Kezelés
Menürendszer és távirányítók
Hirdetés
A különféle hang-, kép- és rendszerbeállításokat tartalmazó menürendszer semmit sem változott a tavalyi évhez képest. Ezzel egyrészt nincs semmi baj, hiszen maga a struktúra logikus, könnyen átlátható, és az egyes menüpontok kellően sekélyek, tehát eltévedni nem nagyon lehet, plusz nagyjából minden a helyén is van. Aki az elmúlt években már látott közelről tévét, annak az itteni navigáció sem okozhat problémát. Apróság ugyan, viszont a külsőn csiszolhattak volna egy kicsit. Nem mintha csúnya lenne a felület, csak hát mégis eltelt egy év, és egy ilyen kategóriánál talán már belefért volna a váltás.
A dobozba két távvezérlő került, a hagyományos periféria mellé ugyanis csomagoltak egy különleges távirányítót is. Ezen csupán hat gomb kapott helyet, viszont applikáltak rá egy tapipadot és egy mikrofont is. Az első értelemszerűen a Smart rendszer, illetve a böngésző használata során jöhet nagyon jól. A másik pedig akkor lehet hasznos, ha valakinek nincs kedve a tévével kiabálni, esetleg valamilyen egyéb zaj, így például a légkondi megakadályozza a hagyományos hangvezérlést. Ilyenkor elég ezt az orr alá dugni és beledörmögni a kívánt parancsot. A szálcsiszolt fekete fém színvilág pazar, a lekerekített élek pedig nem csak jól néznek ki, de a fogást is kényelmessé teszik.
Mindazomáltal a tapasztalatok azt mutatják, hogy a dedikált funkciógombok hiánya miatt – legyen bármilyen pofás darab – az emberek mégis inkább a hagyományos távirányítót fogják többször használni. Annak ellenére, hogy a Samsung néhány éve formatervezési műalkotásoknak is beillő távvezérlőkkel állt elő, e készülék mellé egy teljesen szimpla darab került. De ezzel nincs is semmi baj! A csillogó és iszonyú kényes lakkfeketét elengedték, és helyette a szálcsiszolt matt fekete mellett tették le voksukat. A gombok kialakításakor odafigyeltek, hogy azok formája és mérete eltérő legyen, így idővel már vakon is lehet püfölgetni a távirányítót.
Az is remek, hogy a háttérvilágítást sok más spórolós gyártóval ellentétben nem hagyták le róla. A fontosabb funkciógombokkal nem takarékoskodtak, úgyhogy ebbe a kiegésztőbe nem nagyon lehet belekötni. Itt kell megemlíteni, hogy külön megvásárolható körülbelül tízezer forintért a vállalat saját, Bluetooth adatátviteli eljárást használó, egérrel egybeépített klaviatúrája, ami állítólag teljes értékű távvezérlőként is használható. Ezt szívesen kipróbáltuk volna, de a dobozból hiányzott. Talán majd legközelebb.
Hang- és gesztusalapú vezérlés
A Samsung az első cég, amelyik meg merte törni a jeget, és rálépett a radikalizálódás útjára azzal, hogy készülékei egy részét hanggal, illetve kézmozdulatokkal is lehet irányítani. Legalábbis bizonyos korlátok között. Használatba helyezés után érdemes azonnal lefuttatni a bemérést, aminek során a készülék feltérképezi az adott helyiség zaj- és fényviszonyait. Kicsit magyarázni és mutogatni kell neki, ezután már viszont megy minden, mint a karikacsapás.
A mozgással történő vezérlésnek egyedül a Smart rendszer kezelése során van némi értelme, hiszen így kiváltható az egér. Kár, hogy kicsit nehézkes a dolog, úgyhogy egy hétnél sokkal több idő kell ahhoz, amíg beleszokik az ember. Ráadásul kell hozzá némi fény is, tehát monduk este, "ideális" tévézési körülmények között egyáltalán nem működik a dolog. A kurzort maga az emberi tenyér helyettesíti, kattintani pedig ökölbeszorítással lehet. Ez elsőre talán úgy hangzik, mint amikor a Különvéleményben Tom Cruise kereste a bűnözőket a karjaival kaszálva a képernyő előtt, de megnyugtatok mindenkit, hogy nem olyan. Ennél sokkal sutábban néz ki az ember, ahogy próbálja ránavigálni a nyilat a kiválasztott alkalmazásra vagy képre.
A hangvezérlés már jobb, viszont egyelőre magyarul nem érhető el, és kicsit kevés funkciót támogat. Azaz a csatornaváltáson kívül (ami ugye szolgáltatótól kapott médiabox esetén amúgy is felejtős) a hangerőt lehet vele szabályozni, bekapcsolható a kamera, valamint elindítható egy-két alkalmazás, illetve a böngésző. Utóbbinál arra is van lehetőség, hogy bediktáljuk neki a keresőszót, de ezt egyelőre még hajlamos félreérteni, és hát magyar szöveg helyett annak angol megfelelőjét üti be virtuális ujjaival az elektronika. A hangvezérlés jól működik, azt leszámítva, hogy a jelek szerint nem gondoltak arra, hogy az aktiválószót maga a tévé is "kimondhatja". Azaz, ha valamilyen olyan műsor megy, amiben elhangzik a "Smart TV" vagy "Hi TV" kifejezéshez hasonló szókapcsolat, akkor automatikusan felugrik a hangvezérlő ablak. Ez pedig az épp futó műsor hangerejének radikális lecsökkenésével jár együtt, ami valami döbbenetesen idegesítő tud lenni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!