Wooting 80HE tapasztalatok
Fontos megjegyezni, hogy ezen sorok publikálásakor a Wooting 80HE még csak előrendelhető, az első felhasználók várhatóan október legvégén fognak hozzájutni a billentyűzetükhöz, emiatt az általunk használt szoftver még nem volt minden tekintetben végleges. A beállítás a Wootility nevű szoftverrel oldható meg, amelyből az új billentyűzethez legalább az 5-ös verziót kell használni, amiből a tesztelés alatt csak a Chromium böngészőkön futó variáns állt rendelkezésre, de a megjelenésre valószínűleg elérhető lesz a Windows, macOS és Linux rendszereken futó natív változat is, hiszen a 4-es verzióból ezek is rendelkezésre állnak. A szoftver a Wooting HE60+ tesztje óta is rengeteget fejlődött, új funkciókat kapott, még felhasználóbarátabb lett.
Az első felület a gyorsbeállítási képernyő, ahol billentyűnként beállíthatjuk az aktuációs pontot, a rapid triggert, illetve itt lehet bekapcsolni az 1 ms-os teljes késleltetést lehetővé tevő Tachyon Mode-ot, amelynek használatakor nem érhetők el az RGB-effektek, és a maximális háttérvilágítás fényereje is alacsonyabb. A használatba vételkor nem is feltétlenül itt érdemes kezdeni, hanem eggyel lejjebb, a profiloknál, amelyek közül gyárilag van egy gépeléshez és egy játékhoz javasolt, de ezekhez további kettőt még hozzá lehet rakni, tehát összesen négy profilt tudunk a billentyűzet belső memóriájában tárolni. A váltás közöttük alapértelmezésben a fizikai Mode gomb megnyomásával oldható meg, de ezt természetesen máshova is lehet konfigurálni. A különféle profilok mindenben eltérhetnek egymástól, tehát nem vagyunk mondjuk csak a kiosztásra és a rapid triggerre korlátozva, az összes beállítás profilonként egyedi lehet, beleértve a világítást is.
Az aktuációs pontokat külön menüpontban is beállíthatjuk, ezt gombonként tehetjük meg, de természetesen egyszerre többet is ki lehet jelölni a szoftverben. Ez magyarul azt jelenti, hogy minden egyes gombra megadhatjuk, hogy pontosan mekkora lenyomás után regisztrálja a jelet: ennek mértéke 0,1 és 4 milliméter között állítható 0,1 milliméteres lépésközökkel, de a hardver amúgy ennél többet is tudna, mert a visszajelző felület századmilliméteres pontossággal mutatja, hogy mennyire van lenyomva egy-egy gomb, viszont valószínűleg ilyen pontossággal állítgatni teljesen értelmetlen lenne.
A következő menüpont a rapid trigger beállításoké, tehát itt lehet megadni, hogy a gomb milyen és mekkora visszaengedésekor szűnjön meg a jel. Amit ennél a funkciónál lehetséges beállítani, azt a Wootility lehetővé teszi: gombonként 0,15 és 2,35 milliméter között lehet megadni az értéket, be lehet állítani eltérő lenyomási és felengedési értéket, illetve van folyamatos rapid trigger is, ami azt jelenti, a jel csak teljes felengedéskor szűnik meg, nem az aktuációs pontnál.
Hirdetés
Az RGB-effektek kapcsán nem is érdemes részletekig elmenni, a végtelenségig személyre lehet szabni a billentyűzetet, statikus és dinamikus effektek sokasága áll rendelkezésre, amit különféle rétegekkel végtelenül egyedivé is lehet tenni. A fénysáv beállításai külön menüpontba kerültek, ezt a felületet használhatjuk mondjuk arra, hogy megjelenítse az épp aktuális profilt, vagy mutassa, ha be van kapcsolva a Caps Lock. A megjelenésig érkezik majd legalább két háttérszolgáltatást is igénylő funkció, az egyik a LED-csík segítségével a RAM-használatot mutatja, a másik pedig a hangerőt.
Három menüpontról nem beszéltünk még: a Remap a kiosztás állítását teszi lehetővé, a Gamepod pedig a billentyűzet játékkontrollerként történő használatát oldja meg, általános vagy Xbox kontrollerként is tud viselkedni. A kompetitív játékosok számára a lényeg viszont a haladó beállítások között bújik meg: a Rappy Snappy nevű funkció lehetővé teszi, hogy ha két gomb egyszerre van lenyomva, akkor az regisztrálódjon, amelyik jobban le van nyomva.
A Snappy Tappy (SOCD) pedig két gombot összekapcsol, és a beállításainktól függően priorizál, élvezhet valamelyik előnyt, vagy lehet az utoljára megnyomott gomb is. Ez Counter-Strike-ban vagy Overwatchban elképesztő előnyt jelent az A-D párosra, gyakorlatilag tudás nélkül lehet vele counter strafe-elni, ami sok játékos szerint konkrétan csalásnak minősül: ezt ugyanis például Counter-Strike-ban scripttel is meg lehet oldani, aminek használata kizárást von maga után. Ezzel a billentyűzettel (és amúgy a Razerekkel is) viszont büntetés nélkül meg lehet csinálni, legalábbis Overwatchban, a CS2-ben már tiltották, kidob a játék, ha be van kapcsolva.
A Wooting 80HE játék közben fantasztikusan teljesített: elképesztően alacsony bemeneti értékeket produkált, az összes fent felsorolt funkció jól működött, használat közben természetesnek és villámgyorsnak érződött, valószínűleg ez a jelenleg létező leggyorsabb billenytűzet. Az új kapcsolók tényleg stabilabbak az elődeiknél, a gasket mount kialakítás pedig előrelépés, de egy picit többre számítottunk tőle, a billentyűzet ezen kialakítás ellenére is kicsit merevnek érződik.
A gépelési élmény ettől függetlenül kellemes, a kisebb testvérnél sokkal jobb, gamer szinten átlagosan jónak mondható: ha a Wooting 80HE-re úgy tekintünk, mint a kompetitív játékosok céleszközére, akkor igazából elégedettek lehetünk, hiszen jól lehet rajta gépelni, de a nem gamer modellek között nyilván vannak szövegírásra kényelmesebb modelek.
A hangzásvilág is jobb a 60HE-nél, a komoly billentyűzet-fanatikusok nyilván nem feltétlenül lesznek elégedettek azzal, ahogy az előkent, viszonylag komoly hangtompítással rendelkező 80HE a dobozból kivéve megszólal, de az ismertebb gyártók dedikált játékos billentyűzeteihez képest nagyon korrekt: finom, nem túl műanyagos és nem is fémes, illetve elég halk.
Összességében pedig a Wooting 80HE-ről elmondható, hogy egy fantasztikus céleszköz: játékra jelenleg ennél jobb billentyűzetet nem lehet találni. Az ára ennek megfelelően nem alacsony, a polikarbonát ház esetén az anyagminőséghez képest eltúlzott is talán, de a tudásba és a szoftverbe tényleg nem lehet belekötni. Mi ajánlott vételnek gondoljuk, de kizárólag a kompetitív játékosok számára: az átlagos gamereknek nincs szükségük erre a tudásra, aki pedig nem is játszik, hasonló áron talál prémium, gépelésre jobban használható modelleket is.
Wooting 80HE billentyűzet
Bocha
A Wooting 80HE modellt a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre. Megvásárolni ide kattintva lehet.