Tesoro Gram SE Spectrum
A másik Tesoro billentyűzet a piros optomechanikus kapcsolókat használó Gram SE Spectrum, melyet fehér színben kaptunk meg tesztelésre. Fekete is létezik belőle, de nekünk a jedi oldal jutott – amit egyáltalán nem bántunk. Miután kinyitottuk a dobozt, szemrevételeztük annak tartalmát, ami már első pillantásra is sokkal több bizodalmat keltett bennünk, mint a Gram XS.
Miközben második tesztalanyunkat kiemeltük a karton védelmező méhéből, megérezve 1,2 kg-os tömegét helyeslően bólintottunk: úgy tűnik, anyagból készült a kicsike. Kedvünk is lett volna rögtön egy számítógéphez csatlakoztatni, de ahhoz a kábelét is meg kellett még szereznünk a csomag rejtekéről: csakúgy, mint alacsony profilos testvére, a könnyebb szállíthatóság érdekében a Gram SE is leválasztható (1,8 méter hosszúságú, harisnyázott) vezetékkel rendelkezik. Itt zárójelben jegyezzük meg, hogy a gyártó USB 3.0-ás (3.1 Gen1) portba csatlakoztatást javasol annak érdekében, hogy az RGB világítással biztosan ne legyen energiaellátási probléma.
A zsineg mellett – és az információs füzetecske társaságában – találtunk még egy gomb- és egy mikrokapcsoló-kiszedő csipeszt, illetve négy extra kék kapcsolót is, melyek jól jöhetnek, ha szeretnénk később egy másik mechanikus billentyűzetet is vásárolni, és kipróbálnánk ezt a típust is – amíg azonban nem szaladunk a boltba egy második gomberdőt beszerezni, mi arra gondoltunk, hogy addig a Ctrl-Alt-Shift-Space alá tennénk őket. Ehhez kell ugye a plasztik gombkiszedő, ami remekül működik, de a fémből készült kapcsolókiszedővel szemben már vannak fenntartásaink: igaz, hogy jól néz ki, de anyagából kifolyólag könnyen összekarcolhatjuk vele a fém fedlap festését, mikor a kapcsolókat igyekszünk kiimádkozni foglalataikból.
Alapból piros kapcsolókat használ a Gram SE Spectrum, de kapunk négy kéket is mellé a csomagban [+]
Miután lajstromba vettük a pikszis belsejét, lássuk a medvét! A fém fedőlap fölött sztenderd 104 lebegő gombos (floating keys), magyar nyelvű a kiosztás, az oly intenzíven áhított, kétsoros Enter billentyűvel a jéghegy csúcsán. A gombok a már jól bevált OEM profilt használják a rézsútosan döntött sorokkal és konkáv, kettős fröccsöntéssel készített ABS kupakokkal, melyek az alsó sor kivételével kompatibilisek a Cherry MX kapcsolókkal.
Külön dedikált vezérlő nincs a multimédiás, illetve egyéb bónusz funkciók számára, az Fn+[gomb] kombináció lenyomásával érhetünk el olyan különböző dolgokat, mint például a makrózás, a hangerő, a világítás mindenféle paramétereinek állítása vagy akár a billentyűk kikapcsolása, ami takarításkor, netalán kapcsolócserekor jöhet jól – illetve akkor is, ha vendégeinket megtréfálnánk kicsit, mielőtt néhány percre elhagyjuk a szobát.
Az N-key rollover/6-key rollover magától értetődő ebben a szegmensben, működik is rendesen – az Fn+Ins/Fn+Del billentyűkettősökkel kapcsolgathatunk közöttük. Felmerülhet a kérdés, hogy mi szükség 6 gombos beállításra, ha már rendelkezésünkre áll az NKRO is? A válasz prózai: az USB HID két protokollt ismer. Az egyik a Report Protocol, a másik a Boot Protocol. Utóbbinál egyszerre maximum hat gomb lehet lenyomva (a módosítóbillentyűk mellett), és ha a klaviatúra N-key módban van, akkor a bootolás során is a Report Protocol él. Régebbi gépeknél előfordulhat, hogy a BIOS és/vagy operációs rendszer ezt nem tudja értelmezni, így nem is fog bootolni a gép. (PS/2-es NKRO billentyűzetekre mindez nem érvényes.)
Az optomechanikus kapcsolók hasonlóan működnek, mint "mezei" társaik, ugyanúgy vannak mozgó alkatrészek. A különbség ott keresendő, hogy a leütés regisztrálását egy infravörös fénysugár megszakításával érjük el. Mivel nincsenek a kapcsolóban fém alkatrészek, az oxidáció – és ennek folyományaként a degradáció – nem jelenthet problémát, így hosszabb élettartamra számíthatunk, emellett pedig az optikai elven működő kapcsolókat nem szokás a NYÁK-ra forrasztani (természetesen a hagyományos változatok esetén is találkozhatunk ilyen megoldással), minek következtében lényegesen egyszerűbb cserélni az esetlegesen meghibásodott komponenseket, illetve könnyebben építhetünk "vegyeskapcsolós" klaviatúrát, esetleg kevesebb nehézség árán "migrálhatunk" kompletten az egyik típusról a másikra.
Visszatérve billentyűzetünkhöz, a NYÁK (plusz az optikai kapcsolók a felépítésből adódóan) némileg védve van a rálöttyenő folyadékoktól, valamint a portól. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a termék IP56-os besorolást kapott, és a mindennapokban adekvát lehet a védelem, de a gyártó nem vállal garanciát a folyékony állagú matériák okozta károkért – tehát csak ésszel azzal a kakaólocsolással!
A klaviatúra műanyag borítású alján négy gumírozott csúszásgátló pad van a magasság állításához szükséges műanyag lábak tőszomszédságában, melyek hatásaként az apparátus nem szánkázik vakon a asztallap felületén, stabilan tartja a helyét. Egy kábelelvezető csatornának örültünk volna (ahogy egy lecsatlakoztatható csuklótámasznak is), de ezekről le kell mondanunk.
Azt szeretnénk leszögezni, hogy sokan úgy vélekednek, hogy a piros mechanikus kapcsolók, legyen szó akár Cherry MX Redről, akár annak valamelyik utánzatáról, lineáris mivoltuknak köszönhetően (tehát hogy nincs jól definiált nyomáspontjuk) nem épp ideálisak gépeléshez, inkább játékhoz jók, és ha irodista énünket szeretnénk a következő szintre emelni, jobban járunk a kék, kattogósabb és határozott nyomásponttal rendelkező változatokkal. Véleményünk szerint ez erősen személyes preferencia kérdése, hiszen mi kifejezetten élveztük a pirossal eszközölt gyors- és gépírást, ahogy a folyamat során keletkező hangaláfestést is. Egy csendes irodában talán nem ideális, de geekek között abszolút tolerálható háttérzaj.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!