Hirdetés

Tagan Easycon tápegységek

Külső

A 2001-es tajvani Computexen német, japán és amerikai szakemberek egy csoportja tápokkal kapcsolatos negatív tapasztalatai alapján úgy döntött, létrehoznak egy saját vállalatot, mely minőségi számítógépes áramforrásokat kínál. Egy évnyi fejlesztés és tesztelés után megszületett az első Tagan táp, és vele a márkanév is, mely mögött a német illetőségű MaxPoint Handelsges mbH áll.

Hirdetés

Nagyjából egy évvel ezelőtt már találkoztunk a Tagan termékeivel. Most a legújabb trend szerinti, lecsatolható vezetékű Easycon sorozat két tagjával ismerkedtünk meg. A modularitás mellett újdonság, hogy a szellőztetést már nem a jellegzetes, első és hátsó 8 cm-es, hanem egyetlen, 12 centiméteres ventilátor végzi. A dobozban a szokásosnál hosszabb táp mellett egy kisebb papírdobozt találtunk, ez rejti a vezetékeket.

Ugyan a táppal együtt megnőtt a ventilátor is, de védőrácsán ugyanúgy Tagan címke van, mint kisebb elődjein. Az elegáns fekete szín tovább folytatódik a fix alaplapi vezetékek kötegelőin is.

Az egységesen 50 centiméter hosszú fix kábelek közül csak a főtápcsatlakozó 20+4 tűs végződése fekete. A nem túl konzekvensen kialakított és felcímkézett kiegészítő 12 voltos ágak egyikén négytűs, a másikon nyolctűs csatlakozó van – ezek már nem feketék. A 4 tűs kötegére még egy matrica is került, mely azt ábrázolja, hogyan kell a két négyesből egy nyolcast csinálni. Ezzel a szerencsétlen húzással már biztos, hogy egy fölösleges kábelünk lesz a gépben. Aki a 8 tűset használja, annak a négyes végű, aki a 4 tűset, annak a nyolcas végű fog a levegőben fityegni.

Eddigi tesztpéldányaink közül az Easyconok hátsó szellőzőrostélya volt a legritkább kialakítású. Taganos jellegzetesség, és az Easyconokról sem maradt le a 12 voltos ágakat egyesítő kapcsoló és kék LED-je. Ez a lehetőség arra való, hogy szükség esetén, ha a különálló 12 voltos ágak nem bírnák a rájuk eső terhelést, össze lehet kapcsolni őket. Számunkra ennek a lehetőségnek a haszna megkérdőjelezhető. Az átlagos, nem szerverekbe szánt tápoknak egyetlen főtrafójuk van, az állítja elő a megfelelő feszültségeket. Korábban már többször leírtuk, hogy a 12 voltos ágaknak közös a vezérlése is. Ha közös a kiindulópont és a vezérlés is, akkor mi értelme van szétválasztani az ágakat, és utána újból egyesíteni? A szétválasztás indoka, hogy az ATX2.0 szabvány 240 wattban maximálja az ágankénti áramot. Ez 12 volt esetében 20 amperes áramerősség-csúcsértéket jelentene, ami önmagában kevés lehet egy teljes konfigurációnak, így indokolt még egy (vagy több) ág. A fejenként 15-20 amperes ágak újraegyesítése meglehetősen vad ötlet; nincs az a különálló számítógépes fogyasztó (egyelőre!), ami önmagában 200-300 wattot tudna felemészteni.

A túloldalon kilenc aljzat várja a moduláris kábeleket. A jobb szélen újabb négytűset találunk, ami a fix nyolc- és négytűs mellett teljesen fölösleges. A két felső kék aljzat a PCI Express videokártyák etetésére szolgál, az alattuk található 3-3 fekete a perifériákhoz való. Közelebbről megvizsgálva látható, hogy a PCI Express videokártya és a periféria konnektorok fizikailag egyformák, csak más a lábkiosztásuk. Nem mertük kipróbálni, mi van akkor, ha valaki elvéti a színkódot, és rossz csatolást csinál.

Az összehasonlító képre pillantva látható, hogy a Tagan Easycon hosszabb a szokásos méretű tápoknál. Ez kisebb házakban – ahol hasznos a moduláris táp – probléma lehet, de normál PC házakban nem okoz gondot.

A mellékelt kábeles dobozt kinyitva kígyóveremben éreztük magunkat; megszámlálhatatlan, igényesen kötegelt vezetékcsomag tekergett benne. A skatulya jól jöhet a felesleges zsinórok tárolására is.

A kígyókat kinyújtóztatva találtunk még néhány tépőzáras és egyszer használatos kötegelőt, takarókat a használaton kívüli csatlakozókhoz és egy szokatlan színű tápkábelt. A vezetékek sokfélesége kiváló, de kissé gondolkodóba ejtő. Nagyszerű, hogy minden szálon kevés csatlakozó van, így a moduláris tápok legfőbb küldetése, hogy pontosan annyi vezeték legyen, amennyire szükség van, jól kivitelezhető – lenne. Azért csak lenne, mert a PCI Express videokártyás és az egyetlen négytűs tápcsatlakozós kötegek is nagyon hosszúak (56 cm és 62 cm) és vaskosak. A rajtuk található mágneses árnyékoló ugyan javít a feszültségek egyenletességén, de a számítógépes fogyasztókat eleve úgy tervezték, hogy a „simítatlan” jelekkel is boldoguljanak. A két-két VGA-s és egy periféria-csatlakozós vezeték közül legalább egy-egy lehetne rövidebb. Ugyanez a helyzet a két dupla négytűs perifériaetetővel, melyeken 46 és 60 centiméternél vannak a konnektorok. Szintén kettő van a 46 centiméternél négytűs, 60 centiméternél floppy csatlakozós és az 55 centinél és 72 centinél SATA-s kötegekből.

A teljesítményadatoknál érdekesebb a TSCT – Tagan Silence Control Technology – grafikonja, ami a ventilátor terheléstől függő szabályozását mutatja. A 480 wattos modellnél nagyszerűen alacsony értékek olvashatóak le. A nagyobbik, 540 wattos fordulatszámai nem túl kecsegtetőek, mellettük mégis relatíve alacsony zajértékek vannak. Mindjárt kiderül, mi az igazság.

Belső

Az Easyconokat kinyitva alapvetően ugyanazt a felépítést találtuk néhány kisebb eltéréssel. A legjelentősebb a ventilátor típusa. A kisebbikben japán, Sanyo Denki légkavarót találtunk. A San Ace 120 családba tartozó 9G1212H401 modellre jellemző az átlagosnál nagyobb motorméret, a közepesen erős, 0,31 amperes motor és a 2850-es percenkénti csúcsfordulaton keltett 40 dBA zajszint. Korábban már hangsúlyoztuk, hogy ezt a sebességet és zajszintet nem biztos, hogy elérik a hasonlóan erős ventilátorral szerelt tápok. A 480-as Easycon 2850-es fordulatra hitelesített ventilátora is bőven 2400-as percenkénti fordulat alatt tetőz a 40 dBA-nál jelentősen alacsonyabb zajszint mellett.

Az 580 wattos Easycon ventilátorának kilétét egy Tagan matrica fedte. Az S1202512H számból és a jó magas, 0,52 amperes áramerősségből a Globe Fan csúszócsapágyas izomgépére lehet következtetni, mely nem tartozik az igazán halk megoldások közé. Percenként 2800-as csúcsfordulatán 43,6 dBA-t produkál. Maximális terhelés mellett bizony az Easyconban is megközelíti ezt a fordulatszámot, így a címkén megadott 30 dB kissé furcsának tűnik. Kár, hogy olyan eszköz nem áll a rendelkezésünkre, amellyel az 580 wattos erőgépet is 100 %-osan le tudnánk terhelni.

A ventilátorok alatt két nagy, feketére színezett bordát találtunk. Érdekes, hogy a kisebb teljesítményű tápban nagyobb bordák vannak a bemeneti oldalon. Szintén a 480-as előnyére vall, hogy a baloldali EMI-szűrő és a jobboldali PFC elektronika, de még egy kis különálló bordácska is a főtrafó mellett szigetelőlappal lett leválasztva. Kellemetlen, hogy a meleget leadó bordák majdnem érintkeznek a bemeneti kondenzátorokkal.


A Tagan Easycon 480 bemeneti oldala


A Tagan Easycon 580 bemeneti oldala

A kimeneti oldal vaskosabb bordáján pici nyomtatott áramkörön zsúfolódik egymás mellé három ventilátorcsatlakozó és egy külön bordával hűtött kis alkatrész. Természetesen az aljzatok közül most csak egy van használatban.

A kimeneten szintén nagy a tolongás. A 12 voltos vezetékeknek át kell menniük a jobboldalon lévő újraegyesítőhöz, majd innen vissza a túloldalra. Sajnos nem látszanak a kimenő feszültségek stabilitásáért felelős kondenzátorok. Ezek egy kis áramköri lap és a borda forró ölelésében vannak, ami nem tesz jót az élettartamuknak. Szerencsére a gyártó három év garanciát vállal termékeire.


A Tagan Easycon 480 kimeneti oldala


A Tagan Easycon 580 kimeneti oldala

A kis nyomtatott áramkörön két chip látható. A jobb oldali TL494CN a PWM vezérlő, a bal oldali LM339N a Power Good jel előállítására szolgál, ami az alaplap felé jelzi, ha a táp feszültségei beálltak az indításhoz szükséges, biztonságos szintekre.

A moduláris vezetékek paneljén meglehetősen durva forrasztásokat látni. A 480-as esetében minden kábel a kimenő, fix köteg alatt halad, de a 580-asnál néhány vezeték felülről, a többi pedig alulról kerüli meg. Az előbbi kialakítás elegánsabb.

Tesztelés, értékelés

A Tagan Easycon tápokat első számú vetélytársukkal, a szintén moduláris Enermax Liberty 500-zal állítottuk szembe. Tesztkonfigurációnk ismét izmos Pentium 4 és két Radeon X1900 köré épült:

  • Intel Pentium Extreme Edition 955 processzor
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Intel Desktop D975XBX alaplap
  • 2 x 512 MB Kingmax DDR2 800 memória
  • ATI Radeon X1900 XTX és X1900 Crossfire videokártya
  • 160 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DRW-0804P DVD-író
  • Casetek CK-1020 ház

Először a hálózatra csatlakoztattuk a tápegységeket. Megmértük, milyen az áramfelvétel a hátsó kapcsoló aktiválása előtt és után. A következő értéket a Windows felállása, majd 10 perc várakozás után jegyeztük fel. Végezetül kétszer 30 perces FarCry körben terheltünk, miközben feljegyeztük a ventilátorok hangját is. Az erős processzorra való tekintettel játék közben CPU-terhelőt is futtattunk, hogy a fogyasztást még magasabbra tornásszuk. A tesztelés alatt csak a Coolink processzorhűtőn dolgozott ventilátor (9,2 centiméteres, percenként 1800 fordulaton), a házban további szellőztető nem volt, ezzel is a tápokat akartuk megizzasztani.

A tesztben szereplő fogyasztási értékek az elektromos hálózatból felvett mennyiséget jelölik. A felhasznált konfigurációk tényleges szükséglete ennek megközelítőleg 80 százalékát teszi ki. A fennmaradó nagyjából 20 százalék az áram átalakításból adódó veszteség, ez okozza a táp melegedését. Egy 400 wattal leterhelt, 80 % hatásfokú táp a konnektorból 500 wattot vesz fel, de megközelítőleg 100 wattot hővé alakít.

Termék megnevezése Tagan Easycon 480 Tagan Easycon 580 Enermax Liberty 500
Névleges teljesítmény 480 W 580 W 500 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás csatlakoztatva 0 W 0 W 0 W
Fogyasztás készenléti állapotban 13 W 13 W 13 W
Fogyasztás nyugalmi állapotban 190 W 189 W 174 W
Fogyasztás terhelve 462 W 451 W 426 W

A hálózatra csatlakoztatva és a hátsó kapcsolót aktiválva is a szokásos értékeket, 0 wattot, illetve 13 wattot mutattak a Taganok. A rendszer beindítása után, bootolás és az operációs rendszer betöltődése közben mindkét Easycon esetében 270 watt fölötti pillanatnyi értékek is megjelentek a műszeren. A Libertynél 250 W környékén volt a csúcs. A rendszer lenyugvása után 189, illetve 190 wattot mértünk a Taganokon, ami 15-16 wattal, vagyis 8-9 százalékkal több az Enermaxnál. Nyugalmi állapotban a 480 wattos Easycon érezhetően halkabb volt a Libertynél, nagyobb testvére viszont hangosabban morgolódott.

A vasakat beizzítva wattban ugyan tovább nőtt a különbség, de százalékban csökkent. A 480 wattos Easyconnal abszolút csúcsot, 462 wattot értünk el, de márkatársa is csak 11 wattal maradt el mögötte. A Liberty 25, illetve 36 wattal evett kevesebbet náluk, ez 5-8 százalékkal jobb hatásfokot jelent az Enermax javára.

Meglehetősen korán, még a Liberty előtt hangosodni kezdett a két Tagan. Fogyasztásukat látva ez nem csoda, hiszen kisebb hatásfokkal, vagyis több hőt termelve dolgoztak, mint az Enermax. A vaskosabb bordáknak és a gyengébb motorú ventilátornak köszönhetően a 480 wattos Eayscon kevésbé hangosodott fel. Az átmenet is kellemesen folyamatos volt, de volt egy megközelítőleg 30 másodperces időszak, amikor zavaróan huhogott. Talán valamelyik alkatrész sajátfrekvenciáját kapta el, és az erősítette a rezgést. Szerencsére a jelenség ahogyan jött, úgy el is tűnt, és a 480-as érezhetően halkabban tette a dolgát, mint a kevesebb hőt termelő Enermax. Kistestvérénél hangosabb volt, és majdnem a Libertyt is túlkiabálta a nagyobbik Easycon.

Tagan Easycon 480 Tagan Easycon 580
üresjárat
(190 W)
terhelve
(451 W)
üresjárat
(189 W)
terhelve
(460 W)
3,3 V 3,33 - 3,40 V 3,35 - 3,42 V 3,34 - 3,39 V 3,33 - 3,41 V
5 V 5,00 - 5,10 V 5,08 - 5,18 V 5,02 - 5,11 V 5,10 - 5,16 V
12 V 12,2 - 12,4 V 12,3 - 12,6 V 12,2 - 12,4 V 12,3 - 12,5 V

A fogyasztás mellett figyeltük az egyes ágak feszültségingadozását is. Az Easyconok mindhárom ágon, üresjárat és terhelés mellett is a szabványban megadottnál nagyobb feszültségértékeket produkáltak, de a többlet a megengedett 5 %-on belül volt.

Értékelés

A Tagan tápjainak külső megjelenése nagyszerű, minden igénynek megfelel; a dobozban egy átlagos gépezet lapul, ami teljesítményben nem emelkedik ki az Antec, Enermax, FSP, Seasonic, Chieftec erős mezőnyéből. Az Easycon termékcsalád hatékonyságban alulmaradt a sokat csiszolt Enermax belsővel szemben, viszont a kisebb teljesítményű, 480-as nagyon halkan tette a dolgát és az ára is kedvezőbb az Enermaxénál. Ez a modell bőven elegendő a mai legizmosabb konfigurációk meghajtásához is. 23 000 forint alatti árával és teljesítményével is a moduláris tápok átlagába tartozik. További 8000 forint ellenében kínál 100 watt teljesítménytöbbletet az 580 wattos Easycon, mely viszont nagyob teljesítménye miatt hangosabb is kistestvérénél.

rudi

A Tagan Easycon tápokat a Pixel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Tagan

Azóta történt

  • A lámpagyáros UPS-ei

    Az amerikai Tripp Lite-ról eddig vajmi keveset hallhattunk hazánkban, pedig a cég komoly tapasztalattal rendelkezik a szünetmentes tápegységek gyártásában.

  • FSP BoosterX 3: külön táp a VGA-nak

    Az állítólag 150 watt körüli fogyasztású videokártyák világában megnéztük, mire jó egy VGA-táp.

  • Rakétás tápegységek

    A Spire Rocketeer termékcsaládjának két legkomolyabb darabját, az 500, illetve 600 wattos, moduláris V-öt és VI-ot teszteltük.

  • 1000 wattos tápóriás

    Az Enermax bődületes erejű és felszereltségű kilowattos Galaxy tápját teszteltük.

Előzmények

Hirdetés