Útravaló Wi-Fi hálózat

Level One Storage AP

Könnyű telepíthetőségük miatt egyre divatosabbak a vezeték nélküli hálózatok. A legtöbb mai notebooknak már beépített Wi-Fi vezérlője van, így a mobil gépekhez többnyire mobil hálózatot használnak. Akkor is jól jön a drót nélküli kommunikációs lehetőség, ha nehezen kábelezhető területen kell hálózatot létesíteni, vagy csak ideiglenesen, rövid ideig van szükség a kapcsolatra. Az sem rossz dolog, ha a hálózaton egy olyan adattároló is lóg, amely független minden számítógéptől.

Hirdetés

A Level One egy nagyon érdekes termékével, az AP Storage WAP-0007-tel ismerkedtünk meg, amely egy kis Wi-Fi elérési pont 2,5 hüvelykes HDD-kerettel összeházasítva. A dobozban egy kártyapaklinál alig nagyobb gépecskét, két USB kábelt, tápegységet, antennát, Ethernet kábelt, öntapadó gumilábakat, telepítőlemezt és egy használati útmutatót találtunk.

A Wi-Fi dobozka alig nagyobb egy 2,5 colos merevlemezkeretnél. Műanyagból készült, és meglehetősen tetszetős, nem túl hivalkodó a formája. A tetejét egy nagy Level One logó uralja, de vannak rajta pici szellőzőnyílások és néhány LED is.

A kis lámpácskák két oszlopban sorakoznak. Az áramellátásról, a vezetékes és vezeték nélküli hálózat, a merevlemez és a két USB csatlakozó állapotáról adnak információt. Két gombja is van a készüléknek. Az egyiket hosszan nyomva az AP leáll, a másikkal az USB-re dugott adattár(ak) tartalmát lehet a merevlemezre másolni. Resetelni a két gomb együttes lenyomásával lehet. Csatlakozókból összesen négy van. A bal szélső a tápegységé, mellette két USB, majd az Ethernet aljzat található, végül a sort az antenna zárja.

Alul további szellőzőnyílások sorakoznak, és van itt pár csavarmenet is. Falra rögzítő füleket hiába kerestünk, de egy hordozható eszköznél talán fölöslegesek is.

Az IDE csatolós, 2,5 hüvelykes merevlemez beszereléséhez nem kell az egész felső burkolatot eltávolítani, ráadásul az adattár kiszabadításához segédeszközre sincs szükség.

A vezérlőelektronika a nyomtatott áramköri lap merevlemezzel átellenes, vagyis alsó oldalán található. Az AP lelke egy Amlogic AMRISC 20000 processzor, melyről semmilyen érdemleges adatot nem találtunk az interneten. A hálózati funkciók mellett valószínűleg az USB portokat is ez az áramkör irányítja. Alatta sorakozik a 8 MB-os memóriamodul és a flash ROM chip. A nyomtatott áramkör jobb felső sarkában van az ITE IT8211F IDE-kezelő. Az áramköri lap közepén, fém burok alatt lakik a rádiós egység, mellette pedig a hozzá tartozó Ralink RT2560F Wi-Fi vezérlő. Bal oldalra került a szokványos IC+ IP-101A 10/100 megabites Ethernet vezérlő.

Beállítás

A webes kezelőfelület többféle módon is elérhető. Használhatjuk a mellékelt CD-n található kis programocskát, ami nem más, mint egy böngésző a készülék alapértelmezett IP címével, de beírhatjuk a címet megszokott böngészőnkbe is. A hálózatunkra csatlakoztatva különálló gépként szintén rátalálhatunk a hozzáférési pontra, és egyik könyvtárában a felületet indító html fájlra. A jelszó begépelése után az eszköz alapinformációit láthatjuk. A beállítást varázslóban vagy szokványos menüben folytathatjuk.

A kezelőfelületen három nyelv közül – angol, német, kínai – választhatunk.

A varázsló nulladik lépése a nyelv megadása, ami a merevlemezen használandó karakterkészlet miatt lényeges. Ezután az IP címek kezelését állíthatjuk. Az access point lehet DHCP-kiszolgáló, de -kliens is. Van automatikus mód, amikor egyéb kiszolgálót érzékelve kliensként, amúgy pedig szerverként funkcionál, de statikus IP-t is adhatunk neki. Ezután még a vezeték nélküli hálózatot és a merevlemezt konfigurálhatjuk.

Az általános beállításnál annyi a változás, hogy bal oldalt kapunk egy navigációs menüt, ahol az egyes funkciók között válogathatunk. Alapértelmezésben itt is az aktuális paraméterek látszanak. Mint a képen látható, a belső merevlemez mellé még két USB-s tárat csatlakoztathatunk; sajnos nyomtatót nem kezel az AP.

A hálózati részen a DHCP paramétereket és a Wi-Fi-t konfigurálhatjuk részletesebben, mint a varázslóban. Módosíthatjuk a gép hálózati nevét, állíthatjuk a kiosztható IP címek tartományát, a DNS-eket és az átjárót. A Wi-Fi-s rész legérdekesebb opciója a WDS. Az eszköz hálózatok összekapcsolására is használható, vagy a rá csatlakozott gépek külön, független hálózatként is működhetnek. Titkosításból WEP-et, WPA-t, WPA-PSK-t választhatunk.

Az adattárolós részen formázó és ellenőrző alkalmazásokat találunk.

A tárolókhoz nemcsak klasszikus windowsos (SMB) fájlmegosztással férhetünk hozzá a Samba szerver jóvoltából, hanem FTP kiszolgálón keresztül is. A módszer egyetlen korlátja, hogy legfeljebb öt klienst tud kezelni.

A biztonsági részen beállíthatjuk a legfeljebb öt felhasználót és jelszavukat. A folyamat meglehetősen egyszerű, de a titkos kódok megjelennek a képernyőn.

Az egyes fiókokhoz tartozó könyvtárak beállítása elsőre nyakatekertnek tűnt. Először listák sorozatáról kell kiválasztani a kívánt meghajtót és mappát, majd ennek alap (olvasási) vagy kiterjesztett (írási) jogot adhattunk. Új könyvtárakat is létrehozhattunk.

Tesztelés, értékelés

A teszteléshez egy 2,5 colos, 60 GB-os, percenként 5400-at pörgő Samsung merevlemezt, egy nForce4 SLI chipkészletes asztali gépet és egy Broadcom 802.11b/g Wi-Fi vezérlős Dell notebookot használtunk. A merevlemezes hozzáférési pontra egy USB-s winchestert is csatlakoztattunk.

A készülék Ethernet portját használva az asztali géppel legfeljebb 4 MB/s-os sebességgel tudtuk olvasni a merevlemezt, és 2,3 MB/s-mal az USB-s tárolót. Írni a HDD-re legfeljebb 5,7 MB/s-mal sikerült, de több kisebb állománynál az átviteli sebesség picivel 3 MB/s alá csökkent. Az USB-s adattárra 2,5 MB/s-mal írtunk, ami kis fájloknál szintén lassult.

A notebookról Wi-Fi kapcsolattal 1,2 MB/s-os sebességgel írtuk a merevlemezt, és 1,7 MB/s-mal olvastuk. Az USB mindkét irányban 1,2 MB/s-ot tudott. Az asztali gépet Wi-Fi adapterrel kiegészítve a notebookkal legfeljebb 1,8 MB/s-os sebességgel cseréltünk adatot, ami tesztkörnyezetünkben az átlagos 54 Mbps-os Wi-Fi rendszerek tempójának felel meg.

Értékelés

A Level One AP Storage WAP-0007 egy klasszikus Wi-Fi hozzáférési pont funkcióit egy hálózati merevlemezzel egészíti ki, és további USB-s tárolókkal is bővíthető. Mindemellett kicsi, könnyen szállítható, így mobil hálózatunk alapja lehet, de otthoni vagy irodai felhasználásra is tökéletes. A WDS-nek köszönhetően független hálózatként is csatlakozhatunk vele nagyobb rendszerekhez, például egy konferenciaközpontban vagy szállodában társainkkal egy egységben dolgozhatunk, de közben a külvilággal is kapcsolatban lehetünk. A Level One AP Storage WAP-0007 vételára merevlemez nélkül 29 500 Ft.

rudi

A Level One AP Sotrage WAP-0007-et a Gold Comp Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Megmozdult a VGA-piac

    Az NVIDIA újabb DirectX 10-es grafikus kártyája mellett Dell Latitude notebookokat és egyéb érdekességeket mutatunk be.

  • Hogy távolabbra elérjen a Wi-Fi

    A Level One routerét és két olcsó, de hatékony antennáját teszteltük.

  • Edimax Wi-Fi eszközök

    Az Edimax egy nyomtatószerveres routerét, egy Wi-Fi hozzáférési pontját és egy nagy antennás, USB-s Wi-Fi adapterét próbáltuk ki.

Előzmények

Hirdetés