Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition

A Soyo sárkánya

Vájtfülűek számára valószínűleg nem cseng ismeretlenül a Soyo név, azonban itthon egyelőre nem tartozik a legismertebb márkák közé. Meglehetősen igazságtalanul, hiszen semmi szégyellnivalójuk nincs, valószínűleg sokáig csupán a hivatalos disztribútor hiánya miatt maradt homályban a nagy múltra visszatekintő márka. A disztribúciós gondok azonban egy ideje megoldódtak (hej, a jó öreg BX-es időkben hogy örültünk volna!), így közelebbről is szemügyre vehetjük a Soyo termékeket, elsőként az AMD-s zászlóshajójukat, a KT400 DRAGON Ultra Platinum Editiont.

A név magában művészien kettős: egyfelől egyszerű, nem kertel hovatartozását illetően, evidensen a VIA KT400 chipsetjére épül. Ellenben az utána következő "megkülönböztető jelzések" sora meglehetősen lehengerlő. Kérdés, túl lehet-e ezen még tenni bárkinek? Igen, mert maga a Soyo sem elégszik meg pusztán a látszattal, mindegyik varázsszónak külön jelentése van, a vérpezsdítő DRAGON szó pedig nem véletlenül áll csupa nagybetűből... A magyarázat:

  • D: DDR RAM, akár DDR400-ig
  • R: RAID, akár SerialATA kivitelben
  • A: Ultimate Audio Experience, 5.1 hang digitális és optikai S/PDIF ki-bemenetekkel
  • G: Graphics at its Best, 8x AGP Pro csatlakozó, állítható feszültséggel
  • O: Smart Overclocking
  • N: Networking, 10/100 MB/s UTP Fast Ethernet
  • Ultra: USB 2.0
  • Platinum Edition: speciális (ezüstösfehér) színű nyák


Senki se gondoljon rosszra: az ASUS-tól kezdve minden itt készül manapság!

Ezek után az összes többi cég marketingesei alaposan vakarhatják a fejüket... A komolytalanságot félretéve, szerencsére a Soyo nem csupán szöveggel akarja eladni termékeit. Egyfelől ott van a kőkemény minőség, amely leginkább az Asuséhoz hasonlítható talán. Gyors és makulátan lapokat gyárt a Soyo már régóta (bizony, hej a BX-es idők!).

Hirdetés

Manapság már azonban fapados lapot legfeljebb az Intel tud eladni, még az ECS is a feature listát fényezgeti, akár túlhajtási lehetőségekkel is, újabban.

A Soyo nem szerénykedett, bedobott mindent ennél a lapnál, ami elvárható, sőt, még többet is. Az elrendezése meglehetősen hagyományos, az ATX hátsó panel is a jól megszokott, még játékcsatlakozót is felvonultató kivitel, aminek a régi játékvezérlővel rendelkezők kimondottan örülni fognak. A tápcsatlakozó elhelyezése némi szemöldökráncolást von maga után, de ha ez a feltétele a lap stabil tápellátásának, akkor beleegyezünk... Az AGP Pro csatlakozót is külön standard "nagy" tápcsatival etethetjük, ha kártyánk ezt megkívánja (ne feledjük, hogy az AGP Pro semmivel sem gyorsabb, mint hagyományos testvérei, csupán nagyobb áramfelvételű kártyákat tud ellátni a plusz csatlakozóin keresztül, de semmi egyéb!). A három memória slot mindennapos, igazán megtapsolni egy betonstabilan működő négymodulos rendszert tudnánk. Bár a specifikációk DDR400 esetén maximum két modulban szabják meg a hátárt, másoknak már sikerült (működő!) négymodulos lapot előállítaniuk - a kulcs leginkább az ilyen sebességen már komoly áramot felvevő RAM-ok korrekt tápellátása, amit a nyerők külön csatlakozóval oldottak meg...

Azonban ne legyünk ennyire extravagánsak, érjük be inkább két-három stabil modullal, meg az összes szabályozási lehetőséggel, amit a lap felkínál: adott a szorzóállítás, az összes feszültség (CPU, RAM, AGP) állításának lehetősége, továbbá az FSB-t is emelhetjük MHz-enként, természetesen mindezt a BIOS-ból.

Extrák, konklúzió

Az alaplap nem csupán a beépített funkciókban remekel, hanem a hatalmas, jó fogású és esztétikus dobozt is kíméletlenül megtömték (kell is rá a fogantyú). Kezdetként rögtön feltűnik, hogy három (!) ATA kábelt kaptunk a laphoz, no és a majd' kétszáz (!) oldalas (rendkívül részletes!) doksit sem lehet eltéveszteni, tényleg vaskos darab (és csak angolul 200 oldal!). Aztán ott van a driver CD, meg a kiegészítő CD. Ez utóbbi tartogat nem kevés meglepetést, ugyanis páratlan szoftverarzenált mellékelnek a Soyóhoz: a szokásos free Adobe olvasókon és egy DVD-lejátszón (WinDVD 2000) túl egy masszív Norton csomagot is kapunk: Norton Antivirus, Personal Firewall és Ghost! Ez listaáron nettó hatvanezer forintnyi Symantec szoftver, de még legszőrösszívűbben is minimum húszezer (Ghostot elfelejtjük és az Antivirust és Firewallt összevonjuk egy Internet Securityvé, és majdnem nettó nagyker árat nézünk...). Nem semmi.

És ekkor még nem is szóltunk az ajándékba kapott Sigma-Boxról, amely egy 3,5"-os helyre építhető, és két előlapi USB csatlakozóval plusz egy CompactFlash/SmartMedia (!) olvasóval ajándékoz meg bennünket. A hátsó kimeneteket az audio csatlakozók kiegészítő panelje gazdagítja, S/DIF optikai, RCA ki-és bemenetek, valamint egy digitális minijack kimenet. Kezdünk úgy hangzani, mint egy rossz infomercial, de tényleg lenyűgöző a használható kellékek listája.

Mindennek fejébe egy rendkívül jól navigálható és információdús honlapot is a rendelkezésünkre bocsát a Soyo. A gyors információhozzáférés mellett érdekes és a kevésbé technománok számára hasznos funkció a dinamikusan frissített maximálisan támogatott processzor és FSB táblázat az alaplapokhoz (jelenleg Athlon XP 3000+ a legnagyobb a mi esetünkben).

Tehát minden gömbölyű, még a nyák sarkai is, ahogy a Gigabyte szokta... Legnagyobb konkurenseihez képest néhány úttörő feature azonban hiányzik, mint például a Gigabit LAN, Firewire csatlakozó, és a Serial ATA is csak opcionális, azonban ezt kőkemény aktuális funkcionalitással pótolja a Soyo KT400.

Ami elgondolkodtató és említést érdemel: a Soyónak meglepő módon nincsen nForce2 lapja, ami azért érdekes, mert ma az NVIDIA kínálja a legjobban teljesítő chipsetet az Athlon XP alá. Igazából veszett tuning esetén van jelentősége az nForce chipsetnek, a KT400 kevéssel marad el alap órajelen, mégis érdekes a "nagy NV" hiánya. Talán a VIA chipsetek hajszállal kiforrottabbak az NV-seknél, bár mindegyiknek megvannak még a maga gyengéi, masszivitásban még egyik sem egy "BX". Remélhetőleg a Soyo legalább mihamarabb megjelenteti a frissebb VIA fejlesztéseket is, mint például a KT400A és majdan a KT600...

Szeretnénk azt mondani, hogy a csattanó a végén az ár, azonban itt látszik meg leginkább, hogy a Soyo az Asusszal konkurál: a hozzávetőleges végfelhasználói nettó ár durván 38.500 forint, ergo nem egy Abit, de még nem is MSI kategória. Fájó pont ez, melyet a két éves garancia sem tud önmagában kárpótolni. A Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition azoknak ajánlható tiszta szívvel, akik a legmagasabb színvonalú, bőséges funkcionalitással rendelkező AMD alaplapot szeretnék, és értékelik a nagyon komoly kiegészítő csomagot is.

-karib

Köszönjük a Narba Hungariának, hogy rendelkezésünkre bocsátotta a Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition alaplapot!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Soyo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés