VIA KT880 - lehet egy csatornával több?

Az első fecske - ASUS A7V880 (folyt.)

Kellékek


Katt a nagyításhoz...

Az ASUS az alaplap mellé csomagolt egy felhasználói kézikönyvet (soknyelvű és vastag), egy driver CD-t, egy hátlapi takarólemezt, egy 40 és egy 80-eres IDE-kábelt, egy floppykábelt, két SATA-kábelt, egy SATA-tápkábelt (elosztót), illetve egy USB-kivezetést 2 porttal.

Hirdetés

BIOS és tuning

Az ASUS A7V880 AMI BIOS-ra épül, és mivel VIA chipkészletről van szó, rengeteg memória-finomhangolási menüponttal találkozhatunk. Az ASUS-nak a tuningopciók miatt sem kell szégyenkeznie, sőt, az AI funkciók is megtalálhatóak a BIOS-ban.


HW Monitor / DRAM Timings / Dual-channel / AI Overclock

Első menüpontunk a "Power" menü alatt a "Hardware monitor" opció, az alaplap itt jelzi ki a hőmérsékleteket, a ventilátorok fordulatszámait és a feszültségértékeket. A más alaplapok esetében a teszttáppal mért tökéletes feszültségértékek itt némileg eltérnek (lefelé) a tökéletestől. A "Smart Q-FAN Function" engedélyezésével azt a parancsot adjuk az alaplapnak, hogy a processzor hőmérsékletétől függően állítsa be a processzorventilátor fordulatszámát. Ez jól jöhet azok számára, akik fix fordulatszámú hűtőventilátorral rendelkeznek. A második lépést a "DRAM Timings" menübe tesszük meg, itt állíthatjuk be a memóriaidőzítéseket, melyek kisebb-nagyobb mértékben hatnak a teljesítményre (később még szó esik róla). Itt talán a legérdekesebb menüpont a "DRAM BUS Selection", mellyel beállíthatjuk a memóriavezérlő működését (Auto illetve egy vagy kétcsatornás). Ez alapértelmezés szerint Auto éréken áll, ami a tesztek során egycsatornás működést jelentett. A "Configure System Frequency/Voltage" menüpontban a tuningopciók fogadnak minket. Elsőként említsük meg az "AI Overclock Tuner" opciót, amellyel lehetővé tehetjük az alaplap számára, hogy automatikusan, "intelligensen" tuningolja a rendszert, 5, 10, 20 és 30%-os tuningot engedélyezhetünk. Kipróbáltuk a 30%-os kapcsolót is, de a gép nem indult el. Ez az opció vajmi keveset ér, ha a többi opciót – amelyekkel a feszültségeket kell variálni – továbbra is a felhasználónak kell beállítani.


FSB / Szorzó / VCORE / VDDR / VAGP

Ettől függetlenül az A7V880 tuningolásra igazán alkalmas, hiszen a szorzó 5,5-től 22,5-ig, a processzor magfeszültsége pedig 1,65 V-tól 1,85 V-ig állítható (lefelé viszont nem!), emellett pedig a memóriák és az AGP feszültsége is megemelhető. Az FSB "mindössze" 227 MHz-ig húzható, és ez bizony azért "mindössze", mert elvileg az AGP/PCI órajele fixálható, tehát ez a korábban korlátozó tényező már nem áll az utunkban, mint anno a KT600-as lapok esetében. Az "Asynchronous Frequency" bekapcsolásával lényegében az AGP/PCI órajelét fixálhatjuk 66/33 MHz-re, így az FSB-tuningnak csak a memória vagy a processzor szabhat határt.

A dologban lehet valami, ugyanis a maximális 227 MHz-es FSB-t simán, problémamentesen tudtuk beállítani, a gép továbbra is stabilan működött.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • VIA

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés