Soltek: lila ruhás Canterwood

Bemutatkozás

A Soltek mindig képes meglepetést okozni, felhívni magára a figyelmet. Így történt ez most is, ugyanis hosszas késlekedés után végre a hazánkban jól ismert tajvani gyártó is kiadta saját, Canterwood chipsetre épülő megoldását, az SL-87CW-FL-t. A lap a konkurensekhez képest későn jelent meg a piacon, ám a specifikációk alapján ígéretesnek tűnik, és újabb alternatívát jelenthet a Pentium 4-es rendszerükből maximális teljesítményt kifacsarni szándékozó vevőréteg számára. A Soltek megoldásai általában főként küllemükben különböznek a versenytársakéitól, hiszen a mára már sokszor unalmasnak ható barna és zöld nyákra épülő alaplapok között mindig feltűnik egy-egy, az extrémebb ízlésvilág felé szívesen kacsingató vevőréteg számára ideális választásnak tűnő Soltek-alaplap. Az SL-87CW-FL is ilyen. A termék bemutatása előtt elsőként idézzük fel a Canterwood és a Springdale chipsetek közötti különbségeket.

Intel PAT - Performance Acceleration Technology

Az Intel jelenleg leggyorsabb chipsete az i875P, azaz Canterwood kisebbik "testvérétől", az i865PE-től (Springdale) az ECC memória támogatásában és a PAT meglétében különbözik. Mi is a PAT? A PAT az i875P MCH (Memory Controller Hub) egyfajta optimalizációja, amely az adatok útját rövidíti le a processzor és a memória között. Az optimalizált útvonal az eredetihez képest (amely az i865PE-ben van) néhány lépéssel rövidebb, egészen pontosan két órajelnyi késleltetési időt nyerünk vele ciklusonként. Az Intel állítása szerint e megoldás átlagosan 5%-kal gyorsítja a rendszert. A PAT csak és kizárólag a 800 MHz-es rendszerbusszal rendelkező Intel Pentium 4 processzorok és kétcsatornás DDR együttes használatakor aktív.

Soltek SL-87CW-FL specifikációk

 

Alaplap Soltek SL-87CW-FL
Processzortámogatás - Intel® Pentium 4 Processzorok Hyper-Threading Technology támogatással - 800 MHz/533 MHz rendszerbusszal
- Intel Pentium 4 Northwood processzorok - 533 MHz/400 MHz rendszerbusszal
- Intel Celeron Northwood processzorok - 400 MHz rendszerbusszal
Foglalat típusa - Socket 478
Lapkakészlet - Intel 875P chipset - Intel 82875P Memory Controller Hub (MCH)
- Intel 82801EB I/O Controller Hub (ICH5R)
Memória - Maximum 4 GB DDR400/DDR333/DDR266
- Dual-Channel DDR400 támogatás
Bővítőfoglalatok - Egy AGP 8x (csak 1,5V!)
- Öt PCI-foglalat
Parallel ATA / RAID - Két UltraATA 100/66/33 csatlakozó - Intel ICH5R
- Plusz egy PATA-csatlakozó - Promise PDC20376
Serial ATA / RAID - Két SATA-150 csatlakozó (RAID 0 és 1)- Intel ICH5R
- Két SATA-150 csatlakozó (RAID 0 és 1) - Promise PDC20376
Integrált audio - Hatcsatornás AC'97 hangkodek - Realtek ALC650
Integrált hálózati vezérlő - Intel 82547EI CSA - Full Duplex Gigabites LAN
Firewire (IEEE1394) - Agere FW323-06 PHY - két port
USB 2.0/1.1 - Nyolc port
BIOS - AMI BIOS
- SmartDoc. Anti-burning Shield
- Redstorm(2) Overclocking Technology
Méretek - ATX szabvány
- 305 mm x 244 mm
Gyártó honlap
Termék honlap
- Soltek
- Soltek SL-87CW-FL

A specifikációk alapján egy extrákban igencsak bővelkedő alaplappal állunk szemben. Lássuk hát magát a terméket, elsőként pedig a csomagolást!

Az SL-87CW-FL dobozával a Soltek ismét nem hazudtolta meg önmagát, a fémesen csillogó robotfej, mint mindig, most is megtalálható a termék csomagolásán. A milkalila színű dobozolás sejtetni engedi a benne rejlő alaplap színét is, míg a feliratok alapján nem egyértelműsíthető, hogy most egy Springdale vagy egy Canterwood chipsetes alaplapot fogunk a kezünkben, mindössze a doboz szélén egy kis fehér matrica árulja ezt el. A specifikációk felett a gyártó kiemeli, hogy ez az alaplap már "Prescott és P4EE ready", tehát képes fogadni ezeket a processzorokat.


Katt a nagyításhoz!

Íme maga az alaplap. Aki szereti a Milka csokoládét, az minden bizonnyal szeretni fogja a Soltek alaplapját is. Az összes alkatrész lila nyákon terül el. Láttunk már hasonló megoldást a Soltek műhelyéből kikerülni, igaz az citromsárga volt, és nForce2-es (Soltek Golden Flame nForce2 teszt). Az SL-87CW-FL-en – ahogyan azt már megszokhattuk a 865-ös és 875-ös lapok esetében – 2 x 2 DIMM-foglalatot találunk, melyekbe a chipsetnek köszönhetően maximálisan 4 GB DDR400-as memóriát pakolhatunk bele. Az AGP-foglalat alatt öt PCI-bővítőhelyet találunk, melyből egy azonnal használhatatlanná válik, amint videokártyát passzintunk a gépünkbe. Szemmel látható, hogy az AGP- és memóriafoglalatok az IDE-csatlakozókkal egyetemben kissé közel kerültek egymáshoz, ami okozhat még kellemetlen meglepetéseket a számítógép összeszerelése során. A nagy tápcsatlakozó szerintünk jó helyre került, míg a négy pines, +12 V-os kis tápcsatlakozó szintén jó helyre került.

Hirdetés

Bonctan...

A Soltek-lapon a chipset egy jókora, már más gyártóktól is megszokott méretű passzív, tehát ventilátort nélkülöző alumínium hűtőbordát kapott a fejére, így a túlmelegedéstől nem kell félnünk. Szerencsére a hűtőbordában van némi tuningpotenciál is, ahogy az később majd kiderül a tuningtapasztalatok során. A vízhűtéssel operálók számára rossz hír, hogy a Soltek nem lyukakkal, hanem lefogatópántocskákkal oldotta meg a hűtőborda rögzítését.

Az AGP-foglalat elhelyezése a videokártya ki- és behelyezésének szempontjából nem előnyös, ugyanis a foglalat pöcök felöli oldalán egy valóságos kondenzátor- és tekercsdzsumbujjal kell megbirkóznunk. A hosszabb videokártyával rendelkezők számára további rossz hír, hogy a memóriák bővítése előtt az alaplapból ki kell szedni a videokártyát (esetleg próbálkozhatunk egy kis VGA-hajlítgatással). További probléma, hogy az IDE-kábelek is errefelé haladnak el, így ezekkel is meg kell küzdeni a szerelés során.

A hálózati vezérlő jó választás volt a gyártó részéről, azonban az integrált hangkodek nem korszerű. Az alaplapra a Realtek ALC650 hatcsatornás kodek került, amely manapság már szinte bűn: egy ilyen volumenű alaplaphoz sokkal inkább illene akár egy VIA Envy24PT. A gigabites hálózati vezérlő viszont a Solteket dicséri, ugyanis az Intel-lapka külön dedikált buszon keresztül éri el az északi hidat, így a hálózati adatáramlás nem terheli a PCI-buszt.

Az Intel ICH5 hiányosságát – miszerint a déli híd nem tartalmaz integrált firewire-vezérlőt – a Soltek egy Agere FW323-06 PHY chippel pótolta, melynek köszönhetően az alaplapon két IEEE1394-es portot láthatunk. A déli híd ugyan az ICH5R, de a chip az alaplap jelenleg elérhető BIOS-ával még nem támogatja a RAID-et, így csupán a SATA-vezérlőként funkcionál. A Soltek azonban ezt is pótolja egy Promise PDC20376-os SATA RAID-vezérlő integrálásával. Ennek be- és kikapcsolását nem a BIOS-ból, hanem egy, a chip mellett található jumperrel oldható meg.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port az egér és a billentyűzet számára, négy USB 2.0 port, egy soros és egy párhozamos port, két IEEE1394-es port, egy RJ-45-ös csatlakozó, és három audioport (Line-In, Line-Out és Mic-In).

Az alaplap mellett a dobozban találtunk egy használati utasítást, egy driver CD-t, egy Promise SATA-vezérlő driverfloppyt, egy CD-t különböző programokkal és a hozzávaló leírással, egy nagyon hosszú, lila ATA100-as IDE-kábelt és floppykábelt, illetve két SATA-kábelt, egy SATA Y-tápkábelelosztót és egy hátlapi panelt. Plusz USB-kivezetés nem járt az alaplaphoz, tehát ha a hátlapon lévő négy mellett az alaplapon található további négy USB-portot ki szeretnénk használni, akkor szerezni kell valahonnan egy USB-kivezető panelt.

BIOS és tuning

A kellékek között megjelenő CD-n a képen látható programokat találtuk, melyek kis figyelmességként értékelhetőek, hiszen ezek a programok már mind 1-2 évesek.

Most pedig a gép bekapcsolását követően lépjünk be a BIOS-ba.


PC Health / NB Config / FSB

A BIOS-ba belépve azonnal amolyan különös és szokatlan érzésünk támadt, aztán rájöttünk, hogy a Soltek AMI BIOS-a szinte egy az egyben olyan, mint az ASUS P4P800 és P4C800 sorozatának a BIOS-a kicsit feltupírozva (a képernyő tetején egy 256 színben pompázó színváltós csík szaladgál) és átszínezve (szürke és nem kék), egyszóval kissé átláthatatlan és szokatlan. Mindenesetre elsőként a "Hardware Health Configuration" menübe léptünk be, ahol a feszültségek ingadozását megnyugtatónak találtuk, illetve a processzor hőmérsékletét reálisnak (P4 2,4C üresjáratban) értékeltük. A "Northbridge Configuration" menüben lényegében a memóriával kapcsolatosan állítgathatjuk be az időzítéseket, és ki-bekapcsolhatunk egy-két szolgáltatást (pl. LAN). A memória relatív frekvenciáját aszinkron 333, 266 és 200 MHz-re állíthatjuk be, viszont felfelé nem mehetünk. Ezek után már nem bírtuk tovább, és megkerestük a processzorunk túlhajtását elősegítő menüpontot, amely egy elgépelésnek köszönhetően a "Freqency/Voltage Control" névre hallgat. Az FSB értékét 200 és 350 MHz között állíthatjuk be, illetve fixálhatjuk az AGP/PCI órajelét is, ám ennek értékét érdekes módon nem a felhasználó állíthatja be – valószínűleg fixálás esetén 66/33 MHz lesz, míg a fixálás kikapcsolása esetén lineárisan nő az FSB növekedésével.


VCORE / VDDR / VAGP

A processzor magfeszültségét 0,85 V és 1,6 V között nagyon pici, 0,0125 V-os lépésekben állíthatjuk. Az 1,6 V-os maximális processzorfeszültség kissé kevéske, egy hardcore tuningos számára mindenképpen ennél magasabb feszültségértékek kellenek, viszont a 0,85 V-os minimális feszültséget örömmel láttuk, ugyanis terheletlen állapotban (pl. éjszaka letöltés közben) nem kell, hogy maximális sebességen menjen processzorunk, ilyenkor a feszültség és az FSB alacsonyabbra állításával jóval kisebb melegedést és villanyszámlát idézhetünk elő. A memória feszültségét 2,6 V és 2,9 V között 0,1 V-os, míg az AGP feszültségét 1,5 V és 1,8 V között szintén 0,1 V-os lépésközökben állíthatjuk be.

Természetesen ismét kíváncsiak voltunk az alaplapban rejlő tuningpotenciálra, és a 2,4 GHz-es "C" processzorunkkal 3256 MHz-ig meg sem álltunk, ami ugyan az eddig a szerkesztőségben megfordult alaplapok sorában nem a legjobb eredmény, de mégiscsak szép. 271 MHz-es FSB mellett a memóriák aszinkronban 217 MHz-en jártak CL 2-2-2-5-ös időzítésekkel, így a Sandra szerint közel 5,9 GB/s-os memória-sávszélességet értünk el, ami szép eredmény.

A következőkben megvizsgáljuk a Soltek SL-87CW-FL sebességét, és összevetjük néhány korábban letesztelt alaplapéval.

Tesztkonfiguráció:

 

  • Alaplapok:

    • Soltek SL-87CW-FL BIOS rev. AP1.3

    • ABIT IC7 BIOS rev. 21 - F1 beállítással

    • Albatron PX875P Pro BIOS. rev 105

    • DFI Infinity 875 BIOS rev. 875IDF0212

    • Soltek PT880E-RL BIOS rev. P1.2RL

    • Gigabyte 8PENXP (Rev. 2.0) BIOS rev. FD

     

  • Processzor: Intel Pentium 4 2,4 GHz "C" - 200 MHz FSB / HTT

  • Memória: 2 x 256 MB PC3500 Corsair XMS CMX256A-3500C2 - CL 2-2-2-5

  • Videokártya: GeCube ATI Radeon 9800 Pro (400/350 MHz)

  • Merevlemez: Seagate Barracuda ATA IV 60 GB

  • OS és szoftverek

    • Windows XP Professional Service Pack 1

    • DirectX 9.0b SE

    • Intel Chipset Installation Utility 5.1.1.1002

    • VIA Hyperion v4.51

    • ATI Catalyst 4.1

  • Tesztprogramok

    • AIDA v3.93

    • Sisoftware Sandra 2004

    • WinRAR v3.3

    • 7-Zip v3.13

    • XMpeg 5.03 és DivX 5.1.1

    • Mainconcept MPEG Encoder v1.4.1

    • 3ds max6

    • Lightwave v7.5

    • Quake III Arena PR1.32

    • Wolfenstein Enemy Territory

    • Unreal Tournament 2003 v2225

    • Halo Combat Evolved v1.02

    • Futuremark 3DMark2001SE B330

A tesztek előtt fontos kiemelni, hogy amíg a processzor tuningolásakor a memóriák könnyedén vették az akadályt, és CL 2-2-2-5-ös időzítésekkel szaladgáltak, addig érdekes módon alapjáraton csak CL 2,5-2-2-5-ös időzítésekkel indult el a gép, tehát az eredményeket ennek megfelelően kell értékelni. Továbbá fontos tudni, hogy a CPU-Z szerint a Soltek-alaplap a 2,4 GHz-es "C" processzorunk FSB-jét 201 MHz-ben állapította meg.

Memória-sávszélesség

A memória-sávszélesség szintetikus mérésekor nagy valószínűséggel a CL 2 és CL 2,5 közötti különbség látható, emiatt a Soltek-alaplap a Sandrában a VIA PT880 chipsetes alaplap mögé kerül, míg AIDA-ban éppen csak elé.

Tesztek I.

Tömörítés-konvertálás

A tömörítések és konvertálások alkalmával a Soltek-alaplap a középmezőnyben foglal helyet.

Renderelés

Renderelésben nagyon minimálisak a különbségek, 3ds maxban a második, míg Lightwave-ben a negyedik helyet szerzi meg magának a lap.

Grafikus benchmark

3DMark2001SE-ben a Soltek az utolsó lett a canterwoodos alaplapok között.

Tesztek II.

Játékok

A Soltek-alaplap a játékokban is a középmezőnyt erősíti.

Konklúzió

Az alaplap bruttó kiskereskedelmi ára 47 000 Ft körül alakul. Mielőtt azonban drágállnánk, idézzük fel, hogy a konkurens alaplapgyártók fullosan felszerelt alaplapjai (ASUS P4C800 Deluxe, P4C800-E Deluxe, Albatron PX865PE Pro II, Chaintech 9CJS Zenith, DFI Lanparty PRO875, Gigabyte 8KNXP, MSI 875P Neo-FISR) hasonló árkategóriában mozognak. Ennek fényében kell a Soltek termékét is kiértékelnünk. Lássuk csak, mit is kapunk ennyi pénzért!

A pozitívumok közé sorolandó az alaplap bőséges felszereltsége, az integrált SATA RAID-től kezdve az integrált Intel gigabites LAN-on keresztül a firewire-ig és a hatcsatornás hangkodekig, illetve a rengeteg, szám szerint nyolc USB 2-es portig. Fontos kiemelni, hogy a Soltek-lapon található Intel gigabites hálózati vezérlő jelenleg a legjobb megoldás a piacon, melyet egy Intel-chipsetes alaplapon el lehet képzelni. További pozitívum a tuningbarát BIOS (a VCore maximum 1,6 V-os beállítása talán kevés lehet), melynek nem mindig egyenes következménye az alaplap tuningpotenciálja. A nyák színének megítélését az olvasókra bízzuk. További pozitívum, hogy az alaplap már képes fogadni a Prescott processzorokat is (kipróbáltuk). A csomagolás sem utolsó, azonban ennyi pénzért már frissebb programokat várnánk el azon a "Powerful System Utilities" CD-n, továbbá hiányzik az USB-bracket (USB hátoldali panel), aminek következtében sajnos csak négy USB portot használhatunk ki az alaplapon megtalálható nyolcból.

A negatívumok között megemlítendő az integrált hangkeltő gyenge minősége és az alaplapon található komponensek kissé szerencsétlen elrendezése. Az alaplap a tesztek során sem brillírozott túlzottan, szerencsére azonban ez a probléma egy későbbi BIOS-frissítéssel javítható; egy későbbi BIOS-kiadásban el tudunk képzelni egy amolyan ABIT-os memóriasebesség-javító "Game Accelerator" szerű opciót. Mindent összegezve a Soltek SL-87CW-FL az ajánlott kategóriába sorolható, jövendőbeli tulajdonosa nem jár rosszul vele.

fLeSs

A Soltek-alaplapok forgalmazói a Cédrus Kft., a Kelly-Tech Kft. és a Herta.

Azóta történt

  • Intel 925X: a holnap markában

    Az Intel ma bejelentett lapkakészletei a DDR2 és a PCI Express bűvöletében fogantak.<!-- Bemutatjuk, hogy mire is képesek ezek az új technológiák a gyakorlatban. -->

  • MSI 875P Neo-FISR

    875P - Canterwood. Az örökzöld chipset most egy MSI lapról köszön vissza.

Előzmények

Hirdetés