Hirdetés

Thermaltake: LAN-partira elegánsan

Tsunami Dream ház

Tt optikai tuning, avagy LAN-partira elegánsan

A Thermaltake név ismerősen csenghet azoknak, akik szeretik az igényesen kialakított, jó minőségű házakat, hűtési megoldásokat és perifériákat. Egy-egy LAN-partin vagy számítógépes „szépségversenyen” mindig elismerő pillantásokat kapnak a két T betűs márkajelzést viselő eszközök. A következőkben a gyártó négy termékét mutatjuk be.

  • Thermaltake Tsunami Dream ház
  • Thermaltake Fanless Heat-pipe táp
  • Thermaltake TrueLight memóriahűtő
  • Thermaltake Xaser RF Wireless Office desktop

TT Tsunami Dream (VA3000SWA)

Hirdetés

A Tsunami szó jelentését ma már sajnos aligha kell bárkinek is magyarázni. A PC-iparban gyakran találkozhatunk természeti erőkről, szörnyekről elnevezett termékekkel – a Thermaltake tetszetős alumíniumházának adta ezt a nevet. A gyártó jó szokásához híven már az igényes csomagolásról megtudhatjuk a benne lakozó termék fontosabb tulajdonságait. Kétféle színben (ezüstszürke és fekete), valamint kétféle oldallappal (ablakos és teli), 400 wattos tápegységgel vagy táp nélkül érhető el a Tsunami; mi az ezüstszürke, ablakos, táp nélküli változatot kaptuk.

Amikor kiemeltük a csomagolásból a házat, a lendület csaknem túlságosan nagynak bizonyult – a táp nélküli ház csupán hat kilogrammos tömege meglepetésként hatott, ám szerencsére nem esett kár sem a tesztelőben (ekkor még), sem a teszt alanyában. A ház anyaga a tömegcsökkentés érdekében 0,8 mm-es alumínium, ami tényleg könnyű, de rugalmasnak és kissé gyengének tűnik. Sajnos a ház teteje is ezt a sérülékeny anyagot kapta, féltünk rápakolni bármit is, nehogy megkarcolja. A dobozban találunk egy finom törlőkendőt a kényes anyag tisztán tartására.

Termék megnevezése Thermaltake Tsunami Dream VA3000SWA
Méret 495 x 210 x 478 mm
Tömeg 6 kg táp nélkül
Hűtőrendszer elöl és hátul egy-egy 12 cm-es ventilátos 1400-as fordulatszámon 21 dBA zajszinttel; oldalt egy 9 cm-es ventilátor 1800 fordulaton 21 dBA zajszinttel
5,25 hüvelykes rekeszek 4 db
3,5 hüvelykes rekeszek 2 db külső, 5 db belső
Formátum microATX, ATX
Anyag 0,8 mm vastagságú alumínium
Csatlakozások (a ház tetején) 2 db USB 2.0, 1 db IEEE 1394, audio
Egyéb kulccsal zárható elő- és oldallap, oldallapi ablak
Ár 41 700 Ft
Forgalmazó Cédrus Kft.

Az előlap megjelenése már sokkal inkább ínyünkre való. A szálcsiszolt alumínium külső ajtót középen egy krómozott díszléc szeli át; felül egy kis stilizált hullám társaságában a Tsunami Dream név olvasható, alul egy elegáns (és hasznos) szellőzőrostély található. A borítás íve is szökőárat mintáz, a lebukó nagyobbik rész és a kisebb fölső határán két kék LED-et találunk besüllyesztve. A letisztult megjelenéssel nagyon meg voltunk elégedve, az megmunkálás is sikeresebb mint a ház többi részén – a szálcsiszolás miatt nem látszanak az ujjlenyomatok.

A külső ajtót kinyitva elénk tárul a négy külső 5,25 és két 3,5 colos meghajtórekesz, a nagyobb bekapcsoló- és a kisebb reset gomb, valamint a gép és a merevlemezek LED-je. A belső lapon még nagyobb szellőzővel találkozunk – dicséretes. További jó pontot érdemel a külső ajtón található LED-ek áramellátását biztosító kábelek elegáns elvezetése, ám az ajtó zárására szolgáló reteszek nem éppen bizalomgerjesztők.

Az ajtó még tovább nyitható. A harmadik szinten már a meghajtók kereteit találjuk, és magyarázatot kapunk az előző ajtókon található egyre nagyobb szellőzőnyílások szükségességére is. Egy tizenkét centiméteres ventilátor lapul az alaposan kilyuggatott (hatszöges rácsozatú) lemez mögött. A termetes levegőlapátoló stabilan 1400-at forog és papíron 21 dBA zajt kelt, nekünk azonban hangosabbnak tűnt. Az igényes kialakítást bizonyítja, hogy a nagy befúvó ventilátor előtt porszűrő is van. Tetszetős a ház belső vázának tükröződő anyaga is.

A három előlap ugyanennyi állású kulccsal zárható, ez a tulajdonság hasznos lehet, ha a gépet magára hagyjuk néhány percre. Hosszabb időre nem érdemes, mert a zár kikezdése csak percek kérdése. Hasonló zár védi a gombcsavarral rögzíthető ablakos oldallapot is. A következő ventilátort éppen az X alakú ablakban találjuk. Ez egy szintén piros lapátos kilenc centiméteres. Ugyanúgy 21 dBA zajt generál, de 1800-at forog percenként. Mivel ez a ventilátor is befelé tolja a levegőt, ide is jár szűrő.

A ház tetején egy ajtócska alá rejtve két USB, egy FireWire és egy-egy audioki- és bemenetet találunk. Nekünk ez a megoldás nem nagyon szimpatikus, megbontja a ház letisztult formavilágát, de praktikusságáról nem lehet vitatkozni.

A ház mögé kerülve nem találkoztunk meglepetéssel. Ugyanaz a szépen tükröződő anyag látható, mint elöl, és itt is van egy tizenkét centiméteres ventillátorrostély – benne egy kéken világító, kifelé fújó példánnyal. A leírás szerint ez is 1400-at fordul percenként és 21 dBA a zajszintje. Nekünk szubjektíven más volt a benyomásunk, a ventilátor hangos és nagyon erős is (erre egy ma már gyógyulófélben lévő vágás a tanú). Kár, hogy nem lehet szabályozni ezt sem. A ház aljára négy kis kihajtható láb került, melyek némileg növelik a stabilitást.

A házon belül nem nagyon lehet nyújtózkodni. Magassága ugyan fél centi híján fél méter, szélessége szokásosan 21 cm, de mélysége csupán 47,8 mm. Aki kettőnél több ötnegyedes meghajtót szeretne a házba szerelni, gondban lehet majd.

A kívülről hozzáférhető négy nagy és két kis meghajtó mellé további öt három és feles szerelhető be, egy kivehető keretbe. Sajnos a keretnél is visszaköszön a vékony, rugalmas anyag, ami – különösen merevlemezekkel megrakva – nehézzé teszi a szerelést. Kellemes figyelmességek viszont a csavarokhoz odakészített gumi rezgéscsillapítók.

Gondban voltunk a bővítőkártyákat rögzítő műanyag fülekkel is. Anyaguk merev, a teszteléshez használt Radeon kiszereléskor megszorult a hátlapnál, a rögzítő recsegett-ropogott.

A külső meghajtók beszerelése már könnyebben ment. A nagyok csavarmentesen kerülnek a helyükre, műanyag (sajnos szintén merev, törésre hajlamos anyagból készülő) síneken. A kisebbeket befogadó keret itt is kiszerelhető, újra a vékony anyag hajlékonysága okozott kisebb gondot.

Összefoglalva a ház nagyon csinos, vannak apró kellemetlenségei, de finomságai is. Anyaga miatt nehezen szerelhető és óvatos bánásmódot igényel, a ventilátorokra jó lett volna szabályozó. A Thermaltake Tsunami olyan mint egy jó hobbiló: szép, ünnepnapokon lehet vele feszíteni, drága (41 700 forint), és a legjobb, ha nem nekünk kell ellátni (szerelni) a hétköznapokban. Értékelése: ajánlott.

Ami tetszett:

  • szép,
  • igényes kivitelezés,
  • könnyű,
  • hasznos apróságok: porszűrő, gumialátétek

Ami nem tetszett:

  • a könnyítés miatt itt-ott gyengének tűnő anyag,
  • az elvártnál nehezebb szerelhetőség,
  • drága,
  • gyenge zár.

Fanless Heat-pipe tápegység

Thermaltake Fanless Heat-pipe (W0050)

A doboz megjelenésén itt sem találtunk semmi kifogásolnivalót. Meglepő, hogy a méretes bordákkal ellátott táp alig több, mint két és fél kiló. A hűtésről nem ventilátor(ok), hanem egy szám szerint öt hőcsővel támogatott rézborda gondoskodik. A kisebb borda a ház belseje felé lóg, két csövet kapott. A nagyobbik borda hátul kilóg a házból, három csöve van.

Jó hosszú kábeleken kilenc molex rendszerű és két floppymeghajtó-dugót, húsztűs alaplapi csatlakozót, négytűs 12 voltos kiegészítőt és két SATA-konnektort találtunk. Minden kábelköteg szépen kötegelve volt – igen dicséretes! A tápon kapcsológomb is található, s passzív PFC funkcióval is ellátták.

Ahogyan a Coolink passzív hűtésű tápja, ez az egység sem úszta meg a szétszerelést. Már kézbe fogva meglepődtünk, hogy a külső rézbordák ellenére is milyen könnyű. Belül érdekes látvány tárult szemünk elé. A Thermaltake mérnökei betyáros mennyiségű bordát halmoztak fel, de a csövek bekötésével nem voltunk megelégedve, mert kerületüknek csak a fele találkozik bordával, vagyis a hőátadó felülettel. Szerelési minőségben a Coolink csövetlen passzív tápja jobban tetszett.

A táp „szökőárba süllyesztésekor” gondjaink támadtak a külső bordák mérete miatt. Aki ilyen tápot szeretne, annak sok kemény forintot kell leszurkolnia – ára kevés híján 40 000 Ft –, így különösen fontos, hogy vásárlás előtt győződjön meg róla, hogy házának hátoldala kellően ki van vágva a hátsó borda fogadására.

A házba szerelve jól vizsgázott a hőcsöves; egész napos intenzív használat alatt 25-30 fokos volt. Ugyan teljesítménye, hűvössége és hangtalansága kiváló, sajnos magas ára miatt csak ajánlott minősítést kap. Aki ki tud érte ennyit fizetni, és beleillik a házába, annak jó társa lesz.

Thermaltake Fanless Heat-pipe (W0050)
Kimenet +5 V +12 V +3,3 V -5 V -12 V +5 V sb
max. terhelés 22 A 14 A 16 A 0,3 A 0,8 A 2 A
min. terhelés 0,3 A 1,0 A 0,5 A 0 A 0 A 0 A

Ami tetszett:

  • nincs hangja,
  • nem melegszik,
  • könnyű,
  • sok csatlakozó,
  • kötegelt kábelek.

Ami nem tetszett:

  • drága,
  • több házba nehezen vagy egyáltalán nem szerelhető be.

TrueLight memóriahűtő

Thermaltake TrueLight memóriahűtő

Ez a kék LED-ekkel szerelt volt a leghivalkodóbb memóriahűtő, amivel eddig találkoztunk. A meleg levezetéséről két öntapadós hővezető matricával rögzíthető hűtőelem gondoskodik, melyek a stabilabb tartás végett felül két csipesszel is egymáshoz vannak szorítva. Az öt LED-del ellátott világító egyságet is a két fémlap közé kell szerelni. Az egész tetejébe kerül a „Thermaltake” felirat formában kilyukasztott fém takaróelem. A készlethez tartozik még egy választógombbal ellátott hátlapi panel, melyet a tápra és a LED-eket tartalmazó panelre kell kötni. A gombbal választhatunk a világítás nyolc variációja közül.

Átlátszó oldallapú házunkban jól mutatott a hűtő; kétoldalas memóriamodulokra érdemes felszerelni. Hatékonysága kissé kérdéses, ugyanis a LED-ek némileg melegítik a hűtésre szánt elemeket. Mindenesetre dekorációnak jó lehet. Aki szeretné feldobni háza belsejét, annak ajánljuk. Ára 2600 Ft, nagyjából kétszer annyi, mint világításra képtelen társaié.

Ami tetszett:

  • ötletes,
  • jól tart a ragasztója.

Ami nem tetszett:

  • drága.

Xaser RF desktop

Thermaltake Xaser RF (A2209) desktop

Az utolsó ma bemutatásra kerülő termék a Xaser házak stíluselemeit használó vezeték nélküli billentyűzet és egér párosa. A 12 750 forintos bruttó kiskereskedelmi áron kapható szett csomagolására nem lehet semmi panaszunk – igényes, és minden lényeges tulajdonságról tájékoztat. Ahogyan a Xaser házak, ez is négyfajta színben kapható (ezüstszürke, fekete, piros, kék), mi a feketét kaptuk meg.

Az egér és billentyűzet mellett adó-vevő egységet, négy darab elemet, telepítőlemezt és leírást találtunk. A szerkezet rádiófrekvencián működik, hatótávolsága nagyjából másfél méter. Az adó-vevőt az alaplap PS/2-es billentyűzet- és egércsatlakozójába kell dugni, majd a szinkronizáló gombját megnyomva megtalálja a beviteli eszközöket. Találunk rajta még öt jelzőt, melyek az elemek, illetve az Office Lock, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock állapotát jelzik.

A billentyűzet majdnem a szokásos kiosztást kapta, csak a Insert, Delete, Home, End, Page Up, Page Down hatost forgatták el kilencven fokkal, és a kurzormozgatók kerültek némileg lejjebb. A hagyományos billentyűk mellett 47 programozhatót találunk, melyek hat csoportra oszthatóak. Baloldalt található egy görgető Forward és Back gomb társaságában internetezéshez. Fölöttük kivágást és beillesztést segítő billentyűk vannak. A klaviatúra közepe felé haladva egy ívben Microsoft Office funkciókhoz társított gombok sorakoznak, majd középen, vörös mezőben zene lejátszását segítők. A legnagyobb a hangerőt szabályzó tekerő. Eggyel jobbra ismét internetes nyomókák sorakoznak, és a szélen kikapcsoló, kijelentkező, számológép és sajátgép kapcsoló helyezkedik el. A tizenkét funkcióbillentyűhöz is egyedi tulajdonságok vannak társítva

A piros csuklótámasz kényelmes, könnyen felszerelhető, nem esik le a billentyűzetről. Áramellátásról két elem gondoskodik. Működésével meg voltunk elégedve; annak ellenére, hogy csak két magassági szintbe lehet beállítani, kényelmesnek találtuk.

Az egér természetesen optikai, négy gombot és egy görgőt kapott. Egyszerű kialakítása ellenére is kényelmes. Működése nem valami pontos. Ugyan kinézetre Gamer egérnek látszik, de a nevében is benne van, hogy irodai használatra szánták. Mivel nincs hozzá dokkoló, amiről tölthetnénk, érdemes akkumlátorokat használni.

A készletből a billentyűzet tetszett igazán, az egeret érdemes lecserélni egy Logitech vagy Microsoft gyártmányra. Közös értékelésük: ajánlott.

Ami tetszett:

  • kényelmes egér és billentyűzet,
  • sok programozható gomb,
  • nincs vezeték.

Ami nem tetszett:

  • pontatlan egér.

Az egész felszerelés biztosan elismerő pillantásokat kapna egy-egy LAN-os megmozduláson. A ház szellőzése kellően hatékony komolyabb konfigurációk hűvösen tartásához, de a fényezése miatt szállításkor nagyon ügyelni kell majd rá. A világító RAM-hűtő jó embléma egy átlátszó oldalfalú Thermaltake házba, és mellékesen még a memóriát is hűti. A billentyűzet sok funkciójával és kábelnélküliségével hasznos társ lehet a mindennapokban, de pörgős játékhoz talán egy hagyományos vezetékes jobb lenne. Az egér is megállja a helyét a hétköznapi munka során, de LAN-partis, „precíziós munkához” egy pontosabbra kellene cserélni.


Thermaltake Tsunami Dream ház
Thermaltake Fanless Heat-pipe tápegység
Thermaltake Xaser RF Wireless Office desktop

zERo

A Thermaltake termékeket a Cédrus Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Piacon a GeForce 7

    Üdvözöljük az Asus és az Abit aktuális alaplapjait, a Thermaltake új házait, és mérlegre tesszük a csúcskategóriás grafikus kártyák sorsát.

Előzmények

Hirdetés