Hirdetés

Samsung UE46F6800: tévé jó áron, egyedi dizájnnal

Smart rendszer és kezelés

Az elmúlt évhez hasonlóan az idei Samsung modellekben, így e tévében is az okostévés megoldások már nem pusztán az internetes tartalmak elérését jelentik, hanem kiterjednek a készülék által kínált összes fő funkcióra.

Ennek működéséről, sajátosságairól korábban már írtunk részletesebben, úgy hogy most jöjjön csak a lényeg rövid összefoglalása: "A legfontosabb, vagy inkább a vállalat által legfontosabbnak vélt szolgáltatások, így tehát az internetes alkalmazások, a böngésző; a közösségi médiumokkal kapcsolatos lehetőségek; a médialejátszó, és a különféle csatlakoztatott eszközök elérése; illetve a digitális televíziózáshoz kötődő opciók mind-mind saját grafikus kezelőfelülettel ellátott külön, teljes képernyős ablakot kaptak. Ezeket nem csoportosították, hanem a felhasználónak kell lapozgatnia közöttük. tehát a tavalyi, portálszerű felépítést 2013-ra teljesen elengedték."

Az első benyomások alapján úgy tűnik, hogy így tovább gyorsult a kezelés, és ami talán még fontosabb, hogy némiképp átláthatóbb lett a rendszer. Ez elsősorban értelemszerűen a totálisan laikus felhasználók számára lehet fontos, hiszen aki viszonylagos rendszerességgel babrál valamilyen elektronikus eszközt, annak már a tavalyi szisztéma sem okozhatott semmilyen problémát. Megmutattuk egy kívülállónak, tehát egy teljesen átlagos, elsősorban televíziót, telefont és számítógépet használó embernek, és nagyjából két perc elteltével már egészen jól navigált rajta.


A rendszerbeállításokhoz meghagyták az évekkel ezelőtt bevezetett menürendszert, amin csak némi ráncfelvarrást hajtottak végre. Ez teljesen érthető, hiszen felépítése logikus, a rendszer kellően sekély, így minden funkció vagy paraméter elérhető maximum három lépésből. Az irányítást kis ikonok segítik elő, az egyes szolgáltatások, menüpontok szerepéről, feladatáról pedig rövid szöveges leírás tájékoztat.

Vezérlőeszközök

A Samsung egyes modelljei mellé csomagol egy különleges, második számú távirányítót is. Ez a modell is ebbe a körbe tartozik, így dobozában megtalálható ez a periféria, amelyen csak a legfontosabb feladatok elvégzésére szolgáló gombok kaptak helyet. Viszont került rá egy tapipad is, ami az egér helyettesítésére szolgál – ez a böngésző és az egyes appok használata során igen jó szolgálatot tehet. Emellett mikrofont is építettek rá, ami a hanggal történő vezérléshez szükséges. (Az egy másik kérdés, hogy nem túl logikus, hogy a hangvezérléshez is a távirányítóra van szükség.) Matt fekete burkolata jól mutat, fogása kényelmes, a gombok is kézre esnek.

A márka pár évvel ezelőtti dizájnbomba távirányítóinak ismeretében kifejezetten meghökkentő a hagyományos távvezérlő puritán kivitele. Ám ezzel igazából semmi baj sincs, hiszen ennél jóval fontosabb, hogy a szálcsiszolt matt felület mellett döntöttek, amin jóval kevésbé látszanak meg a szennyeződések, mint a fényes feketén, és hogy a funkciógomboknak köszönhetően minden fontosabb szolgáltatás és paraméter elérhető innen közvetlenül. A háttérvilágítás hiánya viszont fekete pontot érdemel, erre egyszerűen nincs mentség.

A tévé képes az USB porton keresztül csatlakoztatott egérrel és klaviatúrával együttműködni, ami bizonyos alkalmazások és a böngésző használata esetén aranyat érhet. Emellett egy ingyenesen letölthető szoftvernek köszönhetően a távirányító kiváltható Android- vagy iOS-alapú telefonokkal is, bár ezek használata korántsem olyan kényelmes, mint egy direkt e feladatra szánt céleszközé. A beépített kamera ugyanakkor hiányzik, és bár elméletileg külső egység csatlakoztatható hozzá, de a gesztusalapú vezérlést akkor sem támogatja, viszont a hangvezérlés működik, azaz lehet különféle parancsokkal instruálni a televíziót. Sajnos ez a funkció még mindig nem tökéletes, egyrészt néha félreérti vagy nem érti, amit mondanak neki, másrészt olykor kifejezetten lassúnak tűnik. Amíg például az ember tízszer kimondja, hogy "voljumáp" (Volume up), annyi idő alatt akár százszor is megnyomhatja a hangerőszabályzó gombját. Arról nem is beszélve, hogy ha a távirányító becsúszott mondjuk a kanapé ülőpárnája mellé, akkor hiába próbáljuk szóban kimondott parancsokkal helyettesíteni...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés