Shuttle XPC Z170 – barebone tuningpotenciállal

A komponensek

A kellő mennyiségű és stabil áramellátást az 500 wattos, PC63I1005 típusú tápegység biztosítja. 12V-os részét a megfelelő túláramvédelem biztosítása érdekében 3 ágra osztották, melyek közül kettő 16 A, míg a harmadik 17 A leadására képes. Az 5 V készenléti feszültség terhelhetősége 2,5 A, közepesnek, átlagosnak mondható érték. 5 cm-es ventilátora (Protechnic Electronic MGA5012XB-O20) a külvilágba fúj, emiatt eleinte aggódtunk egy kissé, inkább egy 6-7 cm-es, belülre elhelyezettet kívántunk helyette. A tesztek során azonban félelmünk alaptalannak bizonyult, még az egészen éhes GTX 980 Ti-t és a 6700K-t együtt terhelve sem hangosodott túl, a processzorhűtő zaja magasabb volt az övénél.

A bekötött tápegység
A bekötött tápegység [+]

A tápegység belsejében egyébként egy aktív PFC-vel ellátott FSP gyártmányú szív dobog és a 80 Plus minősítés ezüst fokozatát viseli. Ez azt jelenti, hogy 20, 50 és 100 százalékos terhelésen legalább 85, 88 és 85% a hatásfoka. Ez a gyártó már sokszor bizonyított, mindig jó minőségű tápokat ad a piacnak, így ez alkalommal nem szereltük szét, hogy a belvilágát ellenőrizzük. A ráírt paramétereknek szinte bizonyos, hogy maradéktalanul megfelel, és a kétórás CPU+VGA együttes terhelés sem volt ellenére.

A gyári táp adattáblája
A gyári táp adattáblája [+]

Mini-PC-t meghazudtoló viszont a táp csatlakozóinak száma. Két kábelkorbácson kötegenként kettő SATA tápcsatlakozó, valamint további kettő hagyományos molex áll rendelkezésre. Nem hiányzik a floppy-csatlakozóként közismert Berg csatlakozó sem, amiről természetesen nem hajlékonylemezes meghajtót, hanem mondjuk hangkártyát táplálhatunk. Annak ellenére, hogy a beépített alaplapon csak négytűs a csatlakozó, a tápon 4+4 pines kombinált tápcsatlakozó is elérhető, amire egy estleges alaplapcsere után még szükségünk is lehet. 6 tűs és 6+2 tűs PCIe tápcsatlakozó tetézi mindezt. A bekötést alapul véve ez utóbbi egy, a 17 A-es ágat kapta (azaz 204 W a terhelhetősége), ami miatt megint csak aggódtunk egy parányit, de itt szintén nem tapasztaltunk anomáliát a GTX 980 Ti izzasztásakor, huzamosabb idő alatt sem.

A tápegység tyúkbelei
A tápegység tyúkbelei [+]

Az úgynevezett SFF (Small Form Factor) alaplap valamivel szélesebb a Mini-ITX-nél, de majdnem olyan hosszú, mint a microATX vagy akár a normál ATX modellek. Tesztalanyunkban LGA1151 foglalatos, Intel Z170 vezérlőchipes megoldást találtunk. A gyártó figyelmeztet, hogy a foglalatba legfeljebb 95 wattos processzort tehetünk, erre egy esetleges tuning során érdemes odafigyelni. Mindemellett négy DDR4-es foglalatot is láthatunk, amivel akár 64 GB rendszermemóriát is telepíthetünk a gépbe. A különféle háttértárak csatlakoztatására 4 darab SATA 6 Gbps kompatibilis aljzat áll rendelkezésünkre, 2242/2260/2280 méretű kártyákat fogadó M.2 csatlakozóval kiegészítve, ami a PCIe x4 és a SATA változatú SSD-t is kezeli.

A csatlakozók szemügyre vehetők
A csatlakozók [+]

PCI Express szabványú aljzatokból összesen kettő fért a NYÁK-ra, ezek közül az egyik x16-os, míg a másik x4-es, és mindkettő esetében a 3.0-s szabvány támogatott. Olyan videokártya használatakor, amelyik duplaslotos hűtést kapott, az x4-esről le kell mondanunk. Ezen felül még egy mini PCI Express foglalat is felkerült az alaplapra, mely csak félmagas kártyákat képes fogadni, ide többek között Wi-Fi modult is pattinthatunk. Mind az M.2, mind a mini PCIe slotok tartalmazzák a rögzítőcsavarokat.

Egy audio és agy illesztőchip Egy audio és agy illesztőchip
Egy audio- és egy illesztőchip [+]

A chipek egy része, mint például az Intel I219-V NIC a nyomtatott áramkör aljára került. Felül a Realtek ALC892-es hangkodeket találjuk szilárdelektrolitos kondenzátorokkal körülvéve. Még egy AsMedia ASM1442 képviselteti magát, amit elsőre egy USB 3.0 vezérlőnek hittünk, de ez egy HDMI/DVI jelszintillesztő.


A VRM és hűtőbordája alul, az alkalmazott PWM vezérlő és a tranzisztorok felül
A VRM és hűtőbordája alul, az alkalmazott tranzisztorok és a PWM vezérlő felül [+]

A VRM egy 6+1 fázist felvonultató megoldás, amit egy Richtek RT3607CE jelű PWM chip vezérel. Annak ellenére, hogy TDP limitet határoz meg a Shuttle, egész izmosnak tűnik, és hatékony hűtőbordát kapott. Az alkalmazott MOSFET-ek fele MDU1512, másik fele pedig MDU1515. Mindegyik N-csatornás, és az előbbiek 64 A, az utóbbiak 57,4 A elviselésére képesek, gyártójuk a MagnaChip Semiconductor. Kell is az erős tranzisztor, a sok 105 °C-ra hitelesített CapXon szilárdelektrolitos kondenzátor, és az izmos hűtőborda, mert itt nincs légáramlat, amit a processzorhűtő keltene. Az alaplap mostoha körülmények között, passzívan üzemelő feszültségellátó részleggel kell, hogy stabil üzemet biztosítson, ez bizony embert próbáló feladat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés