Socket AM2-es lapok tesztje - 2. rész

Gigabyte GA-M59SLI-S4

Gigabyte GA-M59SLI-S4 specifikációk:

Hirdetés

 

Alaplap Gigabyte GA-M59SLI-S4
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket AM2
Lapkakészlet NVIDIA nForce 590 SLI
Memória 4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-800 / 667 / 533
Kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
1 PCI Express x8
2 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID 1 Ultra ATA 133 – nForce 590
Serial ATA / RAID 6 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) – nForce 590
Integrált audio Nyolccsatornás Realtek ALC883 HDA – SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlő NVIDIA nForce 590 Gigabit Ethernet (Marvell PHY)
FireWire (IEEE 1394) 1 a hátlapon, 2 az alaplapra kivezetve (hátoldali kivezetőpanel nincs) – TI TSB43AB23
USB 2.0 4 port a hátlapon, 3 az alaplapon (hátoldali kivezetőpanel nincs)
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Gigabyte
- Gigabyte M59SLI-S4
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 43 000 forint


Mellékelt eszközök [+]

A Gigabyte M59SLI-S4-re azután esett a választásunk, hogy megláttuk az árcéduláját; az nForce 590 SLI chipkészletes alaplap alig 3000 forinttal drágább az nForce 570 SLI lapkás M57SLI-S4-nél, viszont jobban felszerelt annál, és a CPU feszültségszabályzó áramköre is komolyabb. Az M59SLI-S4 „mindössze” 43 000 forint, az idézőjel nem véletlen, ugyanis egy alaplapért ez nem kevés pénz, de ha nForce 590 SLI chipkészletesről van szó, akkor már alacsonynak számít, gondoljunk csak az Asus M2N32-SLI Deluxe-ra vagy a Foxconn lapjára. A Gigabyte doboza mondhatni a tisztaságot jelképezi fehérségével. Az alacsony árat valamivel kompenzálni kell, és az M59SLI-S4 esetében ez a szegényes körítés. Az alaplap mellé mindössze egy felhasználói kézikönyvet, egy installációs útmutatót, egy felhasználói programokat tartalmazó CD-t, egy hátoldali takarólemezt, egy-egy IDE- és floppykábelt, négy SATA-kábelt, és egy SLI-hídnyákot mellékel a gyártó, mondhatni ezek a kötelező jellegű eszközök, melyek még egy alsókategóriás alaplaphoz is alapfelszereltségként járnak. Hiányoznak az USB és a FireWire portok hátoldali kivezetései, kevés a SATA-kábel és SATA-tápkábeleket sem kapunk.


Gigabyte GA-M59SLI-S4 [+]

Az M59SLI-S4 az M59SLI-S5 leszármazottjának tekinthető, amely a Gigabyte AM2-es termékpalettájának csúcsa. Ha nincs szükségünk az adott hat SATA-porton felül további kettőre, az adott gigabites vezérlőn felül még egyre, az adott FireWire-ön kívül további egyre, a DualBIOS-ra és heat-pipe-os chipsethűtésre (ez nem egy rossz dolog...), akkor megleszünk az M59SLI-S4-gyel is, ugyanis ennyi a különbség a két alaplap között (látszanak is a hiányzó chipek helyei).

Az M59SLI-S4 a Gigabyte szokásához híven kék nyákra épül és lekerekített sarkai vannak. Ha a Foxconn lapjának esetében kiemeltük, hogy nincsenek mindenféle színű foglalatok, akkor ezúttal a megállapítás ellenkezőjét tehetjük. Ezúttal is a lap szélére került a nagy tápcsatlakozó, alá pedig az IDE és a floppycsatlakozó. Ezek alatt található a hat SATA-port (ugyanolyan elrendezésben, mint a Foxconnon), majd még lejjebb USB-portok találhatóak. A Foxconn (illetve inkább NVIDIA) mintájára az északi híd ezúttal is egy passzív, a déli pedig aktív chipsethűtést kapott. A kis ventilátor sajnos komoly süvítő hangot ad ki, ami nagyrészt a hűtőbordán található rács miatt keletkezik. Kb. 25 fokos szobahőmérsékleten a déli híd 35–40, az északi híd pedig 55–60 fokig melegedett, ez nagyjából megegyezik a Foxconn alaplap esetében mértekkel. Az északi híd alatt három, külsőre x16-osnak látszó PCIe foglalat található, azonban ezek közül a második, sárga színű csak x8-os. Ezek között és felett további két x1-es PCIe található, az alaplap alján pedig két PCI bővítősín.

A Gigabyte tehát a chipset által felkínált hat SATA-porton kívül nem rendelkezik többel, igaz erre nincs is túl sok szükség. Az egy IDE-csatorna szintén a chipset hozadéka, ebből sincs több az alaplapon. Az integrált hangvezérlő esetében a Gigabyte is a Realtek ALC883-as kodekre tette a voksát, ahogyan sok másik gyártó is. Érdekes módon (gigabites) hálózati vezérlőből csak egyet találunk az alaplapon, ami azért furcsa, mert a chipset kettőt kínál fel, úgy tűnik, hogy a Gigabyte a költségcsökkentés céljából csak egyet vezetett ki. A költségcsökkentés áldozatai a FireWire és USB portok is, melyekhez a Gigabyte nem adott hátlapi kivezetést, viszont ezeket bármelyik bontóban megvehetjük pár száz forintért.


Hátoldali portok [+]

Az alaplap hátoldalán a szokásos portokat találjuk, egy-egy PS2 a billentyűzetnek és az egérnek, négy USB port, az előbb említett egyetlen RJ45-ös aljzat, egy soros és egy párhuzamos port, hat audioport, egy SPDIF kimenet és egy IEEE 1394 interfész.

BIOS

 

BIOS AWARD BIOS
Beállítható buszsebesség 100-500 MHz között 2 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 5x-től a processzor alapbeállításáig egyenként
NB és SB PCIe sebesség (külön) 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
NB<->SB Reference Clock 200 és 500 MHz között 210-ig fél, 230-ig egy, utána pedig 2 MHz-es lépésekben
CPU->NB HT-órajelszorzó 1x-től 5x-ig egyenként
NB->SB HT-órajelszorzó 1x-től 5x-ig egyenként
SB->NB HT-órajelszorzó 1x-től 5x-ig egyenként
Beállítható feszültségek - CPU: 0,8000 és 1,5500 V között 0,0250 V-os lépésekben
- RAM: +0,1 V és +0,7 V között 0,1 V-os lépésekben
- NB/PCIe Voltage: +0,1 V, +0,2 V, +0,3 V
- SB/PCIe Voltage: +0,1 V, +0,2 V, +0,3 V
- CPU HT-link Voltage: +0,1 V, +0,2 V, +0,3 V


BIOS [+]

Az M59SLI-S4 is az Award BIOS-ra épül, és ahhoz, hogy minden kis apró finomhangolási opciót lássunk, belépés után a Ctrl+F1 billentyűkombinációt kell használnunk. Az integrált eszközök és más paraméterek beállításához szükséges opciók gigabyte-os rendezettségben találhatóak meg, szinte öröm lépkedni a BIOS-ban... A tuningopciók több tekintetben is hasonlatosan a Foxconn BIOS-ában látottakhoz, a legtöbb esetben ugyanaz az opció itt is megtalálható, csak más néven és más intervallumon belül válik beállíthatóvá. Egyedül a CPU feszültségének maximálisan beállítható 1,55 V-s limitje érdemes kritikára, minden mással elégedettek lehetünk.

Ha már a feszültségeknél tartunk – megfigyeltük, hogy a +5 V-os ág a BIOS szerint enyhén eltér a referenciától, és állandóan 4,73 V körül mozog (a monitorchip szerint), viszont a processzor feszültsége mindig annyi volt, amennyit mi beállítottunk. Rossz tuningpróbálkozások után az alaplap újraindította magát, a BIOS pedig úgy maradt, ahogy volt. Az FSB emelését célzó próbálkozásainkat nem különösebben szerette az M59SLI-S4, ugyanis maximálisan 276 MHz-et sikerült vele elérnünk, sehogy sem sikerült magasabbra húzni a rendszerbusz órajelét. Ez egy picit alacsonyabb, mint amit a Foxconnal sikerült elérnünk, ami annyit jelent, hogy egy 2 GHz-es Athlon 64-et (3200+ vagy X2 3800+) maximálisan 2740 MHz-re lehet ebben az alaplapban tuningolni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés