Hóvirágnyílásra érkezett hardverek

Itt a GTX 750 és 750 Ti


A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Furcsa, de tanulságos generációváltás történt az NVIDIA GeForce grafikus kártyáinál. Ezen a héten debütált a Maxwell architektúra, melynek elkészítésénél nem a maximális teljesítmény, hanem a hatékony energiafelhasználás volt az fő szempont. Így aztán nyilván nem meglepő, hogy csúcsmodell helyett két középkategóriás változattal nyitottak, melyek valószínűleg hamar megjelennek majd notebookos kivitelben is, sőt biztosra vehető, hogy a következő generációs, ARM-alapú rendszerchipekben is.

A nagyobbik modellt, a GeForce GTX 750 Ti-t már mi is leteszteltük, körülbelül olyan gyors, mint a GeForce GTX 650 Ti Boost, a Radeon konkurensekhez viszonyítva pedig az R7 260X (lánykori nevén HD 7790) és HD 7850 között helyezkedik el. Érdekessége, hogy a fent nevezett vetélytársak 115-140 watt közötti hivatalos TDP fogyasztási értékével szemben nagyon alacsony, 60 wattos értéket mutat fel. Játék közben, teljes konfigurációt tekintve a Radeonoknál nagyjából 20-25 wattal, a GTX 650 Ti Boostnál több mint 40 wattal fogyaszt kevesebbet a GTX 750 Ti, ami nem csekélység.

A kisebb GeForce GTX 750 nagyjából 12%-kal lassabb társánál, annak ellenére, hogy a 640 számolóegység 20%-át letiltották, tehát csak 512-t dolgoztat. A memória referencia órajele viszont csak 8%-kal alacsonyabb (1350 MHz kontra 1250 MHz), ugyanakkor a sima GTX 750 csak 1 GB GDDR5 RAM-ot kap, míg Ti utótagos társa 2 GB-tal érkezik. Teljesítményben a GTX 750 Ti már éppen elég a modern játékok Full HD felbontáson, magas grafikai beállítások mellett történő futtatásához, az egyszerűbb GTX 750-nél alacsonyabb felbontást vagy grafikai részletességet javaslunk.

Hirdetés

A GeForce GTX 750-et az MSI színeiben 34 470 forintért láttuk, ami egyelőre pár ezressel több az újdonságnál erősebb Radeon R7 260X áránál. A nagyjából 12%-kal gyorsabb MSI GeForce GTX 750 Ti pedig 40 470 forintba kerül, tehát 25%-kal drágább a GTX 750-nél, de a 2 GB memóriás Radeon HD 7850 alatt tud maradni pár ezressel.

Beviteli eszközök

Az olcsó játékos egerek mezőnyében elismerésnek örvendenek az A4-Tech X7-es modelljei. Az elmúlt években rengeteg továbbfejlesztett megoldással rukkolt elő a gyártó, melyeket továbbra is kedvező áron kínálnak. A Bloody V sorozat tagjai legfeljebb 3200 dpi  felbontású érzékelővel büszkélkedhetnek, 160 kB-os fedélzeti memóriájukba három profil és rengeteg makró menthető el, nem kevesebb mint hét programozható gombjuk van, a számítógéppel pedig természetesen 1 ms-os késleltetéssel, vagyis 1000 Hz-es frekvenciával kommunikálnak. A mutatós A4-Tech Bloody V7 jobb kézhez igazított formát, oldalára gumibetéteket, alulra nagy csúszótalpakat és egyéves garancia mellett 5540 forintos árat kapott.

A csúcs A4-Tech Terminator LT8 még látványosabb és még fejlettebb. Fő gombjait speciális, szemcsés burkolattal látták el, ezen felül még hét programozható billentyűje van, melyek közül négy a görgő mögött sorakozik és akár profilokat is válthatunk velük. Az egér pontos mozgását AvagoA9800 lézeres érzékelő segíti 8200 dpi-s maximális felbontással, a fő gombok alatt Omron D2FC-F-7N mikrokapcsolók dolgoznak, a csúszótalpak pedig 300 kilométert kibíró fémötvözetből készültek. Természetesen ez az egér is 1 ms-os késleltetéssel dolgozik és van fedélzeti memóriája, vételára pedig egy év garanciával 8370 forint.

Teljesen más stílusú beviteli eszközöket kínál kipróbálásra az Oázis Computer; a Wacom digitalizáló tábláit elsősorban grafikusok és tervezők használják számítógépes munkájuk hatékonyabbá tételéhez. Látatlanban, próba nélkül viszont elég nehéz eldönteni, hogy mennyire válnak be a nem éppen olcsó eszközök, ezért az Oázis Computer Wacom tesztnapokat tart február 25. és március 5. között. A jelzett időszakban a Cintiq Companion, a Cintiq 13HD, Cintiq 22HD, az Intuos Pen, az Intuos Pro és a Bamboo Pad modellek lesznek kipróbálhatóak.

Akár érintős beviteli eszköznek is felfogható az Acer DA220HQL monitora, de azért a 22 hüvelykes kijelző jóval több ennél. Az 1920x1200 felbontású érintőpanel mögött kétmagos Texas Instruments OMAP 4428 rendszerchip dolgozik 1 GB RAM társaságában, amin Android 4.0 operációs rendszer fut. A monitort az Acer Ring kezelőfelülettel és az Acer Cloud szolgáltatással is elláttak, tehát lényegében egy táblagép funkcionalitásával bír. A készüléknek Wi-Fi és Bluetooth modulja, 1,2 megapixeles webkamerája, microSD kártyaolvasója, két hangszórója és három USB csatlakozója is van, sőt micro HDMI csatlakozója révén külső jelforrásból is meghajtható. Állványa 20-75 fok között dönthető, de akár falra is szerelhetjük. Az Acer DA220HQL okos kijelző vételára megközelítőleg 94 500 forint.

Tabletek és fülhallgatók

Meglehetősen érdekes, gamer tablettel állt elő a Yarvik márka. A G1 Force egy héthüvelykes táblagép, aminek két oldalára kézikonzolokon megszokott gombokat telepítettek. Két analóg kart, A, B, X , Y gombot. a felső peremen ravaszt és sok egyéb billentyűt találunk, melyek egy mellékelt alkalmazás segítségével vehetik át az egyébként érintésérzékeny képernyőre tervezett funkciókat. A játékok futtatásáért két ARM Cortex-A9 maggal ellátott rendszerchip felelős Mali-400 MP4 grafikus gyorsító segítségével, mellé 1 GB RAM-ot és microSD kártyával bővíthető, 8 GB-os belső tárhelyet kapunk. A héthüvelykes képernyő 1024x600 pixel felbontású, paneltípusát viszont nem sikerült kiderítenünk. Az Android 4.1-et futtató készülék 11 wattórás akkumulátort kapott, vételára pedig nagyjából 42 500 forint.

Lényegesen drágább, de fejlettebb is az Asus legújabb készüléke, ami átmenetet jelent a tabletek és okostelefonok között. A Fonepad Note FHD 6 hathüvelykes, IPS érintőpanelt kapott Full HD felbontással. Meghajtásáról az Intel kétmagos, Atom Z2580 rendszerchipjébe integrált PowerVR SGX544MP2 grafikus mag gondoskodik, mellé pedig 2 GB memóriát és 16 GB-os eMMC adattárolót építetek, ami microSD kártyával bővíthető. A készüléknek Wi-Fi és Bluetooth egysége van, emellett kapott 3G modemet, sőt telefonálni is lehet vele. Előlapi kamerája 1,2, a hátlapi 8 megapixeles, a készüléken van USB csatlakozó és benne GPS modul, akkumulátora 12 wattórás, és jár hozzá egy érintőceruza. Az Android 4.2-t futtató készülék feketében és fehérben kapható 118 000 forint körüli áron.

Újabb feltörekvő fülhallgatómárka jelent meg a hazai piacon. Az Urbanista bevált recept szerint próbál sikerre jutni: egy kis svéd vállalat, ami letisztult, minimalista, skandináv dizájnt követő egyszerű, és európai szem számára mutatós termékeket hoz létre csöppnyi nagyvárosi (urbanista) hangulatot keltő reklámmal. A legegyszerűbb, San Francisco névre keresztelt, hallójáratba dugható modell érdekessége a vezetékére helyezett egység felvevőgombbal és mikrofonnal. Ötféle színben kapható, 5990 forintért.

Szintén hallójáratba dugható modell a Paris, de itt másképp formálták meg a külső házat, illetve a mikrofont és felvevő gombot magába foglaló modulon kívül még egy kerek hordtokot is kapunk hozzá. Ötféle színben kapható 8990 forintos áron. Az Urbanista fülbedugós megoldásai közül a legkomolyabb a London fantázianevű. Alapkoncepciója ugyanaz, mint a másik két modellnek, viszont 9 grammos súlyával a legkönnyebb, és három, különböző méretű gumidugót kapunk hozzá. Négyféle színben, elegáns dobozkában érkezik 11 990 forintos áron.

Nagyon mutatós, szögletes formatervet kapott a társaihoz hasonlóan igényes anyagokból elkészített, de nem hallójáratba dugható, hanem fülre ülő, felső pántos Urbanista Copenhagen modell. Szintén van mikrofonos, felvevőgombos egysége lapos vezetékén, hangszórói pedig 40 milliméteresek. A Copenhagen háromféle színben érkezik 20 990 forintos vételárral.

Kis notebookok

Újabb, Bay Trail alapú processzorral ellátott notebook tűnt fel a hazai piacon. A Toshiba Satellite NB10T kicsi, 11,6 hüvelykes képernyővel ellátott masina, akár netbooknak is nevezhetnénk. Lelke a kétmagos, 2 GHz-es Celeron N2810 processzor, aminek mindössze 7,5 watt a TDP fogyasztási értéke. Mellé 2 GB memóriát és 500 GB-os merevlemezt telepítettek, az 1366x768 pixeles érintőképernyőt természetesen a processzorba integrált grafikus mag hajtja meg. Kapunk még három USB csatlakozót, Wi-Fi és Bluetooth modult és egy elég kicsi, mindössze 24 wattórás akkumulátort. A Toshiba Satellite NB10t vételára Windows 8.1 operációs rendszerrel 119 900 forint.

A Lenovo több hasonló, 11,6 hüvelykes notebookot is kínál. A ThinkPad Edge E145 már hosszabb ideje a piacon van; különlegessége a matt kijelző és a Trackpoint pöcökegér, de a kategória átlagánál jobb billentyűzetét is ki kell emelni. Szíve az AMD-től érkező kétmagos, 1,4 GHz-es E1-2500 APU, melynek fejlett grafikus alrendszere van. Az ügyes kis notebook 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, jó nagy, 62 wattórás akkumulátorral, de csak FreeDOS operációs rendszerrel 128 990 forintot kóstál.

Szintén nem újdonság, de kevéssé ismert az IdeaPad S210 notebook, mely nemrégiben érintésérzékeny képernyővel is megjelent a hazai piacon. A 11,6 hüvelykes laptopot Intel Core i3-3217U processzor hajtja, mellé 4 GB memóriát és 500 GB-os merevlemezt társítottak, akkumulátora pedig 36 wattórás. Ára Windows 8 operációs rendszerrel 159 900 forint, de akinek ez az összeg sok, az elgondolkodhat a Pentium 2117U processzorral felszerelt verzión, mely sokkal barátságosabb áron, 125 090 forintért vihető haza.

Lényegesen drágább, de sokkal többet tud a Lenovo IdeaPad Yoga 11s. A szintén 11,6 hüvelykes gépnek IPS paneles a kijelzője, zsanérja pedig teljesen kifordítható, így tabletként is használható a notebook. Központi egysége az erőteljes, de egyúttal takarékos Intel Core i5-4210Y, a mellett 4 GB memória és 128 GB-os SSD dolgozik. Az ügyes kis masina négycellás akkumulátort, Windows 8 operációs rendszert és három év garancia mellett 281 890 forintos vételárat kapott.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés