Új évszak, új hardverek

Alaplapok



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Hosszú, tömött sorban érkeznek a boltokba az Intel Sandy Bridge processzoraihoz való, javított alaplapok. A napokban már vagy húsz-harminc különböző modellt számoltunk meg, ami óriási kavarodást jelent majd. Hogyan érdemes választani? A komolyan integrált processzor és északi híd miatt most a szokásosnál is erősebben érvényes, hogy a teljesítményt nem az alaplap, hanem a processzor határozza meg. Választani a kiegészítő funkciók és az ár alapján érdemes, amiben megint csak nagyon-nagyon közel állnak egymáshoz a konkurensek. Hogy még zavarosabb legyen a helyzet, a tuningos P67 mellé megjött a P65, a monitorkimenetes H67 mellé pedig a H61 vezérlőchip. Továbbá processzorvonalon is érkeznek az olcsóbb variánsok. A legkisebb Sandy Bridge processzor, amit a hazai piacon láttunk, a Core i3-2100. Órajele 3,1 GHz, nem támogatja a turbót, de két magja négy szálon (Hyper-Threading) dolgozik, szóval nem egy elveszett darab a kicsike. Ráadásul grafikus magja – bár a kisebb HD Graphics 2000 – alapszinten játékhoz is elég gyors, HD videók terén pedig kiváló. A kis újdonság ára dobozos kiszerelésben, három év garanciával körülbelül 30-32 000 forint.

Az olcsó processzor alá való alaplapok széles választékából felszerelés és ár tekintetében az Asrock H61M/U3S3-at emelnénk ki. Egyelőre ezzel a modellel kapjuk a legtöbbet pénzünkért. A kategóriában jellemző két DDR3 memóriafoglalat, egy hosszú PCI Express 2.0 x16, két SATA 3.0 csatlakozó mellett került rá két USB 3.0 aljzat, hátlapján pedig ott mosolyog a D-Sub és DVI mellett a HDMI 1.4 csatlakozó, mely a 3D-s Blu-ray tartalmak átvitelére is képes. Emellett a kis alaplap kondenzátorai mind japánban készült, szilárdelektrolitos modellek, vételára pedig alig haladja meg a húszezer forintot. Igaz, hogy a konkurens Asus, Gigabyte vagy MSI is kínál hasonló árban, ráadásul három év garanciával H61-es alaplapokat, de azokról rendszerint hiányzik a HDMI 1.4 vagy az USB 3.0 vagy mind a kettő.

Aki hasonlóan jó képességű HTPC-t szeretne, annak drágább alaplapot kell vennie. Érdekes, de okos húzással állt elő az Asus. Az eddig jobbára Mini-ITX lapra integrált, multimédiában remek AMD Brazos platformot microATX alaplapra tette rá. Így meg tudott szabadulni a legzavaróbb részletétől, a processzor hűtőjén sivító kis ventilátortól. Ráadásul a több bővítőkártyával olyan kiegészítők előtt nyílt meg az út, mint a tévétuner vagy a különálló, csúcsminőségű hangkártya. Az Asus E35M1-M Pro fel van szerelve minden földi jóval. Kondenzátorai szilárdelektrolitosak, hátlapján van D-Sub, DVI és HDMI monitorkimenet, két USB 3.0, továbbá eSATA és FireWire csatlakozó, belül pedig még öt SATA 3.0 aljzat és egy hosszú, de csak négyszeres sebességű PCI Express 2.0 csatoló. A komoly kis alaplap ára is komoly, három év garanciával 36 000 forint, de processzor már nem kell hozzá. Aki kibírja USB 3.0 nélkül, az az Asus E35M1-M-mel spórolhat négyezer forintot.

Aki pedig mégis inkább Mini-ITX alapon építené meg brazosos mozigépét, akár Sapphire alaplapot is vehet alá. Az elsősorban AMD-s grafikus kártyáiról ismert cég régóta foglalkozik alaplapokkal, bár nálunk annyira nem gyakran látni termékeit. A kis PURE Fusion Mini E350 (egyszerűben IPC-E350M1) hasonlóan jól felszerelt, mint a fenti Asus megoldás. Van három monitorkimenete, két USB 3.0, továbbá eSATA és FireWire csatlakozója. Érdekessége, hogy notebookos SO-DIMM DDR3 memóriamodulokat fogad, és a hosszú PCI Express 2.0 csatoló mellett egy rövid, notebookos mini PCI Express buszt is készítettek rá, amibe például Wi-Fi adaptert illeszthetünk. Mondjuk ezzel lesz egy probléma: nincsenek antennacsatlakozók. A másik rázós pont a kicsi, idővel minden bizonnyal zajosodó hűtőventilátor. A Sapphire jól felszerelt mini alaplapja ugyanúgy 36 000 forintot kóstál, mint a fenti Asus.

24 hüvelykes monitorok

Úgy tűnik, idén a monitorok világában a 24 hüvelykesek árcsökkenése lesz terítéken. Egy ekkora „ablakon” keresztül már Full HD felbontásban is lehetne a digitális világot bámulni. Az Asust választva ezt már 50 790 forintért megtehetjük, ráadásul három évig garanciával. A VH242T modellnek természetesen TN+film technológiás panel biztosítja az olcsóságot, melynek válaszideje 5 ms, dinamikus kontrasztaránya pedig 20 000:1. Szerencsére az ilyen nagy, Full HD monitorokról már nem szokták lehagyni a digitális bemenetet, a VH242T egy DVI csatlakozót kapott az analóg D-Sub mellé. Hangszórói nincsenek, állványa és formaterve egyszerű, de ennyi pénzért nem is illik többet várni.

Akkor sem kell ám lényegesen többet fizetni, ha egyenletesebb fényű és takarékosabb, LED háttérvilágítású ASUS huszonnégyest szeretnénk. A VH247H már 56 600 forintért elvihető. A fejlettebb világítási rendszer miatt még nagyobb, tízmillió az egyhez kontrasztarányt értek el, de ez inkább csak amolyan reklámparaméter. Sokkal fontosabb, hogy ennek a modellnek a D-Sub és DVI mellett HDMI bemenete is van.

Akinek több pénz dagasztja a tárcáját, és jobbra vágyik, szintén megtalálja a számítását az Asusnál. A PA246Q nem olcsó TN+film, hanem sokkal korrektebb színvisszaadású P-IPS panelt kapott, ami az Adobe RGB színteret 98%-ban fedi le. Emellett a kommersz kijelzők 8 bitje helyett 12 bitnyi vörös, kék és zöld árnyalatot kezel, ami sokkal finomabb színátmeneteket tesz lehetővé. A monitor további extrája a pivotolhatóság (90 fokban elfordítható), ami ritka a 24 hüvelykeseknél. Bemenetből került rá D-Sub, DVI, HDMI és DisplayPort is, emellett kapunk még két USB-t, fülhallgató-kimenetet és hét az egyben kártyaolvasót. A szuper Asus PA246Q huszonnégyes három év garanciával 140 000 forintba kerül. Nemsokára részletes tesztben is bemutatjuk.

A Samsung kínálatában pedig nagyon mutatós, LED-es megvilágítású, digitális tévétuneres modellt találunk. Az FX2490HD a legfrissebb Samsung tévék látványos állványát és külső formatervét kapta. Panelje TN+film technológiás szintén magas dinamikus kontrasztaránnyal és 5 ms-os válaszidővel. Mint a legtöbb tévétuneres modellt, ezt is alaposan megrakták csatlakozókkal. Került rá D-Sub, két HDMI, kompozit, komponen és SCART bement, emellett a hangot digitálisan ki tudja vezetni, de van két öt wattos hangszórója is. Hogy ne csak a kódolatlan DVB-T/C adásokat tudjuk venni vele, került rá CI-Slot, amibe kártyaolvasót tehetünk, így a kódkártyás adások számára is nyitva áll majd az út. A látványos és fejlett Samsung FX2490HD vételára 101 990 forint.

Hangkeltők

A memóriamodulok, tápok, SSD-k, házak, hűtők világa után a tavalyi év végén újabb területre tette be a lábát – pontosabban emblémáját – a Corsair, most pedig a hazai piacra is megérkezett játékos headsetje. Külföldi tesztek egyöntetűen pozitívan ítélték meg a felépítésben és képességekben nagyon hasonló két modellt. A HS1A analóg audio konnektorokkal, a HS1 USB pedig UBS-vel csatlakozik a számítógéphez. Ezenkívül a két termék teljesen egyforma, zárt rendszerűek, a fülkagyló köré kapaszkodnak fel masszív párnáik. Ezekhez szövet és műbőr burkolatot is kapunk, ami könnyen cserélhető. A hangért 50 milliméter átmérőjű hangszórók felelnek. A Corsair füleseknek kellően hosszú, háromméteres vezetéke van, amire került hangerőszabályzó és némító is. Az analóg csatlakozós HS1A 16 500 forintba, az USB-s HS1 USB 23 500 forintba kerül, szóval nem éppen olcsó jószágok.

Ahogyan a Corsairnak, úgy a Scythe-nak sem a hangkeltők az ismert termékvonala, pedig a nagyszerű hűtőket és ventilátorokat gyártó vállalat rendelkezik pár hangszórókészlettel is. Annak ellenére, hogy a Kro Craft Mini hangszórópár nem túl nagy, egészen igényesnek tűnik. Házát nem műanyagból és nem is farostlemezből, hanem alumíniumból készítették. A két kis 110 x 122 x 105 milliméteres dobozban egy-egy 100 milliméteres hangsugárzó van. A teljes készlet zenei teljesítménye 20 watt, és a megadott 80 Hz-től 16 kHz-ig terjedő hangtartomány is reális, sokkal inkább, mint más gyártók százas nagyságrendű wattjai és 20 Hz-es minimuma. A kis Scythe mellé kapunk méretes, rezgéscsillapító gumilábakat, a szett vételára pedig 8280 forint.

Érdekes kiegészítővel, egy picike, kétszer 10 wattos erősítővel is kapható a Kro Craft Mini készlet, Plus utótaggal. A Kama Bay AMP erősítő egy Yamaha YDA138(D-3) processzorra épül, és külön fülhallgató-kimenetet illesztettek rá, amit csatornánként 50 mW-tal tud meghajtani, a jel/zaj viszony pedig 95 dB rajta, a hátsó RCA kimeneteken még egy kicsivel több, 103 dB. A Kis erősítő is igényes fémházat kapott, a vele kiegészített Scythe Kro Craft Mini Plus szett ára 15 120 forint.

Ugyan teljesítményben nem, de méretben, és minden bizonnyal hangzásban is egy szinttel jobb a Scythe Kro Craft készlet átdolgozott, B revíziója. Itt a 100 milliméteres mély és közepes tartományt megszólaltató hangszóró mellé egy magas tartományban dolgozó „csipogót” telepítettek. A fából készült 144 x 250 x 210 milliméteres hangdobozok bass reflex kialakításúak, erősítő nélkül fejenként 3,1 kilogrammot nyomnak. A Scythe Kro Craft B készlet vételára 15 050 forint.

Vegyesen

Újabb taggal bővült a hálózati médialejátszók amúgy is széles hazai kínálata. Ezúttal az Argosy nem éppen beszédes nevű HV339T modelljéről van szó, mely alapvetően egy Realtek chipes berendezés, de rengeteg extrával szerelték fel. Először is van digitális tévétunere, amivel felvenni is lehet, bár csak a kódolatlan adásokat kezeli. Emellett tehetünk bele 3,5 hüvelykes SATA merevlemezt, illetve ellátták interneteléréssel, BitTorrent klienssel, és a Samba kiszolgálót sem hagyták ki. A csatlakozóarzenál is bőséges, találunk a gép hátulján HDMI, komponens és kompozit kép, továbbá kétféle digitális és egy analóg hangkimenetet. Adatátvitelre hátul egy-egy USB és Ethernet aljzat szolgál, és elöl van még egy USB. Legfeljebb a kártyaolvasót és a Wi-Fi adaptert lehet hiányolni, utóbbiból a Realtek chipeseket kezeli a lejátszó. Az Argosy jól felszerelt multimédiása 39 990 forintért vásárolható meg.

Pár napja mutatkozott be az Intel harmadik generációs SSD-je, de a SandForce is frissített az idei év elején. Az új 2000-es vezérlőcsaládjában már vannak olyan modellek, melyek ismerik a gyorsabb SATA 3.0 szabványt, ami a merevlemezeknél nem nagyon, az SSD-knél viszont komoly előnyt hozhat az adatátvitelben – különösen az olvasásban. Az új vezérlők mellé új, nagyobb adatsűrűségű MLC technológiás memóriamodulok is érkeztek, melyekkel ugyanaz a kapacitású SSD olcsóbban előállítható, mint a régebbi modellekkel. A hazai piacon elsők között az OCZ Vertex 3 SSD-je használja az új SandForce vezérlőt. Egyelőre még csak a 120 GB-os modellel találkoztunk, melynek vételára nagyjából 71 000 forint, míg az előző generációs SandFore vezérlőt használó SATA 2.0-s modellek 60 000 forint alatt kaphatóak.

Ügyes termékpolitikával próbálja elnyerni a hazai vásárlók kegyeit a Netgear. Nálunk nagyon fontos szempont az ár, ezért előrukkoltak egy n-es – bár csak 150 Mbps-os – routerrel, ami fantasztikusan olcsó, 5990 forintba kerül. A WNR612 felépítésében és teljesítményében nagyon közel áll az általunk is tesztelt WNR1000-hez. Olyan részeken szűkítették, amit az átlagos felhasználó minden bizonnyal meg sem fog érezni. Például négy helyett két vezetékes 10/100 Mbps-os Ethernet aljzata van, antennáját pedig a nyomtatott áramkörre integrálták. Működésében megmaradt az ügyes vendég hálózat, amivel lényegében két – igény szerint elkülönített – Wi-Fi hálózatot építhetünk fel egymás mellett.

Végül, de nem utolsósorban szólunk, hogy az Acernél is sorra jönnek a javított Sandy Bridge processzoros notebookok! Itt van például az Aspire 7750, méretes, 17,3 hüvelykes laptop. Az 1600x900 pixeles kijelzőt a CPU-ba rejtett GPU mellett egy Radeon HD 6650M hajtja, ami felépítésében hasonlít a Mobility Radeon HD  5650-re, de 400 helyett 480 számolóegysége van, és órajelét is megemelték. Sajnos továbbra is viszonylag lassú DDR3 memória kerül mellé, ami visszavetheti játékos teljesítményét. Az új nagy Acer háromféle konfigurációban kapható. A legolcsóbb, 199 880 forintosnak kétmagos, 2,3/2,9 GHz-es Core i5-2410M processzora, 4 GB memóriája, 750 GB-os merevlemeze, USB 3.0 és HDMI csatlakozója, hatcellás akkumulátora és Windows 7 Home Premium operációs rendszere, illetve egy év garanciája van. Az alig drágább, 202 434 forintosba egy 750 GB-os helyett két 500 GB-os merevlemez került. A csúcsmodellt négymagos, 2,0/2,9 GHz-es Core i7-2630M processzorral és egy 750 GB-os merevlemezzel látták el, vételára pedig 237 084 forint.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés