Kipróbáltuk a Samsung kísérleti tévéjét

Nálunk járt a sok szempontból páratlan The Frame, amellyel eddig járatlan utakra tért a vállalat.

Hirdetés

Képminőség

A Frame elméletileg a Samsung MU8000 tévékbe épített 10 bites panelt használja, így képi tulajdonságai nagyjából megegyeznek az említett szériáéval. Az alkalmazott Edge-LED háttérvilágításból fakadóan a fényerő eloszlása nem teljesen állandó, és műszeres méréseink azt mutatták, hogy az egyes részeken akár tíz százalékos is lehet az eltérés. A felhősödés a dinamikusan változó képtartalmak, magyarul tévézés, filmezés során nem tűnik fel, de homogénebb kép esetén már azért feltűnik, ha odafigyel rá az ember, még ha nem is szúrja ki a szemét.

Fénysűrűség egyenletesség
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A LED LCD képalkotási eljárás azt jelenti, hogy a tökéletes feketéről le kell mondani. A kalibrátoros mérések szerint Normál módban 235 cd/m² fénysűrűség mellett a feketeszint mértéke 0,0561 cd/m², ami 4186,7:1 valós kontrasztarányt jelent, ami meglehetősen jó értéknek számít. Emiatt semmi értelme bekapcsolni a Kontrasztjavító névre hallgató képjavító funkciót, ez ugyanis némiképp kontrasztosabbá teszi a képet, tehát nő a világos és a sötét részek közötti különbség, viszont azzal jár, hogy a finom átmenetek egyszerűen eltűnnek.


[+]

Normális beállítások mellett a színek szépek, természetesek, valósághűek, de azért apróbb anomáliákba bele lehet futni néha a problémásabb képtartalmak, így például az emberi bőrszín megjelenítése során, de ez egyáltalán nem vészes, nem tűnnek fel zombiszerűen zöldes vagy főtt rákra hajazó arcok a képernyőn. Enyhe zajosodás megfigyelhető olykor, elsősorban az alacsony felbontású, gyatra minőségű tévéadásoknál. Sajnos ez a jelenség nem tüntethető el teljesen, viszont mérsékelhető a Digitális tiszta megjelenítés opció bekapcsolásával. A betekintési szög jó, csak nagyon kiszorított szögből érzékelhető a szaturáció megváltozása, az egyes árnyalatok fakulása.


[+]

A mozgásmegjelenítés során belefutottunk markáns hibákba: az akadozás néha egészen látványos volt, és az is előfordult, hogy a gyorsan mozgó objektumok körül hullámzó auraféleség jelent meg, ezt viszont egészen hatékonyan lehetett korrigálni az Auto Motion Plus nevű interpolációs technológia használatával. Itt az úgynevezett Elmosódáscsökkentés és Torzításcsökkentés nevű funkciókkal lehet mókolni, amelyek intenzitása tízfokozatú skálán állítható. Nagyjából tíz percet vesződtünk ezzel, de végül sikerült jelentősen csökkenteni a zavaró effekteket. Mindenesetre ezekkel óvatosan kell bánni, mert túlhúzva enyhén szappanopera hatásúvá varázsolhatják a képi világot.

Azt érdemes megjegyezni, hogy utánhúzás még gyors mozgások esetén sem jelentkezett, tehát például egy teniszközvetítésnél sem vonszolt maga után a labda csóvát. Amikor minden képjavító technológiát kikapcsoltunk, akkor 22,6 ms input lagot mértünk, ami korrekt értéknek számít, bár a világcsúcstól azért elmarad, viszont ilyenkor számolni kell a már említett hullámzó aura effektussal, ami piszok zavaró tud lenni. Egy szó mint száz, játékra nem feltétlenül a The Frame a legalkalmasabb.


[+]

A 4K felbontású készülék támogatja a nagy dinamikatartományú videók, filmek megjelenítését, ám a viszonylag alacsony csúcs fényerő (kb. 400 cd/m²) miatt a HDR nem annyira látványos, mint mondjuk a Samsung QLED tévéknél, ahol ez az érték nagyságrendekkel magasabb. A modellt ellátták a HDR konverzió technológiával, amely képes, legalábbis elméletben, az SDR anyagokból HDR hatásút fabrikálni, viszont az az igazság, hogy ez a varázslat a valóságban nem működik. Az tény, hogy a képvilág más lesz, melegebb, élénkebb színekkel, ám a végeredmény sajnos természetellenes.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés