Hirdetés

Variációk vízhűtésre

Variációk vízhűtésre

Bizony. Nem elég, hogy vizet vezettünk a gépünkbe, most még variálunk is vele. Az előző részben az innovatek belépőszintű szettjét, a BASIC LC-t teszteltük. Itt az idő, hogy továbblépjünk: ezúttal is az innovatek processzorhűtői közül csemegézünk, a többi részegység benedvesítését későbbre halasztjuk. Már a BASIC ára sem volt könnyen emészthető, pedig az volt az alapmodell, így a mai menü – a csúcsmodellek – könnyen torkán akadhat az árérzékeny olvasónak.

Hirdetés

Átugorva a köztes lehetőségeket rögtön a prémium kategóriás rendszereket vizsgáltuk, mint azt a górcső alá vett PREMIUM XXS szett neve is sugallja. (Létezik ennél drágább, de nem feltétlenül jobb szett, innovaCOOL blokkal.) De nekünk még ennyi sem volt elég a jóból, ezért a tesztet kibővítettük az innovaRadi Dual változatával, és a nem túl puritán elnevezésű innovaKonvekt-O-Matic passzív hőcserélővel. A Dual radiátor a tuningőrültek számára kínál nagyobb hűtőteljesítményt, míg passzív társa inkább a néma gépre törekvő felhasználók kegyeit keresi. Persze ettől még nem lesz néma a gép, de igen jó alap a csendesítéshez. Aztán ahogy lehetőségünk adódik rá, tovább bővíthetjük a rendszert videokártya-, chipset- vagy akár merevlemezhűtővel is. Sőt az igazán elszánt csendesítő a passzív vagy vízhűtéses táptól sem riad vissza...

Prémium kategóriás összetevők

Két fő különbség van a BASIC és a PREMIUM XXS szett között: a hűtőblokk és a pumpa. A többi egység azonos, az előző cikkből megismert innovaRadi Single hőcserélő + Papst 120 mm ventilátor kombó jár a szetthez. Hasonló a kiegyenlítő tartály és az innovaProtect koncentrátum is, de a leszorítókapcsoknál már van egy kis keverés. Az XXS szettben nem csak az általunk használt foglalathoz való kapcsot találtuk, hanem egy P4-hez és egy Athlon 64-hez tervezett rögzítőrendszert is. Ez a nagyfokú figyelmesség mellett egy kis trükkre is utal. Elsőre csupán kedves gesztusnak tűnt ez a bőség, de rájöttünk, hogy nem ingyen van, a leszorítók darabja 5000 Ft (!) – ezt az innovatek lelkiismeretesen be is építette a szett árába. Szívesebben vettük volna, ha csak a nekünk szükséges rögzítőt kapjuk az így 10 000 Ft-tal olcsóbb szetthez.

Nagy szívfájdalmunk, az alumíniumblokk már csak rémálmainkban sejlik fel, ez a rendszer már egy súlyosabb, teljesen réztalpú hűtővel operál. A végtelenül egyszerű belső szerkezetnek is búcsút mondhatunk, az XX-Flow átlátszó burkolatának hullámszerű falain kívül a talp is barázdált; mély hosszanti bordákkal tagolták felületét. A talp sík és egyenletes, de itt sincs tükrösre polírozva. Ez belépőszinten még teljesen elfogadható volt, ebben a kategóriában viszont már elvártuk volna ezt a pluszt.

Említettük, hogy más a pumpa. Nos, ez az állítás csak félig-meddig igaz. Egy 12 voltról működő egységet kaptunk, ami azt jelenti, hogy egy szabványos Molex csatlakozóról veszi az áramot, ugyanúgy, mint mondjuk egy merevlemez. Ez mindenképpen pozitív, hiszen nem kell 230 voltos kábeleket átvezetni a házon, relére sincs szükség, a gép bekapcsolásakor a rendszerben azonnal keringeni kezd a folyadék. Remek! Azért félig új a pumpa, mert a 12 voltos hátfal ugyanazt az 1046-os pumpát rejti, amelyet a BASIC-nél megismertünk. Az innovatek saját gyártású 12 voltos átalakítójával akadtak problémák, ezért az új szetteket már egy HPPS elnevezésű, javított pumpával szerelik, amelynek a vízszállítása ráadásul meghaladja az Eheim 1048-ét. Ez nagyon jól hangzik ugyan, de a mi szettünk egy korai példány, ezért a tesztben az 1046-os változat dolgozott.

Íme az innovaRadi Single nagytestvére, a két darab 120 mm-es venti fogadására képes, találóan, de nem túl kreatívan elkeresztelt Dual. Szép nagy darab alumínium, 320 × 145 × 45 mm-es méretekkel, nagyjából egy kilónyi tömeggel, persze víz és ventilátor nélkül. Strapabíró fémborítást kapott, így nyugodt szívvel csavarozhatjuk egy nagyobb ház plafonjára. A ventilátorok esetleges vibrálását egy szivacsdarab állítja meg, itt is látszik a gondos tervezés. A nagy test, nagy hűtőteljesítmény elv lehet, hogy itt nem fog beigazolódni, a Dual Radi belső ellenállása ugyanis jóval nagyobb, tehát egy erősebb pumpa lenne szükséges a képességei kiaknázásához.

Passzív processzorhűtés. Gyönyörűen csengő kifejezés, de mostanában egyre kisebb esély van a megvalósításra. 100 watt feletti disszipációnál már komoly feladattal néz szembe az, aki mégis vállalkozik a feladatra. Az innovatek legkisebb, de így is tekintélyes méretű passzív radiátora, az innovaKonvekt-O-Matic járt nálunk. 350 × 230 × 50 mm-es méretével, és 2160 grammos tömegével ugyan felülmúlja a CPU-hűtésről eddig alkotott elképzeléseinket, de létezik egy közel kétszer ekkora felületű MAXI változata, és ott van még a gigantikus, majdnem háromszoros méretű ULTRA. Natúr alumínium, kék, piros vagy fekete színben kapható szálcsiszolt felülettel, a rögzítéshez szükséges elemekkel kiegészítve. Első ránézésre egy indusztriál-minimál kisplasztikának tűnt, és az ára is inkább mérhető képzőművészeti alkotásokhoz, mint processzorhűtőkhöz.

Felkészülés a tesztre

Több kérdésre kerestük a teszt során a választ. Mennyivel jobb az XX-Flow blokk a FlatFlow SL-nél? Tud-e pluszt nyújtani egy Dual radiátor? Van-e létjogosultsága a passzív hőcserélőnek, tud-e elégséges hűtést biztosítani? Esetleg a tuningot is bírja? És BASIC LC-hez kötve?

A teszteléshez a következő eszközöket használtuk.

Hardverek:

  • AMD Athlon XP 1700+ (TbredB)
  • Abit NF7 rev2.0
  • 512 MByte Kingston HyperX DDR RAM
  • erősen moddolt Acorp nagytorony
  • Arctic Silver 5

Szoftverek:

  • Windows XP Pro
  • Motherboard Monitor 5
  • VirtualDub
  • Ali G in the house

A tesztbeállítások kiválasztásánál a termelt hőmennyiség volt az elsődleges szempont, a sebesség (FSB) maximalizálása csak másodlagos szerephez jutott. Ez egyrészt a kissé idejétmúlt DDR 370-es RAM-ok miatt lett így, de az alaplap sem egészen úgy teljesített tuning terén, mint azt a korábbi NF7-es tapasztalataink alapján vártuk. Három beállításon teszteltük a hűtőket: alapsebességen (1700+ : 133×11) a szokás hatalma miatt, egy közepesen tuningolt 200×11.5 @ 1.9 V és egy jól fűtő 200×12 @ 2.1 V beállításon. Más frekvenciákkal is próbálkoztunk, de a teszteredményekben ez a három szerepel. A legmagasabb disszipált hőmennyiségre csak következtetni tudunk, nagyjából 150-160 watt fűtötte a blokkokat.

Mindkét aktív radiátort lemértük 12 és 7 volton. A 120-as Papst 12 volton 2250-et forgott percenként, 7 volton sajnos nem tudtuk lemérni, a molexes trükk miatt nem működött a fordulatszámmérő. (Az importőr mérései szerint 1500 és 1600 körüli fordulatszámot produkál 7 volton.) A háznak mindkét oldallapját levettük, és kikapcsoltuk az összes házventit. A passzív borda a házon kívül állt, függőlegesen, távol minden ventilátortól. A szobahőmérsékletet minden mérésnél rögzítettük, így a hőmérsékleti adatok a szoba és processzorhőmérséklet különbségét, a deltaT-t mutatják Celsius-fokban. Csak viszonyításképpen: a szobahőmérséklet 21 és 25°C között ingadozott. 70°C-ot szabtunk meg felső határnak, az e fölé kúszó hőmérsékleteket pirossal,és a deltaT után egy pluszjellel különböztettük meg. Amint elérte a hőmérséklet a 71°C-t a tesztet leállítottuk, és a hűtőt pihenőre küldtük abban a körben. A processzort a VirtualDub nevű szoftverrel izzasztottuk, legmagasabb prioritáson, egy teljes CD-nyi film átkódolásával.

Teszteredmények

Első körben alapbeállításokkal vizsgáltuk a rendszereket, nagyjából 50 wattnyi hőt kellett elvezetniük. Az XX-Flow blokk dominál az összehasonlításban, mindegyik hőcserélővel hasonló teljesítményt nyújtott. A fél fokos különbségek akár a mérési hibahatáron belül is lehetnek, éppen ezért a méréseket többször megismételtük, újrapasztázott blokkal. Érdekes fejlemény, hogy a Dual radiátor az XX rendszerben lemarad a Single mögött, ez valószínűleg a pumpa miatt van. Az XX blokk nagyobb ellenállású, és a dupla hőcserélő is lassítja a víz áramlását, ez okozhatta a különbséget. A leggyengébb XX összeállítás teljesített egy szinten a legerősebb FlatFlow alapú rendszerrel, ez nem meglepő, az alublokk nem képes csodákra, de azért tisztességesen állta a sarat. Passzív bordával kombinálva már nem ilyen rózsás a helyzet, de a 49°C-os hőmérséklet is elfogadható még.

Átlagos tuning mellet megváltozott a sorrend, az XXD átvette a vezetést, az LC szettnél viszont pont a Dual radi került hátrányba. Az XX még mindig magabiztosan vezeti az aktív hűtők listáját, sőt egyre nagyobb előnyt szerez alumínium társa előtt. Passzív hőcserélővel se teljesít rosszul, ilyen hőtermelés mellet a BASIC rendszerekkel van hasonló szinten. A passzív BASIC is elvitte még a gépet, de a terhelten 65 fokos eredmény már rezegteti a lécet. A konvekciós XX szett ugyan lecsúszott a lista vége felé, ennek ellenére 10-15 fokkal jobban hűt, mint a BASIC.

A léc pedig nem bírta sokáig, a hőmérséklet 70°C fölé kúszott, így a passzív, full alumíniumrendszert kényszerpihenőre küldtük. A legkeményebb teszt rendet tett az eddigi keveredésben, a végére kikristályosodott a rendszerek rangsora. Az XX blokkos hűtők vannak a felső szegmensben, közülük is a 12 volton járatott XXD a legjobb, és a passzív a leggyengébb, ugyanez látjuk a FlatFlow SL blokkra épülve is. Az XXD szett terhelés alatt 45°C-os processzorhőmérsékletet biztosított még 2,1 volt mellett is, tehát hagyott még lehetőséget a további tuningra. Még két tizedvolt feszültséget adtunk Athlonunknak, és pár próbát tettünk. Kevéssel 2600 MHz felett még gyönyörűen ment a gép, ezért továbbmentünk, de a RAM-ok nem álltak a helyzet magaslatán, így nem tudtuk megkeresni a maximumot. Valahol 2700 MHz környékén lehet a csúcs, ami egy gyárilag 1466 MHz-es processzortól jó eredmény. Összehasonlításként: léghűtéssel már nem sokkal 2350 MHz felett problémák akadtak.

Összegzés

Nevéhez méltóan teljesített a PREMIUM XXS szett, az előző tesztpéldányunkra is jellemző kitűnő minőség mellett itt már elég komoly hűtőteljesítményt is kaptunk. Ötletes kialakítású a vörösréz blokk, a tükrösre polírozást viszont hiányoltuk róla. Praktikus a 12 voltról működő pumpa, reméljük, hogy a HPPS már egyszerre lesz megbízható és nagy teljesítményű. A csövek itt sem kaptak rugós csonkokat, tehát a megtörésre vigyázni kell, ellenben kapunk három darab leszorítót, melyekkel együtt a szett ára 76 875 Ft. Ezen lehet bosszankodni, mert nem kevés pénz, de cserébe egy komoly vízhűtő-rendszert ad az innovatek.

Nézzük a radiátorokat! Nem aratott fényes győzelmet a dupla hőcserélő, sőt előfordult, hogy visszafogta az adott szett hűtőteljesítményét. Ez valószínűleg azért van, mert jobban lelassítja a víz áramlását egy ventilátoros társánál, és ezzel nem tudott megbirkózni a nem túl izmos Eheim 1046 pumpa. Az XX szettekhez adott új, erősebb HPPS pumpa várhatóan ezt is orvosolja. A Dual Radi önmagában 6875 Ft-tal drágább a Single-nél, az XXD szett viszont (két Papst ventilátorral) kereken 10 000 Ft-tal több, mint az XXS.

Egészen más a helyzet a passzív innovaKonvekt-O-Matic radiátorral. Nekünk nagyon tetszett (persze ez szubjektív), viszont nem sok reményt fűztünk a hűtőteljesítményéhez, főleg, hogy a legkisebb darabot kaptuk. Ennek ellenére nagyon jól szerepelt, az XX blokkal társítva még a legjobban fűtő beállításokkal sem érte el a hétköznapi felhasználásban kritikusnak tekintett 60°C-t. Kisebb terhelés alatt akár egy VGA- és egy chipset- hűtőt is elbírt volna pluszban. Egy komplett hűtési megoldáshoz már indokolt lehet a MAXI változat, főleg tuning esetén, viszont egyelőre nem látunk olyan területet, ahova szükséges lenne az ULTRA. 35 000 Ft a passzív radiátor alapára, a MAXI 43 750 Ft, az ULTRA pedig 55 000 Ft, a négy szín ára között nincs különbség.

Értékelés: ajánlott

atus

Az innovatek termékeket a PostIT Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés