SLI vs. CrossFire – kétszer 16 sávon

Értékelés

Tesztünkben megpróbáltuk minden szempontból megvizsgálni, hogy melyik a legjobb Athlon 64-es chipset jelenleg a piacon. Igazság szerint (szigorúan elméletben) csak az NVIDIA-nak van félnivalója, hiszen az nForce4 már régen befutott, így egy sikeres ATI lapkakészlettel piacot veszíthet. Gyakorlatilag erre nincs túl sok esély, mert az ATI chipsetekre épülő alaplapok száma – bár a lapkakészlet bejelentése óta sok idő eltelt – igen csekély. Az Asuson kívül talán három-négy gyártó épít az ATI megoldása köré alaplapot, ez pedig édeskevés a sikerhez. A gyártók harmatgyenge érdeklődése az ATI üdvöskéi iránt nem véletlen, az Xpress 200 a déli híd kiforratlansága és hibái miatt kudarcot vallott, így érthető, ha a gyártók most inkább kivárnak. Mindettől függetlenül most úgy tűnik, hogy a CrossFire Xpress 3200 minden téren versenyképes az nForce4 SLI X16-tal. A teljesítmény már régen nem a chipsettől függ, így ezen a téren semmi különbség nincs közöttük. Talán a második leglényegesebb szempont az IDE-vezérlő sebessége, melyben az ULI M1575-tel feljavított chipset szintén jól szerepelt. Az ULI déli híd USB-sebessége még mindig jóval lassabb az nForce4-nél, de a differencia sokkal kisebb, mint az M1575 elődei esetében. Az egyetlen pont, ahol jelentős előnyre tett szert az ATI chipset, az a fogyasztás, ami egy átlagos felhasználót vagy érdekel, vagy nem.

Hirdetés

A két új chipset valójában azért jelent meg, mert gyártóik szerint kétszer nyolc PCIe sáv már nem elegendő napjaink videokártyáinak 100 %-os kihasználásához, ha azokat összekötjük SLI-ben vagy CrossFire-ben. Napjaink játékaiban az SLI X16-tal nem tudtunk kimérni különbséget, míg a CrossFire Xpress 3200-zal igen, de ez csak a leggyorsabb videokártyákkal sikerült a számukra legmegterhelőbb beállítások mellett.


A legjobb Socket 939-es Asus alaplapok jelenleg [+]

A két Asus alaplap árukon kívül szinte mindenben megegyezik, felépítésük nagyon hasonló, manapság megszokott high-end ATX vonásokkal, kisebb hibákkal és pozitívumokkal. A BIOS-ok felépítése is közel azonos, minden elvárható beállítást megtalálunk és a tuningosok számára is elegendő opciót kínál fel. Komoly pozitívumként hozható fel az Asus teljes hangtalanságra való törekvése a passzív hűtőbordájú chipsethűtésekkel, illetve az A8N32-SLI Deluxe mellé adott, opcionálisan felszerelhető chipsetventilátor is, mellyel a gyártó meghagyta a felhasználó számára a választás szabadságát. A két alaplap tuningban is nagyon jól teljesített így már csak áruk lehet problémás. Az A8N32-SLI Deluxe egy extrákkal teli lap igen drágán, az A8R32-MVP Deluxe árát egyelőre nem ismerjük, de valószínűleg olcsóbb lesz az A8N32-nél. Mi úgy gondoljuk, hogy a 2x16-os alaplapok csak azon felhasználók számára feltétlenül szükségesek, akik a leggyorsabb videokártyákkal rendelkeznek, és ezeket akarják összekötni SLI-ben vagy CrossFire-ben. Az A8R-MVP Deluxe egy Xpress 200 CrossFire chipsetes alaplap M1575-ös déli híddal, és nagyságrendekkel olcsóbban hozzájuthatunk, ugyanígy, ha nForce4-hez ragaszkodunk, akkor az A8N-SLI Premium több mint 10 ezer forinttal olcsóbb az A8N32-nél. Összességében a két alaplap nekünk tetszett, de csak azoknak az olvasóinknak ajánljuk őket, akik megengedhetik maguknak ezt a luxust.

 

Asus A8N32-SLI Deluxe
Asus A8R32-MVP Deluxe

fLeSs

 

Az Asus alaplapok az Asus jóvoltából vendégeskedtek nálunk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés