Ha rövid a Wi-Fid, toldd meg egy ismétlővel!

N300-as router és adapter

Ma már szinte természetes, hogy a televízióhoz vagy a mosógéphez hasonlóan a háztartás része egy Wi-Fi router is, ami összeköttetést és internetelérést biztosít számítógépek, okostelefonok és egyéb, multimédiás eszközök számára. Ha viszont nagyobb lakásról van szó, vagy a kertben is szeretnénk online lenni, akkor rendszerint kevés lesz egyetlen router a teljes terület stabil lefedéséhez. Három Netgear eszköz segítségével vizsgáltuk meg, hogy mit lehet tenni ilyenkor.

Először is megkaptuk a Netgear N300-as családjába tartozó, kedvező árú JWNR2010v3 routert, ami n-es Wi-Fi támogatással bír 2,4 GHz-en, két adatfolyamon (spatial stream) 300 Mbps-os elvi csúcssebességgel. Két fixen rögzített, 5 dBi-s antennája van, ami az átlagosnál nagyobb hatótávolságot biztosít, így nem baj, hogy nem lehet őket cserélni, a megcélzott átlagfelhasználók úgysem szoktak ennél nagyobb antennákat felcsavarni.

Hátulján a szokásos csatlakozók sorakoznak; a négy sárga LAN és a kék WAN Ethernet csatlakozó is 10/100 Mbps-os sebességre képes, ami a tízezer forint alatti árkategóriában elfogadható. Könnyen lehet, hogy a sárgákat sosem fogjuk használni, mert a notebookok és mobil eszközök manapság már előnyben részesítik a vezeték nélküli összeköttetést.

A vezeték nélküli csatlakozást akár asztali gépekkel is használhatjuk, például a szintén N300-as családba tartozó Netgear WNA3100 USB-s Wi-Fi adapter segítségével, ami korábban már járt nálunk. Így aztán tudjuk róla, hogy belsejében Broadcom BCM4323 chip dolgozik, míg a router Realtek elektronikára támaszkodik.


Már az N300-as olcsó router is azt a Genie kezelőfelülete használja, ami idestova két éve debütált a márka akkori multimédiás csúcsmodelljénél, az N600 Premium Routernél. A felület az átlagfelhasználók igényeihez igazodva egyszerű, és ami legalább ilyen fontos a hazai felhasználóknak, magyar változatban is elérhető. Emellett viszont van speciális szakasz további finomhangolási lehetőségekkel. Külön kiemelnénk a Netgear külső szolgáltatására támaszkodó, nagyon fejlett szülői felügyelet részét, és a vendég hálózatot, ami olcsó routereknél még elég ritka. Szintén érdekes a FastLane kapcsoló, amivel konkrét IP címhez (készülékhez) rendelhetjük a router sávszélességének egy részét.

Hirdetés

N300-as jelismétlő

A szett harmadik, és egyben legérdekesebb eleme a WN3100RP jelismétlő, amihez hasonló termékkel szintén találkoztunk már. Az ugyancsak az N300-as családba tartozó, tehát 2,4 GHz-en 300 Mbps-os elvi csúcssebességre képes Wi-Fi eszköz újdonsága, hogy átmenő csatlakozó van rajta, tehát nem blokkolja a fali aljzatot, mert beleszúrhatjuk egy másik elektromos fogyasztó villásdugóját.

Kialakítása mondhatni klasszikus: két kis antennája és egy sor visszajelző LED-je van, került rá WPS kapcsoló és Ethernet aljzat is, ami 10/100 Mbps-os tempóra képes. Egy ilyen ismétlő feladata nem más, mint befogni a router Wi-Fi hálózatát, majd azt saját antennái segítségével felerősítve továbbküldeni a csatlakozni kívánó eszközök felé, mondhatni láthatatlan, középső elemként. Az Ethernet csatlakozó révén pedig nem csak Wi-Fi seítségével, hanem vezetékkel is csatlakozhatunk az ismétlőre, például televízióval vagy médialejátszóval, de egy hubbal akár több eszközt is beköthetünk így.

A Netgear ismétlő elején érdekes a routert és a Wi-Fi eszközt szimbolizáló LED-ek párosa, ezek a jelismétlő elhelyezésénél hasznosak. Zöld és vörös színnel, illetve villogással jelzik, hogy milyen erős a vétel a router, illetve az ismétlőre kapcsolódó eszközök felől. Így némi keresgéléssel mindenféle diagnosztikai segédeszköz nélkül megtalálhatjuk az ideális helyet (vagyis konnektort) az ismétlőnek.

A jelismétlő beállítása is a Genie felületen keresztül történik, Wi-Fi kapcsolat segítségével. A művelet alig összetettebb a Wi-Fi adapterek hálózatra csatlakoztatásánál, így talán a magyar nyelv hiánya nélkül is boldogul mindenki. Az ismételni kívánt hálózat beállításán felül már csak az ismétlő hálózat nevét kell megadni, és készen is vagyunk.

Próba, értékelés

A Netgear eszközeit szokásos tesztkörnyezetünkben, a nagyjából 140 négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házban és annak környezetében végeztük; az alábbi ábrán látható az eszközök elhelyezése. A Netgear JWNR2010v3 router a 0 pontba került az emeleten, a méréseket az 1-6 pontban végeztük. Az első négy mérés az emeleten készült, az utolsó kettővel kimentünk az udvarra. Hálózatunk legrázósabb pontja az 5-ös, itt ugyanis a födém és több fal áll a router és az adapter közé. Éppen ezért a Netgear WN3100RP jelismétlőt az 5-ös pont melletti falra tettük.

Az átvitel egyik végén egy ThinkPad X60 notebook volt USB 2.0 aljzatában a Netgear WNA3100 adapterrel, a másikon egy Ethernetre csatlakoztatott, AMD Piledriver processzoros asztali gép; mindkettőn Windows 8 futott. Táblázatainkban olyan átviteli sebességek szerepelnek, amelyeket a kapcsolatot felépítő eszközök rövid ideig (10-15 másodperc) stabilan tartani tudtak. Mérés közben két konkurens 2,4 GHz-es hálózat működött a környezetünkben. Fontos kiemelni, hogy a Wi-Fi mérések nagyban függnek a környezettől, előfordulhat, hogy a nálunk kiválóan szereplő eszközök más elrendezésben, más helyzetben vagy akár más időjárási viszonyok mellett ugyanebben a környezetben is eltérően viselkednek.

Wi-Fi – LAN
adatátvitel
Netgear JWNR2010v3 router
Netgear WNA3100 USB adapter
Netgear JWNR2010v3 router
Netgear WN3100RP jelismétlő
Netgear WNA3100 USB adapter
1. 11 000 kB/s 11 000 kB/s
2. 11 000 kB/s 11 000 kB/s
3. 10 000 kB/s 10 000 kB/s
4. 5000 kB/s 5000 kB/s
5. 800 kB/s 8000 kB/s
6. 1200 kB/s 4500 kB/s

A routerhez viszonylag közeli, 1-4 pontokban szépen teljesített a Netgear olcsó megoldása. A 11 MB/s körüli csúcssebesség talán nem is az N-es Wi-Fi, hanem 10/100 Mbps-os Ethernet portok maximális teljesítőképessége, de vezeték nélkül ennél gyorsabb átvitelre ritkán van szükség. A hálózat rázós, 5-ös pontjában alaposan lecsökkent a sebesség még annak ellenére is, hogy a routert jó nagy antennákkal látták el. Bevetve a jelismétlőt sokat javult a helyzet, közel olyan sebességet kaptunk, mint a 3-as pontban. A 6-os pontban is komoly gyorsulást és stabilabb jelet fogtunk, mint az ismétlő nélkül, a hálózat használható hatótávolsága pedig nagyjából 10-15 méterrel megnőtt.

Értékelés

Határozottan meg voltunk elégedve a Netgear JWNR2010v3 routerének képességeivel. A kedvező, 8000 forintos árához korrekt teljesítmény párosul. Nagy antennái révén hasonló árkategóriájú konkurenseinél jobb a hatótávolsága, a Netgear Genie felülete pedig nagyon barátságos. A szerényebb 10/100 Mbps-os Ethernet ellenére, elsősorban a jó árazása miatt ajánlott címet kap tőlünk. Sajnos még egy ilyen nagy antennájú router esetén is előfordulhat, hogy fehér folt, vagyis lefedettség nélküli terület keletkezik a rendszerben, aminek eliminálásához jelismétlőt kell alkalmazni. A Netgear WN3100RP esetében drága mulatságnak nézünk elébe, ugyanis közel 18 000 forintba kerül, de az átmenő aljzat nélküli WN3000RP pár ezressel olcsóbban megkapható.


Netgear N300 JWNR2010v3 Wi-Fi router

rudi

A Netgear hálózati eszközöket a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünke.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés