Toshiba Portégé R500 - kis drága

Adattárolás, Wi-Fi

Háttértár

Hirdetés

Kérhetjük a kis Portégét 1,8 hüvelykes, 160 GB-os winchesterrel is, így az amúgy igencsak borsos árából lefaraghatunk valamennyit. De egy ilyen kicsi, könnyű és elegáns notebookba, mint amilyen az R500, szinte vétek „kerregős” és nagyobb fogyasztású merevlemezt rakni. Egy karcsú, pár grammos flashmemóriás háttértár jobban illik a képbe. A nálunk járt Toshiba notebookba is egy ilyen 1,8 colos, 64 GB-os Samsung SSD (MCCOE64GQMPQ) került, amely PATA csatolófelületen keresztül kapcsolódik az alaplaphoz. Összehasonlításképp a Lenovo X300 szintén 64 GB-os és 1,8 colos, ám SATA-s Samsung SSD-jét (MCCOE64G8MPP) és az MSI PR200 YA 2,5 colos, 160 GB-os merevlemezét vettük.


1,8 colos Samsung SSD, 64 GB (PATA)

A Toshiba 64 GB-os SSD-je végig tartotta a 47–50 MB/s-os sebességet. A gyorsítótáron alapuló löketszerű sebessége 42,6 MB/s volt. Az elérési idők az SSD-nél megszokott módon a padlón sorakoztak, 0,3 ms-nál. A Lenovo SSD-je majd másfél-kétszer gyorsabb volt. Ez vagy a fejlettebb déli hídnak, vagy az adattár eltérő felépítésének köszönhető. Mi inkább a modernebb SSD-re tippelnénk, ugyanis az X300 hónapokkal az R500 után jelent meg.


1,8 colos Samsung SSD 32 GB (SATA) – Western Digital Scorpio 160 GB

A PCMark05 Windows XP betöltést imitáló sebességtesztjén a PATA-s SSD 21 MB/s-os, a SATA-s 45 MB/s-ot, míg a merevlemez csak 6,7 MB/s-os sebességet tudott elérni.

Optikai meghajtó

A kis Portégé optikai meghajtója a Panasonic (Matsushita) gyártmányú UJ-844S. A DVD-író mindössze 7 milliméter vastag. DVD±R-eket nyolcszorosan, újraírhatókat négyszeresen, DVD-RAM-ot háromszoros sebeséggel képes írni. A kétrétegű DVD-ket nem kezeli. CD-R/RW-t 16-szorosan írja. A meghajtót már teszteltük a Lenovo ThinkPad X300-nál. TDK lemezekkel nem igazán boldogult, de a Verbatim DVD-ket, főleg a pluszost nagyon jól, kevés hibával írta meg.

Wi-Fi

A notebookba a már szokásosnak mondható Intel Wireless WiFi Link 4965AGN vezeték nélküli kapcsolatot biztosító adapter került, amely – mint a nevéből is látszik – a 802.11a/b/g/draft-n szabványokat támogatja. Wi-Fi moduljának teszteléséhez Edimax BR-6504n típusú, Draft-N-es routerét, és egy IBM X40 notebookot használtunk USB-s Draft-N Wi-Fi adapterrel, amelyben a routerhez hasonlóan Ralink chipkészlet dolgozott. Az alábbi képen felvázoltuk a tesztkörnyezetet. Kétszintes családi házról van szó, melyben a mérések többségét a felső szinten végeztük, de teszteltünk az alsó szinten és az épületen kívül is.

A routert a 0. pontba, a két Wi-Fi egység közti átviteli sebesség vizsgálatához használt második tesztgépet az 1-gyel jelzett pontba helyeztük, a méréseket pedig az 1–9. pontokon végeztük. A 6-os pozíció fél szinttel lejjebb, a 7-es a földszinten, a 8–9-es pedig a házon kívül volt.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • HP 2133-as mininotesz

    Kipróbáltuk a HP válaszát az Asus Eee PC-jére, amely legalább annyi dologban hasonlít rá, mint amennyiben különbözik tőle.

  • Hardverek az utolsó tavaszi napon

    Heti piaci ízelítőnkben alaplapot, új processzorokat, hűtőket, jó árú notebookokat és egyéb érdekességeket tálalunk.

  • A Toshiba új ruhája

    Egy Satellite A300-as notebookon néztük meg, hogy fest a Toshiba friss formaterve.

  • XS-es öltöny Lifebook címkével

    A Fujitsu Siemens szabóinál készült kicsike üzleti szubnotebookot, a Lifebook P8020-at próbáltuk ki.

Előzmények

Hirdetés