Thecus NAS Windowszal

Hirdetés

Hardver, beüzemelés

Nem kell a NAS-t szétszerelni ahhoz, hogy beletegyük a merevlemezeinket, de mi azért megbontottuk a négy csavarral rögzített házat, mert tudtuk, hogy van benne egy érdekesség. Arról a 60 vagy 64 GB-os, 2,5 hüvelykes SSD-ről van szó, amit a HDD-ket fogadó fémkeret tetejére tettek; ezen lakik ugyanis a Windows operációs rendszer, amit egy Atom D2701 processzorra alapozó miniszámítógép futtat. Ez egy kétmagos, Hyper-Threading révén négyszálas, 2,13 GHz-es CPU még 2011-ből, 32 nm-es csíkszélességen készülő, Cedarview architektúrával, úgyhogy nem mai gyerek és nem is izompacsirta, de NAS-ban gyakran használják.

Alaplapját a (szemből) bal oldalra állították be, erre egy PCI Express x4 csatolóval kapcsolódnak a merevlemezfiókok, az SSD-nek standard SATA kábele van, a hűtés pedig passzív, pontosabban a hátsó házventilátor légáramlatára támaszkodik a CPU-ra és alaplapi vezérlőre rakott borda. A képek alapján nem feltétlenül látható, de az alaplap PCI Express x1 csatolójába dugott bővítőkártya és a felül lévő SSD ütik egymást, csak az egyiknek van hely. A W2000+ esetében az SSD-re szavaztak, a PCI Express bővítést meg sem említi a leírás. Lehet viszont RAM-ot fejleszteni SO-DIMM DDR3 modulokkal. Az alap W2000-nek 2 GB-ja van, a W2000+ már a platform maximumát, 4 GB-ot jegyez, ám a két modul ellenére egyetlen csatornán.

A merevlemezek fiókba csavarozása, a hot-swap állások betöltése és az Ethernet-, illetve tápkábelek bekötésén kívül kell még egy kicsit dolgozni a Thecus W2000-rel az első bekapcsolás előtt. A Windows Storage Server ugyanúgy indul, mint a klasszikus Windowsok: az első startnál monitorra, billentyűzetre és egérre lesz szükségünk. Meg kell majd adni a termékkódot, felhasználói fiókot kell létrehozni, a folyamat végeztével pedig a Windows 8.1-gyel rokon felületen találjuk majd magunkat.

A Windows Storage Server 2012 R2 Essential változat viszont sokkal komolyabb, így a következő lépés a domén, a szervernév és az adminisztrátor megadása, majd célszerű egyből frissíteni is a rendszert, ami egy csomó biztonsági rést betöm. Maga az ablakos, Start képernyős rendszer csak a legszükségesebb alapelemeket tartalmazza, mint a vezérlőpult, jegyzettömb, Paint, de ugyanúgy van Windows Store és bármilyen más x86-os programot is feltelepíthetünk, például peer-to-peer klienst, médialejátszót, játékokat, stb.

A Storage Server extrákat a Server Manager rejti. Ez a rész lényegesen bonyolultabb a szokásos Linux-alapú, otthoni NAS-ok beállításánál, kell hozzá tisztességes Windows Server alapképzés, hogy a linuxosokban gyárilag bedrótozott funkciókat be tudjuk konfigurálni. Ha viszont jó kezekbe kerül, akkor a lehetőségek és finomhangolások egy teljesen új dimenziója nyílik meg előttünk olyan mélységekig, amit a legjobb Synology vagy QNAP NAS oprendszerek meg sem közelítenek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés