondtuk, hogy karcálló Gorilla Glassról van szó. Bárcsak meg tudnák csinálni ezt a technológiát matt felülettel, mert nekünk úgy tűnt, hogy a szokásosnál is jobban tükröződik. Mögötte a csúcskategóriában szinte kötelező Full HD panel dolgozik, de sajnos csak TN+film technológiával. Oldalról nézve rendben vannak a betekintési szögek, de a függőleges tengely mentén elég hamar torzulni kezdenek. A maximális 232 cd/m²-es fényerő elfogadható, a mért 290:1 kontrasztaránnyal viszont fényes környezetben nem tudta eliminálni a tükröződést. Még szomorúbb, hogy bármennyire próbáltuk, nem sikerült tisztességesen bekalibrálnunk a panelt, pedig az elődmodell nagyon jó volt ezen a téren. A Dell XPS 15 (L521x) színprofil innen tölthető le, a maximálisnál hárommal alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Mérések

Idehaza kétféle konfigurációval érhető el a Dell XPS 15 (L521x). A gyengébbnek Core i5-3210M processzora, 2 x 4 GB memóriája, 32 GB-os SSD-vel megtámogatott 750 GB-os merevlemeze és GeForce GT 630M grafikus alrendszere van. Szerintünk jobban megéri az árát a kicsit több mint 40 000 forinttal drágább modell, mert abban már négymagos Core i7-3612QM processzor dolgozik 1 TB-os merevlemezzel és egy generációval fejlettebb, lényegesen erősebb GeForce GT 640M grafikus alrendszerrel. Mindkét verziónál közös a fényes, Full HD kijelző, a DVD-író, a 65 wattórás akkumulátor és az előtelepített Windows 7 Professional operációs rendszer, továbbá a hároméves helyszíni garanciát is ki kell emelni. A gyengébb Dell XPS 15 picivel félmillió forint alatt kapható meg, a drágábbért nagyjából 540 000 forintot kérnek.

Termék megnevezése Dell XPS 15
Processzor Intel Core i5-3210M, 2,50-3,10 GHz
Lapkakészlet Intel HM77
Memória 2 + 4 GB DDR3-1600
Kijelző 15,6"-os, 1920x1080 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással, AUO B156HTF
Grafika Intel HD Graphics 4000 – integrált
GeForce GT 630M 1 GB GDDR5 RAM – különálló
Hang nyolccsatornás ALC275
Merevlemez 32 GB SSD + 500 GB HDD – SATA 3.0
Optikai meghajtó LG GS30N DVD-író
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi, Realtek Ethernet, Bluetooth 4.0
Interfész - 3 db USB 3.0,
- mini DisplayPort monitor- és HDMI kimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, dual-band Wi-Fi, billentyűzetvilágítás, fémház ház
Akkumulátor 9 cellás – 65 Wh
Méret 371 x 249 x 23,2 mm
Tömeg 2,6 kg
Operációs rendszer Windows 7 Professional
Gyártó honlapja www.dell.hu
Fogyasztói ár 480 000 forint (8 GB RAM, SSD mellett 750 GB HDD)
Garancia 3 év

A nálunk járt tesztpéldány a gyengébb hazai összeállításhoz hasonlít, abban különbüzik tőle, hogy csak 6 GB memóriát és 500 GB-os merevlemezt tartalmaz. A Core i5-3210M processzort már többször lemértünk, most nem teszteltük újra, mert már tudjuk, hogy legfeljebb különösen számításigényes feladatokkal lehet megszorítani. Inkább a GeForce GT 630M-re koncentráltunk, mert felfedeztünk nála egy új tulajdonságot. Az előző generációs, Fermi architektúrás GeForce-oknál korábban nem volt turbó órajel, most viszont a GPU-Z és más azonosító programok is azt jelezték, hogy a GT 630M az eddig megszokott 625 MHz helyett 725 MHz-ig felpörgött. További örömre ad okot, hogy a Dell a GPU mellé jó kis GDDR5 memóriát szerelt, így minden adott a jó játékos teljesítményhez.

Játéktesztek – 1366x768 GeForce GT 630M
GDDR RAM és Turbo
GeForce GT 630M
DDR3 RAM
GeForce GT 640M
GDDR5 RAM
Far Cry 2 – DX10 magas 52 49 67
Far Cry 2 – DX10 4xAA max. 38 33 58
Dirt 3 – 2xMS magas 49 44 73
Dirt 3 – 4xMS maximális 23 20 35
Stalker – DX11 közepes 49 45 75
Stalker – DX11 magas 45 40 70
Starcraft 2 – magas 45 39 53
Mass Effect 2 – maximális 58 51 60
Sniper Elite 2 – közepes 39 33 56

Azért túl nagy csodára nem kell számítani, a GeForce GT 630M mégis csak egy 96 számolóegységes jószág, ami asztali viszonylatban csak a belépőszinten helyezkedik el, komoly grafikus részletességet csak 1366x768 pixelen lehet beállítani vele, ha nem szeretnénk diavetítést játék helyett. A Full HD képernyőhöz sokkal jobban illik az erősebb XPS 15-ben dolgozó GeForce GT 640M, ami akár másfélszer gyorsabb a GT 630M-nél. Azért a turbó nélküli, DDR3 memóriás GT 630M-hez képest látható az előrelépés.

Vékony, de komoly teljesítményű notebookoknál mindig érdekes kérdés a hűtés hatékonysága, különösen akkor, ha a kimeneti szellőzőnyílást úgy a zsanérba rejtik, mint az XPS 15-nél. Ráadásul esetünkben a nagy akku és az optikai meghajtó is nehezíti a helyzetet, mert jelentős részt elfoglalnak a notebook belsejéből, így kizárják a duplaventilátoros megoldást. Nyugalomban szép csendes volt a hűtés, a notebook felületén 30-35 °C közötti értékeket mértünk.

Harminc perc processzorterhelésnek elég magas, 34 dB-es zajszint lett az eredménye, de szerencsére csak a fenéklemez melegedett fel számottevően, a hűtésnél 41 °C-ig. További fél óra játék hatására nem lett hangosabb a laptop, alja sem melegedett tovább, a billentyűzet bal oldalán (ami alatt a fő hardverkomponensek rejtőznek) pedig 38 °C-ot mértünk, ami kissé melegnek számít, de nem vészes. Valószínűleg i7-3612QM processzorral és GeForce GT 640M-mel valamivel jobban felmelegszik az XPS 15, de nem kell túl nagymértékű extra hőre számítani, mert a négymagos CPU ugyanabban a 35 wattos TDP kategóriában van, mint a kétmagos i5, az erősebb GPU pedig kisebb csíkszélességen készül.

Viszonylag nagy kapacitású, 65 wattórás akkumulátorának köszönhetően, a Dell XPS 15 egészen jól bírta elektromos hálózat nélkül. Nyugalomban hét és fél órát ment, ami 8,6 wattos nyugalmi fogyasztást jelent. Nagyfelbontású videóval majdnem öt óráig bírta, ez 13,6 wattos energiaigényt jelent. Teljes terhelésen viszont már másfél óra után vége lett a dalnak, amiből 46 wattos fogyasztás következik.

Értékelés

Nos, hát valahogy így kell prémium notebookot csinálni! A Dell új XPS 15-öse nem olcsó, sőt nagyon drága darab, de minden tekintetben hozza azt, amit a jó ízlésű ember elvár, ha kifizet cirka félmillió forintot egy mobil számítógépért. A külső divatosan elegáns, csudát érdekli, hogy egyesek szerint hasonlít valami konkurensre, egyszerűen szép és igényes, ennél több nem kell – de kevesebb sem! Kiválóan összerakták, hardvertartalmával sincs semmi baj, mi biztosan a tíz százalékkal drágább Core i7-es, GeForce GT 640M-es verziót választanánk (ha megtehetnénk), sőt nálunk a kis gyári SSD is repülne, helyét egy 64 vagy 128 GB-os rendszerlemez venné át. Egyaránt jelesre vizsgázott a billentyűzet és a tochpad, akárcsak a hangzás, különösen fülhallgatóval. Rendben van a hűtés és a viszonylag nagy telep révén az akkumulátoros üzemidő is, egyedül a Full HD képernyő fényes felületébe és nehézkes kalibrálhatóságába lehet belekötni.

És akkor jöjjön a kérdés, ami az első pillanattól foglalkoztatott minket, amikor kezünkbe került a Dell XPS 15: ezt vagy a MacBook Prót érdemesebb megvenni? Ha a drágább, kb. 540 000 forintos XPS 15-öt és az olcsóbb, hatszázezer forintos MacBook Prót vesszük alapot, akkor meglehetősen kiegyenlített a helyzet hardver terén, mert mindkét gépen négymagos Core i7 van, a Dell nyer memóriában (8 GB kontra 4 GB), merevlemezben (SSD+750 GB kontra 500 GB), kijelzőfelbontásban (1920x1080 kontra 1440x900 pixel), igaz az Apple panelje valamivel jobb minőségű. Grafikus kártyában az XPS 15 GT 640M-je és a MacBook Pro GT 650M-je között csak órajelbeli eltérés van (kb. 100 MHz), de az Apple csak fél, míg a Dell egy gigabájt memóriát ad hozzá, akkuban pedig 12,5 wattórával jobb az Apple (65 kontra 77,5 Wh).

Az XPS 15 van olyan jó és igényes laptop, mint a MacBook Pro, vagyis nagyon-nagyon kiegyenlített a versenyük. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy az XPS 15-re alapból három év, ráadásul helyszíni (kijönnek megjavítani) garancia vonatkozik, míg az Apple-nél az alap egy év háromra bővítéséért elkérnek további százezer forintot. Akinek az almások operációs rendszere és mítosza, a nagyobb akku, illetve a magyar billentyűzetkiosztás megér extra 160 000 forintot (kb. 30% felárat) az vegye csak a MacBook Prót, nem fog rosszul járni vele, de a többieknek a Dell XPS 15 ajánlott!

  Dell XPS 15
Jellemzés 15,6 hüvelykes prémium notebook
Pró + tetszetős formaterv
+ kiváló anyaghasználat és általános minőség
+ erős hardver (főleg a drágább modellnél)
+ jó beviteli eszközök
+ nagyszerű hangzás (különösen fülhallgatóval)
Kontra - lehetne jobb minőségű és matt a kijelzője
- nincs hazai lokalizáció (magyar billentyűzet)
Alternatívák

Apple MacBook Pro
HP Envy 15


Dell XPS 15 notebook

rudi

A Dell XPS 15 notebookot a Dell hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés