Soltek Qbic EQ3401 mini PC

A Soltek mini PC-je

A tajvani Soltek főleg alaplapjairól lett híres, bár újabban hasonló elszántsággal vezeti be a piacra grafikus kártyáit és – a lassan minden cégnél kötelezővé váló – mini PC-it is. Épp ezért az elismert vállalattól most mi is egy mini PC-t mutatunk be.

Hirdetés

A Soltek Qbic EQ3401 névre hallgató készülék formavilága klasszikusnak nevezhető, sehol fölösleges, csicsás díszítés. Az esztétikus külső ennél a miniatürizált számítógépnél is – mi másból lehetne (pl. akrilból! - szerk.) – alumíniumból készült. De mielőtt belemerülnénk a részletekbe, nézzük a technikai paramétereket:


A mini-lap

Csomagolás és külvilág

A Qbic EQ3401 mini PC egy termetes narancssárga dobozban érkezett, amit kicsomagolva előtérbe került az "igazi" csomagolás:


"Hamm, bekaplak!" - és eltűnt a kis gép

A dobozban (a nagyban) a kisebb, díszes csomagolás mellett találtunk egy hátizsákot is, amely első ránézésre aranyos figyelmességnek látszott a gyártó részéről, de addig furdalt minket a kíváncsiság, míg neki nem estünk: a kis gépet még szétszerelés előtt belepróbáltuk a hátizsákba és lám-lám, az szépen, kereken el is nyelte! Aki sokat jár LAN-partikra, az imádni fogja ezt a lehetőséget, hiszen nem kell külön zacskókkal, túl méretes bőröndökkel bajlódni. Nagy, kövér pluszpont!

A készülék borítólemezében jobb- és baloldalt alul szellőzőnyílások találhatók. A kis gép aktív légzését ezek is segítik, de nem egyedül és kizárólagosan, mint az a továbbiakban is látszani fog.

Az előlap összesen négy lenyíló ajtaja közül kettő rugós. A beépített CD/DVD-meghajtó tálcája nyitja és csukja ezeket. A flopi (bár manapság kinek kell már ilyen eszköz?) egy egyszerűbb szerkezetű csapóajtó mögé került, csakúgy, mint az előlapi csatlakozók.


Bekapcsoló gomb, HDD-LED és a reset


A CD tálcájának kivető-gombja


S/PDIF, mikrofon, Line-In, 2 x USB és egy IEEE1394

A második fajta kopoltyút a gép alján találjuk a két első talpacska között. Az itt beáramló levegő a merevlemezt hivatott hűteni. S ha már itt alul vagyunk, lássuk az igényes kivitelezésű talpak egyikét:

A Qbic hátoldala is tartogatott számunkra némi meglepetést. Itt természetesen nem valami világrengető dologra kell számítani.

A leírás nem hazudott, a párhuzamos port tényleg csak opcionálisan található meg a gép hátoldalán. Aki nyomtatni akar, tegye azt USB-porton keresztül! – 2004-ben jogos, bár ártani biztos nem ártott volna a régi port. Azonban a különlegesség nem itt rejlik: figyelmes olvasóink bizonyára észrevették a hátlap baloldalán látható nyílásokat. Igen, itt is légzőszervi nyílásról van szó.

A külön kis műanyag házban helyet kapott ventilátor is segédkezik abban, hogy a CPU által termelt hő minél gyorsabban és lehetőleg belső körutak nélkül kerüljön ki a szabadba. Ideje a mini PC belsejébe kukkantani!

Belvilág és szerelhetőség

A fedőlap, mint oly sok más gyártótól származó készüléknél, itt is egyben jön le három, kézzel kitekerhető csavar oldásával.

Szétszerelés közben feltűnt egy aranyos kis matrica, amelyet a gyártó jól látható helyre ragasztott ki. Ezen következő felirat volt olvasható: "Figyelem! Nyomatékosan ajánljuk a gyári Intel CPU-hűtő használatát a megfelelő hűtés és alacsony zajszint megőrzése végett!" - nos, igen, mosolyogtunk egyet, hiszen nekünk egészen más terveink voltak:


Zalman CNPS7000-AlCu in da box!

Befért! A Zalman egyik legjobb hatásfokú CPU-hűtője gond nélkül befért a kis házba úgy, hogy más egységek beszerelését sem akadályozza. Ezzel máris jobb hűtést és alacsonyabb zajszintet tudtunk elérni, mint amit a gyártó javasolt. Oldalról is egy kép:

Ha már sikerrel jártunk egy nagyobb hűtő beszerelésével, akkor már arra is fényt óhajtottunk deríteni, vajon befér-e egy szabványos méretű, ám attól kissé nagyobb teljesítményű AGP-felületű kártya. Ha már ott van az AGP-sín, akkor tömjük is meg!


Voilá!

Egy kis ügyeskedés árán optimális LAN-masina jött létre egy ATi 9800 VGA-val! Ezt megspékeltük még egy 2,8 GHz-es Intel Pentium 4 processzorral (amit később 3,2 GHz-en járattunk) és 512 MB DDR400-as RAM-mal.

Érdemes kétcsatornás módban használni a gépet, azaz mindkét foglalatba tenni egy-egy memóriamodult. Mi csak az egyiket használtuk, hiszen a 865G lapkakészlet és a köré épült alaplapok teljesítményével már korábban megismerkedtünk, így ez az irrelevancia süllyesztőjébe került ezúttal.


Csendélet

A szűk hely fölötti győzelmi mámorunkban majdnem elfeledkeztünk az egyéb említésre méltó belsőségekről. Ott vannak például a vezetékek és a kábelek. Ezek elvezetése és "rendben tartása" jól sikerült. A kis házikó belseje telis-tele van kábelkötegelőkkel. Itt egy példa erre:


Csak szépen, rendezetten!

Akadt azonban olyan is, aminek annyira nem örültünk, hiszen nem ez az első mini PC, amelyet szétszedünk, hogy kedves olvasóinknak bemutassuk a szerelhetőségét és a benne rejlő lehetőségeket. A Soltek Qbic EQ3401 esetében a meghajtókat tartó keret csak egyben szerelhető ki és be (két kis csavar tartja a helyén); az ötnegyedes és a háromfeles meghajtókat jobb így egyszerre beszerelni, s aztán elfelejteni.


Egyben jön ki

Örvendetes volt látni a 250 W feliratot viselő tápot, amely akár az ATi 9800 VGA-t és egy izmos processzort, merevlemezt, CD/DVD-olvasót, vagy írót is elbír – már ha nem csak papíron 250 wattos teljesítményű.

A CPU beszereléséhez ki kell venni előbb a tápot, amit összesen öt csavar tart a helyén: négy hátul, s egy oldalt. Az oldalsó csavar azonban félig fedve van a korábban már megmutatott oldalsó hűtő által, így azt is ki kell csavarozni a siker érdekében. Uff. Ennyi belső kutakodás után kapcsoljuk végre be a gépet!

Indul a bakterház!

Elégedetten hallgattuk szerencsés szerelésünk eredményét: a gép halk csippanással jelezte, hogy igen, működik és él. Gyorsan ráfeküdtünk a billentyűzet DEL-gombocskájára, hogy a BIOS beállításait finomhangolhassuk. Íme a BIOS:

Sok különlegességet nem láttunk – a szokásosnak mondható AMI BIOS-szal találtuk szemben magunkat. A CPU órajele megahertzenként emelhető, az AGP- és a PCI-sínek frekvenciái külön rögzíthetők, azaz ezek túlhajtása nélkül tudjuk a processzor órajelét növelni. És a POST képernyő:


3.2 GHz-en volt stabil a régebbi steppinges P4-ünk

Szemgyönyörködtető volt a kék színű LED fénye, amint a gép a háttérben kellemesen, s halkan duruzsolt. Apropó hang: terhelés alatt sem vált zavaróvá a mini PC keltette zaj. Ezt nyilván nem utolsó sorban a Zalman hűtőjének is köszönhettük.

Záradék és értékelés

A Soltek Qbic EQ3401 mini PC-je esztétikus, letisztult külvilággal ejti rabul a szemlélődőt. Szerelhetősége közepesnek mondható; ha a meghajtókat tartó keret két részben (HDD és ötnegyedesek) lenne kiszedhető és a táp kicsavarozásához nem kellene kiszedni az oldalsó hűtőt, akkor sokkal könnyebb dolga lenne a rendszert építőnek. De sebaj, hiszen egy ilyen gépet csak egyszer kell összerakni, s utána hordozhatjuk LAN-ról LAN-ra, hogy segítségével győzedelmeskedhessünk az ellenség fölött.

Ami tetszett:

  • nagyon szép külső

  • letisztult, csicsamentes dizájn

  • bőséges csatlakozási lehetőségek (USB, Firewire, stb.)

  • roppant igényes kivitelezés a legapróbb részletekig (még a talpak is)

  • halk (bár ez CPU hűtőtől is függ)

  • 250 wattos táp

  • rendezett belső (kábelek elvezetése és kötegelése)

  • praktikus hátizsák

Ami nem tetszett:

  • közepes szerelhetőség (táp + drive-bay)

Értékelés: ajánlott

A Soltek termékek hazai forgalmazói a Cédrus Kft., a Kelly-Tech Kft. és a Herta Kft.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés