Toshiba Portégé R500 - kis drága

Értékelés

Az R500 megjelenésekor igazi világrekordernek számított. Ez volt a világ legvékonyabb beépített optikai meghajtós notebookja; az első, amely 7 mm vastag optikai meghajtót tartalmazott; az első LED háttérvilágítású, 12,1 hüvelykes transzflektív kijelzős notesz; és a 12,1 colos, széles kijelzős laptopok közül a leghosszabb akkus üzemidejű.

Hirdetés

Nem volt nehéz megkedvelni a Toshiba szubnoteszét. 1,08 kg-os súlyával, kis méretével, visszafogott, de elegáns kinézetével rögtön belopta magát a szívünkbe. Háttérvilágítás nélküli transzflektív megjelenítője napsütésben is tényleg nagyon jól használható volt, ezzel rengeteg akkuidőt is megspórolhatunk. A kijelző betekintési szögeit néha már-már zavaróan gyengének éreztük, ezt főleg filmnézéskor lehetett észrevenni, nehéz volt úgy belőni a képernyőt, hogy egyik sarka se legyen tompa. Remekül kihasználták a billentyűzet rendelkezésére álló helyet, kétoldalt alig pár milliméteres keret maradt. Nagyon kevés gombot keskenyítettek, kiosztása, minősége is jó volt. A touchpad kétségtelenül az egyik legszebb része a kis Portégének. A méretes tapipad krómozott gombjainak hangos kattanása rontotta csak kicsit az élmény. A gombok alatti átlátszó réteg alól sejtelmesen pislákolnak a kis állapotjelző fények.

Tervezésekor a biztonságot is szem előtt tartották, így az R500-ból nem hiányozhat az ujjlenyomat-leolvasó és a TPM chip. Váza és burkolata rázkódáselnyelő, így is védve a belső alkatrészeket. A szubnotebook emelgetésekor valahogy mindig volt egy olyan érzésünk, hogy „most törik el”, de ezt csak kis mérete és a könnyű súlya okozta. A magnéziumötvözet váz és borítás csak hajlott, eltörni akarásnak semmi jelét nem mutatta. A merevlemezzel felszerelt modellekben 3D gyorsulásmérő is van, amely rázkódás esetén felemeli a winchester fejét vagy egy időre kikapcsolja a meghajtót. Cseppálló billentyűzete alá fólia került, ami a gépre fröccsenő folyadéktól óvja az alaplapot, de legalábbis lassítja annak bejutását, így elég időt nyerünk munkánk elmentésére és a notebook biztonságos kikapcsolására, áramtalanítására.

Kis feszültségű processzora ugyan csak 1,33 GHz-es, de általános használatra – internetezés, irodai alkalmazások, videózás – tökéletesen elég. 2 GB memóriája is megfelelő a Vista futtatásához. SSD háttértára ugyan sokkal gyorsabb elérési idejű, mint merevlemezes társai, ráadásul nagyon keveset fogyaszt és hangtalan, de maximális sebessége nem valami nagy. Az optikai meghajtót már ismertük a Lenovo X300-ából. A 7 mm vastag DVD-író Verbatim lemezekkel nagyon jól teljesített. Vezeték nélküli hálózati eszközökkel jól ellátták az R500-at. Fel van szerelve Draft-N-es Wi-Fi adapterrel, EDR-es Bluetooth és HSDPA modullal is. A D-Sub monitorkimenet helyett szívesebben láttunk volna valami modernebbet. A három USB aljzat viszont dicséretes egy ilyen kis gépen. A szubnotebook vékony borítása hamar átmelegedett, de nem volt zavaró, nem így a ventilátor hangosan süvítő hangja.

A Toshiba Portégé legnagyobb gyengéje az ára. Igaz, hogy sok tekintetben rekorder, nagyszerű gép, és tele van modern megoldásokkal, de a nálunk járt legfejlettebb, SSD-s változat 735 000 forintos árát nagyon magasnak találjuk, különösen a Lenovo X300 mellett, bár az méretre és súlyra is nagyobb. Mindenesetre az SSD-s, LED-es transzflektív kijelzős, 8 órát bíró, hajlékony R500 nekünk nagyon tetszett. Kevésbé fájdalmas a 160 GB-os normál merevlemezzel és 1,2 GHz-es processzorral ellátott konfiguráció 525 000 forintos ára, bár az sem aprópénz.


Azóta történt

  • HP 2133-as mininotesz

    Kipróbáltuk a HP válaszát az Asus Eee PC-jére, amely legalább annyi dologban hasonlít rá, mint amennyiben különbözik tőle.

  • Hardverek az utolsó tavaszi napon

    Heti piaci ízelítőnkben alaplapot, új processzorokat, hűtőket, jó árú notebookokat és egyéb érdekességeket tálalunk.

  • A Toshiba új ruhája

    Egy Satellite A300-as notebookon néztük meg, hogy fest a Toshiba friss formaterve.

  • XS-es öltöny Lifebook címkével

    A Fujitsu Siemens szabóinál készült kicsike üzleti szubnotebookot, a Lifebook P8020-at próbáltuk ki.

Előzmények

Hirdetés