Hirdetés

Seasonic Platinum Fanless: a tápok tápja

Kívülről

A tápok világának egyik legelismertebb – ha nem a legelismertebb – márkája a Seasonic. A több mint háromévtizedes tapasztalattal rendelkező vállalat valódi tápgyártó, termékeit saját maga készíti, számos más márkának is szállít (OEM), és neve egyet jelent a minőséggel, hatékonysággal, stabilitással. Ma egy nagyon érdekes modelljét, a Platinum Fanless 520-at nézzük meg, mely a továbbiakban referencia tápunk lesz a processzor, alaplap, grafikus kártya és SSD teszteknél.

Hatalmas, ízlésesen megtervezett dobozából bőséges kiegészítőarzenál bukkant elő, a moduláris kábelekhez tépőzáras tokot kaptunk, a táp egy szép bársony hatású zsákban pihent, és a tépőzáras, illetve hagyományos kötegelőkről sem feledkeztek meg.

A fanless, vagyis ventilátor nélküli elnevezés magáért beszél: olyan tápról van szó, aminek nincs ventilátora, így a benne keletkező hőt – pusztán a fizika törvényeit és a környező légáramlatot felhasználva – a megszokottnál nagyobb bordákkal vezeti el. Éppen ezért a dobozán, a tápra helyezett papírpánton és a burkolaton is kihangsúlyozzák, hogy jól szellőző környezetbe és a ventilátor helyén lévő ráccsal felfelé kell beépíteni. Minden bizonnyal csak így alakul ki megfelelő kéményhatás a kisebb, oldalsó szellőzőrácsok segítségével.

Amellett, hogy passzív, ventilátor nélküli a táp, még moduláris is, ráadásul teljes mértékben. Ez annyit tesz, hogy nem csak a perifériákhoz és grafikus kártyákhoz vezető kábelkötegeket lehet eltávolítani, hanem az alaplap felé kígyózókat is. Rengeteg, összesen tíz konnektor várja a kábeleket, igaz, az alaplap fő, 24 tűs kötege kettőt (M/B jelzésűeket) emészt fel.

Összesen nyolc kábelköteg jár a Sesonic Platinum Fanless 520 táphoz, a 60 centiméter hosszú, alaplapi 24 tűs kivételével mind szalag elrendezésű. A 12 voltos kiegészítő alaplapi kábel 64 centiméteres, így magasabb alsótápos házakban is felvezethető az alaplapi tálca mögött. Grafikus kártyák táplálására két 60 centiméteres kábelt kapunk, mindegyiken két-két nyolctűs csatlakozóval. A perifériákhoz négy köteg jár, melyeken egymástól 12 centiméterre vannak a csatlakozók. A rövid, 42 centiméteres SATA kábelen két csatlakozó van, ugyanilyen köteget kapunk négytűs IDE eszközökhöz is. A hosszabb, négycsatlakozós SATA kábel 76 centiméteres, a három IDE konnektoros pedig 64 centiméter hosszú, illetve tartozik a táphoz még egy IDE aljzatba dugható floppy átalakító is.

Belülről

A Seasonic Platinum Fanless sorozatának három tagja van. Az 520 wattos a legerősebb, a közepes 460 wattos, a legkisebb pedig 400 wattos; kódnevük végén az FL² utótag alapján lehet azonosítani a szériát (pl. SS-520FL²). Tesztalanyunk adatlapja szerint majdnem a teljes, 520 wattos névleges teljesítményét le tudja adni egyben hagyott, 12 voltos ágán. Még fontosabb, hogy hatásfoka megfelel a 80 Plus tanúsítvány Platinum fokozatának, azaz 20 és 100 százalékos terhelés mellett 90% fölötti, feles terhelésen pedig 92% fölötti a hatásfoka.

Belül meglehetősen szokatlan elrendezéssel találkoztunk, de ezen egy passzív tápnál nem kell meglepődni. Bordái sokkal vaskosabbak annál, mint amit egy magas hatásfokú, ventilátoros tápnál láthatunk, hiszen itt lényegesen szerényebb légáramlatra lehet számítani, így fontos,  hogy a hő minél nagyobb felületen terülhessen szét. Azért összességében nincs túl sok borda a platinás passzívban, házát sem használták fel erre a célra, inkább a lehető legszellősebbre vették a formát.

Természetesen nagyon fejlett kapcsolás kell ahhoz, hogy a táp elérje a 90%-os vagy a fölötti hatásfokot, ami az alacsony hőtermelés kulcsa. A Platinum DC-DC kialakítású, tehát alapvetően 12 voltos egyenáramot állít elő az elektromos hálózatból érkező váltóáramból, majd ebből lesz 3,3, illetve 5 volt.

A kisebb feszültségeket létrehozó elektronika nagyobb része a moduláris panelre került, ahová szilárdelektrolitos kondenzátorokat telepítettek. A bemeneti részre 105 °C-ra hitelesített, japán, Hitachi kondenzátort szereltek, a kimeneten szintén japán alkatrészeket találtunk, a Nippon Chemi-Con és Rubycon műhelyéből, tehát minden adott a minőségi belsőhöz, ami magas hőmérsékleten is jól teljesíthet.

Próba

A Seasonic Platinum Fanless 520 tápot szokásos referenciánkhoz, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely 80 Plus bronz minősítésével meglehetősen elavultnak hat a 80 Plus platinás modell mellett. Ezúttal is korosodó, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan tuningolt CPU dolgozik, így még ma is a legéhesebb vasak közé tartozik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Méréseinket alacsony, 60 wattos terheléssel kezdtük, nagyjából ennyit fogyaszt egy modern, középkategóriás konfiguráció nyugalomban. Már ekkor nagyon brutális, 85% fölötti hatásfokot produkált a Seasonic, bordáinak mindössze 10 wattnyi meleggel kellett megküzdenie – ennyit hőt termel egy erősebb, tízhüvelykes tablet teljes terhelésen vagy egy takarékos notebook HD videó lejátszása közben. Természetesen a táp teljesen néma volt, nagy örömünkre semmiféle gerjedést, zizegést, sípolást nem hallottunk.

Termék megnevezése Seasonic Platinum Fanless 520 Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 520 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 70 W – 85,7% 76 W
Fogyasztás üresjáratban (240 W) 259 W – 92,6% 280 W
Fogyasztás terhelve (420 W) 459 W – 91,5% 504 W

Tesztgépünk nyugalomban 240 wattot fogyaszt, nagyjából ennyi energiát igényel egy mai, erős közepes PC teljes terhelésen. Eddigi táptesztjeink során mért legmagasabb, 92,6%-os hatásfokot kaptunk, de az igazán mellbevágó tétel, hogy csak 19 wattnyi hő keletkezett, míg referencia tápunk ennek valamivel több mint a dupláját fűtötte el. Világos, hogy megfelelő méretű bordákkal még ez a hőmennyiség is kezelhető némán, ventilátor nélkül.

Az igazi kihívást teljes terheléses tesztünk jelentette, bár konfigurációnk 420 wattos fogyasztása még 100 wattnyi tartalékot hagyott a Platinumban. A 91,5%-os hatásfok mellett most 39 wattnyi hő keletkezett, ami már szépen felmelegítette a tápot, de nem tapasztaltunk semmilyen rendellenes viselkedést, továbbra is minden nyugodt és csendes – pontosabban néma – maradt. A névleges maximum, vagyis az 520 wattos terhelés mellett hasonló hatásfokkal kb. 50 wattnyi hő keletkezik a tápban, aminek a kezelése szintén nem lehetetlen ventilátor nélkül, de minden bizonnyal korrekt házszellőzést igényel. Persze huzamosan 520 wattot fogyasztó konfigurációt nem éppen egyszerű összehozni.

Termék megnevezése Seasonic Platinum Fanless 520
3,3 V 3,30-3,33
5 V 5,00-5,01
12 V 12,15-12,10

Ahogy számítottunk rá, a modern és minőségi belsővel ellátott Seasonic táp betonstabilan tartotta az ATX12V szabványban rögzített feszültségértékeket. Üresjáratban picivel a referencia fölött volt mind a három feszültség, de a terhelés növekedésével egyre pontosabban álltak be a megkövetelt szintre.

Értékelés

Elmondhatjuk, hogy ezúttal a tápgyártás csúcsával volt dolgunk. A passzív táp kérdésköre sosem volt egyszerű, csak a legjobbak tudják problémamentesen megoldani. Világos, hogy a minél magasabb hatásfok sorsdöntő ilyen helyzetben, de a 80 Plus platina fokozat eléréséért külön elismerés jár. Igaz, hogy a minősítésnél szobahőmérsékleten (kb. 24 °C) mérik a tápokat, de a Seasonic Platinum Fanless valós környezetben, sokkal melegebb gépházban is tudta ezt.

Extra teljesítménye mellett funkcionalitása is elsőrangú. A teljes modularitás jól jöhet moddereknek vagy számítógépüket gyakran szétszerelőknek, a rövid és hosszú kábelek lehetőségével pedig bármekkora házhoz és bármilyen kiépítésű konfigurációhoz hozzáigazítható. Mondani sem kell, hogy a Platinum támogatja a Haswell processzorok alacsony energiaszintjeit.

Legtöbb olvasónk bizonyára sejti már, hogy nem éppen olcsó tápot próbáltunk ma, aki pedig még nem, az most jól kapaszkodjon meg: a Seasonic Platinum Fanless 520 tápegység több mint 51 000 forintba kerül, ami még a hétéves garancia mellett is elég magas összegnek tűnhet. A kisebb, 460 wattos modell ára valamivel barátságosabb, 43 000 forint, a legkisebb, 400 wattos pedig nagyjából 40 000 forintot kóstál, de még mindig elég erős a legtöbb modern PC kiszolgálásához.

Aki nem igazán ért a számítógéptápokhoz, főleg a passzívakhoz, talán megütközik azon, hogy ajánlott címet adunk a Seasonic Platinum Fanless 520-nak, a téma ismerői viszont valószínűleg bólogatnak ezen sorok olvasása közben. A 460 wattos modell jobb ár/teljesítmény mutatója miatt akár különösen ajánlott címet is megérdemel, hiszen elég erős bármilyen CPU és VGA páros meghajtásához, miközben teljesen néma marad, hatásfoka kiemelkedően jó, és még moduláris is, no meg persze a hét év garanciáról se feledkezzünk meg.


Seasonic Platinum Fanless 520 W (SSL-520FL²) tápegység

rudi

A Seasonic Platinum Fanless tápot a Seasonic bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés