Képminőség
A képminőség megítélésekor alapvető különbséget kell tenni az alacsony felbontású analóg és a "normális" forrásból származó anyagok között. Azaz egy Blu-ray lejátszóról, médiaboxról származó vagy digitális műsorszórás révén a készülékre kerülő anyagba nem igazán lehet belekötni. Pixelesedés, akadozás vagy durva képzaj egyáltalán nem jelentkezett. Ugyanezt az analóg állományokról viszont nem lehet elmondani.
Bizonyos típusú adásoknál, ahol kisméretű objektumok mozognak gyorsan (jellemzően konkrétan billiárd közben) előfordult akadozás. Ezt az interpolációs technológiát alkalmazó Motion Plus funkcióval valamelyest lehet mérsékelni, de teljesen kiküszöbölni soha. Azért öröm az ürömben, hogy ez tényleg csak speciális tartalmak esetén bukkant fel. Olykor minimális zajosodás is megfigyelhető volt, főként akkor, ha a dinamikus kontraszt be volt kapcsolva. Egy-két adó műsoránál néha megjelent egy villanásnyi időre halvány auraszerűség az objektumok körül, de ez szerencsére nagyon ritkán jelentkezett. A logók, illetve a képernyőn átfutó feliratok megjelenítésével nem volt különösebb gond, bár egy-két döccenésre azért akadt példa. A ferde vonalak megjelenítésébe nem lehet belekötni, a lépcsősödés nem zavarta meg a műélvezetet.
Titkon reméltük, hogy legalább a topkategóriás modellnél elhagyják az Edge-LED technológiát, bevállalják a vastagabb és többet fogyasztó, ám valamivel jobb képminőséget biztosító mátrixos Full LED háttérvilágítást, ám ezen a téren csalódnunk kellett. A felhősödéss ennek megfelelően jelentkezett is, főleg a sarkoknál, de ez csak bekapcsolás vagy csatornaváltás során tűnik fel. A régebbi LCD tévéknél korábban általánosan elterjedtnek számító csóva effektust innen sikerült távol tartani, tehát utánhúzástól sem kell tartani. A betekintési szög horizontálisan 150 fok körül alakul, e felett sem lesz ugyan élvezhetetlen a kép, de az tény, hogy a tónusok kezdenek enyhén elcsúszni, elsősorban értelemszerűen a sötét árnyalatok.
Bár a Samsung az utóbbi időben nyitott a visszafogottabb, naturalistább színvilág felé, itt visszatértek a gyökerekhez. A korábbi tévék védjegyének számító harsány, élénk, kicsit plasztik összhatás mellett törtek lándzsát. Ettől én személy szerint nem lődöztem tűzijáték-rakétákat az égbe örömömben, de biztos sokan vannak, akiknek ez jön be.
Hirdetés
Képjavító technológiák
Ezekből van annyi, mint égen a csillag, de lássuk most a legfontosabbakat!
Motion Flow: Erről már esett szó korábban, arról viszont nem, hogy három előre beprogramozott opció közül lehet választani, illetve helyet kapott a kínálatban egy Egyéni profil is. Itt mód nyílik az elmosódás, illetve a torzítás csökkentésének egy tízfokozatú skálán történő beállítására. Ezzel érdemes óvatosan bánni, mert túlságosan agresszívre állítva hajlamos furcsaságokat művelni a kép, érthetetlenül belassul vagy felgyorsul olyakor egy-egy pillanatra.
Digitális zajszűrés/MPEG zajszűrés: Lehet automatára állítani, ilyenkor nem sok vizet zavar, de a közepes vagy a magas fokozat azért már túlzás lehet. Nagyfelbontású, jó minőségű forrásból származó tartalmak esetén nyugodt szívvel kikapcsolható.
LED mozgásjavítás: Ez elméletileg gyorsan mozgó objektumok esetén automatikusan változtat a keretben kialakított fénykibocsátó dióda csoportok fényerején (micro dimming) a célból, hogy folyamatosabbnak tűnjön a mozgás. Aktiválásával előfordulhat, hogy néha enyhén villódzni kezd a kép, úgyhogy talán jobb kikapcsolni.
Dinamikus kontrasztarány: A kontraszt automatikus kiegyensúlyozása a világos és sötét területek közötti túlzott eltérés elkerülése érdekében. Ez remekül hangzik, de bekapcsolt állapotban előfordulhat, hogy enyhén villódzni kezd a kép, úgyhogy inkább jobb kilőni.
Fekete tónus: Elvileg arra szolgál, hogy a kép mélységét növelje a fekete szín mélységének módosításával. Ám ez a gyakorlatban nem működik, viszont arra kiváló, hogy a valamilyen okból túl világos anyagokat szépen leszabályozza.
Bőrszín tónus: Ez régi Samsung találmány már. Egy harminc fokozatból álló skála segítségével kenhetünk pirosítót a képernyőn felbukkanó sápatag arcokra. Ha valami bibi akadna a bőr megjelenítésével, akkor érdemes elbabrálni vele.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!