Hirdetés

Viewsonic VP171s - játékosok kijelzője

Adatok

A Viewsonic TFT-monitorainak Pro sorozata újabb taggal bővült, s nem is akármilyennel, hiszen a VP171s csekély, 8 ms válaszidővel kecsegtet. Vizsgálataink során felmerült a kérdés, hogy a gyártó miért nem hoz létre egy új családot, amelynek jelzése megkaphatná a VGa (Gamer) előtagot – ugyanis a VP171s válaszidejét és képminőségét tekintve oda illene inkább.

Adatlap
Termék megnevezése Viewsonic VP171s
Képátló 17 hüvelyk
Panel típusa TN film
Natív felbontás 1280 x 1024 képpont
Kontrasztarány 500:1
Fényerő 300 cd/m2
Válaszidő 8 ms (jellemzően)
Betekintési szög (h/v) 140°/130°
Jelbemenetek 1 db DVI-D, 2 db D-Sub
Tápegység jellege beépített
Átlagos fogyasztás 33 watt
Extrák magasságában is állítható talapzat, amely oldalirányba is elforgathatóvá teszi a panelt; portré módba is állítható; több jelbemenet
Méret 371 x 309 x 238 mm
Tömeg 6,5 kg
Forgalmazó RRC Fókusz Disztribúció
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 103 000 Ft

Külalak

A VP171s külső kialakítása teljes mértékben megegyezik a Pro sorozat többi tagjánál látottal. A típusjelölés utáni S betű a „silver”-re, azaz a káva ezüst színére utal. A panel bal felső sarkába ennél a monitornál is a márka jellegzetes logója került, amely három színes madarat ábrázol.

A továbbra is ötletesnek tartott talapzat lehetővé teszi, hogy a panelt úgy magasságában, mint oldalirányban is állíthassunk. A kijelzőt portré, azaz álló helyzetben is használhatjuk, amely bizonyára szövegszerkesztők életét teszi könnyebbé. A panel dönthetősége is kimeríti a felmerülő igényeket:

Természetesen nem maradhatott el az a kétes hasznú három kis fülecske sem, melyek a vezetékeket hivatottak összefogni. A talp itt is vaskos, fémnehezékkel van ellátva:


Négy gumitalpra nehezedik a monitor

A kábelfogóknál és a talpnál sokkal izgalmasabb, hogy három jelbemenet közül választhatunk, mégpedig egy digitális és két analóg csatlakozó segítségével.


2 db analóg, 1 db digitális bemenet, tápcsatlakozó és főkapcsoló

A panel aljára, középre kerültek a továbbra is aprónak nevezhető kezelőszervek, melyek az ezüstös színnek köszönhetően egy fokkal jobban leolvashatóak, mint a család fekete tagjainál. Működésük itt is határozott, ám továbbra sem értjük, miért nem változtat rajtuk a gyártó. A gombocskákkal az egyszerű és áttekinthető menürendszerben barangolhatunk.

Hirdetés

Képminőség és OSD

A Viewsonic VP171s a többi klántag OSD menürendszerét kapta, így sok újdonsággal nem szolgálhatunk:

Sajnos a színhőmérsékletet itt sem adhatjuk meg kelvinenként, csupán a User Color címszó alatt az RGB főszínek százalékos arányával kísérletezhetünk, ami nehézkes és idegőrlő játék, valamint garantáltan nem végződik jónak mondható eredménnyel. A Pro sorozat tagjától azt is elvárnánk, hogy legalább az sRGB színteret ismerje – majd talán legközelebb. A teszteléshez az általánosan elfogadott 6500 K értéket választottuk.

Az alacsony válaszidő miatt leginkább a játékok alatti teljesítményre voltunk kíváncsiak, de a Pro klubtagság a kép egyébirányú vizsgálatára is kötelezte szerkesztőségünket. A VP171s ATI Radeon X800 Pro kártyánk digitális jeladójára lett csatlakoztatva a monitorhoz adott DVI-kábelen keresztül. Szintetikus tesztszoftverünket, a TFT teszt v1.03-at használtuk, valamint az örökzöld Quake 3 Arenát.

Bekapcsolás után megadtuk a szokásos türelmi időt (15 perc), majd elkezdtük a világosság és a kontraszt állítgatását. A VP171s fényereje elég izmos, harmadra vettük a fényerőt, s félre a kontrasztot – így kaptunk megfelelően szemkímélő fényviszonyokat. Játékkal szerettük volna kezdeni a nyúzópróbát, ám a TFT képén tapasztalt furcsaságok a szintetikus tesztek elvégzésére ösztönöztek minket. A kép felső sorai feltűnően világosak voltak, ennek gyorsan utána is jártunk:


1 mp @ f2,8 ISO100


1 mp @ f2,8 ISO100

A teljesképes fekete nagyon világos és foltos volt. A felső sávon kívül az alsó képsáv is világosnak látszott, melynek mértéke tesztprogramunkban meghatározott határokon is túlnyúlt. Ezek után sajnos a teljesképes fehér sem volt tökéletes:

A fenti kép a jobb láthatóság érdekében le lett sötétítve. Itt a feketével épp ellenkező a jelenség, ami ott világos volt, az itt sötét. A háttérvilágítás elég érdekesen végezte dolgát, így a szürkék tesztképe is egy ívben sötétedést mutatott:

A kissé rózsaszínes szürkék szerencsére lezárták a nekünk nem tetsző jelenségek listáját; a VP171s színei élénkek, kissé művi hatásúak, de elfogadhatóak. A gyártó ugyan 8 milliszekundumos általánosan jellemző válaszidőt ad meg, de az alábbi kép bemutatja, hogy az a használatban nem volt látványosan kevesebb, mint az S-IPS paneles VP201b 16 ms-a:

Biztosra akartunk menni, így a jó öreg Quake-et is beizzítottuk, ám itt sem láttunk különbséget a húszcolos, 16 milliszekundumos VP201b és a tizenhetes VP171s között. Utolsó lépésben megnéztük, hogy a betűk simítása nélkül milyen képet kapunk nem natív felbontásokban írott szöveg esetén:


1280 x 1024 – natív felbontás


1152 x 864


1024 x 768


800 x 600

Az elkészített képekből százszázalékos képkivágásokkal szemléltettük az adott felbontásokban kapott képet. Elmondható, hogy a natívon kívül 800 x 600-as felbontásban is kellemes képet kapunk, jól olvasható betűkkel.

Értékelés

Nos, megszoktuk a Viewsonic kiváló TFT-monitorait, s ha a célközönség szűkebb igényeit vesszük figyelembe, akkor nincs ez másképp a VP171s-sel sem. Cikkünk elején azonban utaltunk arra, hogy a gyártónak érdemes lenne egy külön gamer termékcsoportot létrehoznia, hiszen a VP171s ott állná meg tökéletesen a helyét. A Pro sorozat tagjaként azonban nem adhatunk neki kitűnő osztályzatot, hiszen a képminősége nem felel meg kompromisszumok nélkül munkára, vagy a hétköznapi felhasználásra – túl sok a zavaró tényező. Ugyan a szürke gradiens és az RGB színek gradiensei is hibátlanok, átmenetektől mentesek, a VP171s mégis csak profi talapzata miatt nevezheti magát Pronak.

Ami tetszett:

  • játékokra nagyon jó,

  • profi talapzat,

  • portré állásban is használható,

  • összesen három jelbemenet,

  • főkapcsoló.

Ami nem tetszett:

  • a TN technológia hátrányai.

MLaca

A Viewsonic VP171s TFT-monitort az RRC Fókusz Disztribúciótól kaptuk bemutatóra.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés