Szélvészgyors Kingston HyperX pendrive

Kingston DataTraveler HyperX 3.0

Nagy örömünkre az USB legújabb, leggyorsabb, 3.0-s szabványa lényegesen nagyobb tempóval terjedt el, mint a hasonló sebességre képes eSATA. Ma már egyre több alaplapon és notebookon találkozhatunk vele, és a pendrive-okon is egyre gyakrabban látunk kék belsejű csatlakozót, ami a gyors verzióra utal. Kipróbáltunk már néhány ilyen modellt, mértünk a 2.0-szabvány 30 MB/s körüli sebességét meghaladó értékeket, de valahogy többet vártunk. Most egy nagyon ígéretes pendrive, a Kingston DataTraveler HyperX 3.0 került a kezeink közé, csomagolásán 225 MB/os olvasási és 135 MB/s írási tempóval. Vajon milyen körülmények között lehet ezt elérni?

Első látásra feltűnhet, hogy a HyperX 3.0 meglehetősen vaskos. Minden bizonnyal azért, mert belsejében nyolccsatornás memóriavezérlő dolgozik, amihez elméletileg nyolc modulra is szükség lehet, azok pedig nem férnek el kis helyen. Sajnos az adattárat nem tudtuk szétfeszegetni, elég masszív, kék betétekkel díszített házat kapott, így nem tudtuk meg, mi hajtja.

Kupakja leszedhető, könnyen elveszíthető, nem lehet az adattár végére felfogatni. Az USB csatlakozóhoz viszonyítva látszik csak igazán, milyen vaskos. Csomagolásában nem sok mindent találtunk, csak egy kis kulcstartóra vagy nyakpánthoz való bújtatóhurkot.

Széltében is lehetnek problémák a DataTraveler HyperX 3.0-val. Azoknál a notebookoknál, ahol egymásra zsúfolták az USB csatlakozókat, bizony kiüti a szomszédos aljzatot. Ráadásul magassága sem éppen átlagos, egy alaplap hátulján blokkolja a fölötte lévő aljzatot, sőt szerencsétlen elhelyezésnél akár három környező csatlakozót eltakarhat.

Cserébe viszont már a legkisebb verzió is 64 GB-os, minden bizonnyal azért, mert kisebb chipekből nem érdemes nyolccsatornás elrendezést csinálni. Nálunk a 128 GB-os változat járt, ami egészen meredek tárkapacitást jelent, de létezik belőle 256 GB-os verzió is. Nem, nem elírás, negyed terabyte kapacitásról beszélünk egy pendrive-on!

Hirdetés

Próba, értékelés

Nem találtunk semmilyen kiegészítő alkalmazást a DataTraveler HyperX 3.0-n, így egyből nekiálltunk a sebességmérésnek. Korábban rendszerint második generációs Core i processzoros notebookokban végeztük az USB 3.0 méréseket, mert ilyen hardver szokott a rendelkezésünkre állni. Most kíváncsiságból megnéztük, mi a helyzet az AMD 990FX chipkészletével az Asus Crosshair V Formula alaplapján. Nem tapasztaltunk lényeges eltérést a két rendszer eredményei között, viszont érdekes, hogy az Intel rendszerben FAT32-vel – alapból erre volt formázva a tároló – kaptunk jobb eredményeket, míg az AMD-s masinával az NTFS szerepelt jobban, szóval vásárlás után érdemes lehet kicsit tesztelgetni pendrive-unkat, hogy milyen formázást érdemes használni nála.

Bizony, a nyolccsatornás elrendezés olvasásban alaposan odavágott! A HyperX 3.0 minden vizsgált fájlméretnél bőven túlszárnyalta az eddig nálunk járt leggyorsabb USB 3.0-s adattárakat is. A 8 MB-os állományoknál mért 201 MB/s körüli tempó ugyan nem éri el a csomagoláson hirdetett értéket, de több mint brutális, házi HD videóink vagy nagyfelbontású fényképeink szállításához kiváló lesz. Összevetve az USB 2.0-s DataTraveler 4000M-mel végre minden fájlméretnél 5-7-szeres gyorsulást kaptunk.

Írásban már nem volt ennyire rózsás a helyzet, de panaszra itt sem lehetett okunk. Egyelőre a pendrive-oknál használt vezérlők nem valami gyorsak, különösen, ha kis állományokat kell címezgetni a flash-alapú memóriamodulokban. Ilyen esetekben bőven az USB 2.0 szabvány csúcstempója alatt maradt a HyperX 3.0, márkatársai is megelőzték egy picivel. Amikor viszont nagyobb állományokra váltottunk, egyből megváltozott a helyzet. Bár a klasszikus, tányéros, 3,5 hüvelykes winchesterrel dolgozó WD MyBookot nem sikerült beérnie, de a nálunk eddig megfordult, flash memória alapú, USB 3.0-s adattárak közül a Kingston versenyzője bizonyult a legjobbnak. A csomagoláson hirdetett 135 MB/s nem volt meg, de a 110 MB/s-os mért érték is pokolian gyors.

Késleltetési időben a memóriamoduloktól elvárható, nagyon alacsony számot kaptuk, ami annyit jelent, hogy ez a durva pendrive akár rendszerlemezként is használható, mondjuk egy Mini-ITX alapokra helyezett HTPC-ben.

Értékelés

Gyengébb idegzetűek készítsenek be egy pohár vizet, jönnek az árak! A Kingston DataTraveler HyperX 3.0 tárkapacitásában és sebességében is sokkal inkább az SSD-k, semmint a pendrive-ok kategóriájába tartozik, ennek megfelelően az ára is ahhoz mért. A legkisebb, 64 GB-os verziót 50 000 forint körüli áron láttuk, a 128 GB-os tesztpéldányunkért kb. 80 000 forintot kérnek, a brutális, 256 GB-os pedig 200 000 forint környékén kapható. Nem kevés pénz ez, de egyelőre még pendrive kialakításban nem láttunk hasonló tudású terméket, a külső, USB 3.0-s SSD-k pedig hasonló árban van. Örömmel várjuk azt az időt – egy-két éven belül biztosan eljön –, amikor a Kingston DataTraveler HyperX 3.0-hoz hasonló pendrive-ok teljesen általánosak lesznek – tetszett, nagyon. Kár, hogy nincs belőle 16 vagy 32 GB-os verzió.


Kingston DataTraveler HyperX 3.0 pendrive

rudi

A Kingston DataTraveler HyperX 3.0 pendrive-ot a Kingston hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés