Windows RT a boncasztalon

Kezelőfelület

Aki látott már Windows 8-at vagy olvasta a felületét bemutató írásunkat, annak nem sok újat tudunk mondani. A Windows RT ugyanazt a – köznyelvben Modern UI-nek nevezett (korábban Metro UI-nek hívták, de jogi okokból elhagyták ezt a nevet) – vízszintes, szalagszerű kezdőfelületet kapta, mint a Windows 8; hasonlót először az okostelefonokra szánt Windows Phone 7-nél láthattunk.

A szalagon (vagy szőnyegen) aktív csempék képviselik az alkalmazásokat, melyeken folyamatosan frissülő információk jelennek meg az alkalmazásról (például új leveleink, üzeneteink, hírek stb.). Tableten három sor csempe jelenik meg egy képernyőn, legfeljebb huszonnégy elemmel, de nem kell minden helyet kitöltenünk, és egyes alkalmazásoknál dupla szélességű csempét is használhatunk. A sáv a végtelenégig növelhető, és egy mozdulattal lekicsinyíthető, hogy átlássuk az egészet.


Start felület közelről...

Legfontosabb kezelőeszközeink az úgynevezett simítások a képernyő keretéről az érintőfelületre. Jobbról hasznos funkciókat, keresést, megosztást, az indítófelületet, eszközkezelőt és alkalmazásonként változó tartalmú beállításokat hívhatunk elő. Balról simítva az alkalmazások között válogathatunk; ha besimítunk a képernyőre, majd ugyanazzal a mozdulattal ki, akkor az összes éppen futó alkalmazás listája ugrik fel. Alulról alkalmazásspecifikus opciók jönnek elő, akárcsak felülről, és fentről teljesen lehúzva bezárhatjuk az éppen képernyőn lévő appot.


...és kicsit távolabbról

Asztali gépen és notebookon nem sok hasznát vettük a lezáró képernyőnek, tableten viszont teljesen más a helyzet. Ez a képernyő jelenik meg akkor, ha a készüléket pihenőállapotából vagy lekapcsolás után felélesztjük. A módosítható képen kívül több információt is találunk itt (óra, dátum, időjárás, akku és hálózat állapota, új levelek és üzenetek jelzése), ráadásul ezek tartalma testre szabható, bővíthető. Továbbjutni a lezáró képernyő felfelé tolásával lehet, és ha korábban beállítottuk, akkor egy olyan újabb funkcióval találkozhatunk, ami asztali gépen vagy notebookon nem, tableten viszont egészen hasznos: karakterek bepötyögése helyett képjelszót adhatunk meg, a kiválasztott képen három egyszerű gesztusból (érintés, vonal vagy kör, melyeknek számít az iránya). A leggyorsabb jelszó pedig a négyjegyű PIN, de természetesen a képjelszóról és PIN-ről bármikor visszaválthatunk a klasszikus jelszóra.


Képjelszós belépés

Végül, de nem utolsósorban, egy csempe formájában elérhető a Windows 8-nál látott, Start menü nélküli asztal (desktop) kezelőfelület. Itt viszont a merőben más ARM platform miatt nem kapunk akkora funkcionalitást, mint a Windows 8-ban, a lehetőségek kimerülnek a gyárilag érkező Windows alkalmazásokban és az Office 2013-ban. És ez a kínálat nem is fog bővülni, mert a Microsoft a Windows RT-ben nem ad lehetőséget desktop alkalmazások fejlesztésére, a korábbi x86-os programjaink pedig az eltérő hardver és utasításkészlet miatt nem futnak, tehát marad az alkalmazásbolt.


Visszatérve az asztalhoz, rengeteg olyan eszközt és beállítási lehetőséget érünk el innen, amiket klasszikus Windowsnál látni, igaz, hogy csak a keresővel és a Modern UI-ról csempékkel. Kapunk fájlkezelőt, eszközkezelőt, rendszermonitort, töredezettségmentesítőt, sőt még tűzfalat is olyan mélységgel, amit az iOS vagy az Android meg sem közelít, tehát azért van lehetőség a felszín alá ásni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények