A Samsung 2012-es Smart TV rendszere

Jöjjenek az újdonságok!

Vezérlés

A Smart rendszerek legnagyobb rákfenéje a vezérlés volt (nemcsak a Samsung esetében). A virtuális billentyűzeten borzasztó nehézkes volt bármilyen szöveg, e-mail cím vagy URL begépelése. Ennél már csak az volt rosszabb, amikor az egeret próbálta emulálni a távirányító. Várható volt, hogy ezen idén már változtatnak a gyártók, hiszen például a nagy ellenfélnek tekinthető, hagyományos tévék felokosítására képes smart boxok jó része már támogatta az USB-n keresztül csatlakoztatott külső vezérlőeszközök kezelését.

A Samsung idén hagyományos távirányítója mellé már pakolt egy különleges távvezérlőt, amely rendelkezik tapipaddal és beépített mikrofonnal. Ezzel kiválóan helyettesíthető az egér, viszont a dedikált gombok hiányoznak róla, így nem képes maradéktalanul kiváltani a már megszokott eszközt, amely egyébként egy teljesen szokványos darab. Nem kimondottan dizájnos, viszont a kialakítása remek, nem csúszik ki a kézből, a funkciógomboknak köszönhetően pedig minden lényeges szolgáltatás, így például a 3D, a Smart rendszer, a kép- és hangbeálltások, vagy a médialejátszó kezelőfelülete is azonnal elérhető. Természetesen e tévé is vezérelhető egy letölthető alkalmazás révén okostelefonnal, ami jobb, mint a semmi, de a tökéletestől azért eléggé távol áll.

Hirdetés

Emellett megvásárolható a tévéhez 14 000 forintért a Samsung saját, Bluetooth adatátviteli technológiát használó külső klaviatúrája. A teljes értékű QWERTY billentyűzetet tartalmazó periférián helyet kapott egy tapipad is, illetve a fő funkciógombokat sem spórolták le róla. Tény és való, hogy nem volt túl sok idő játszadozni vele, de elsőre eléggé meggyőzőnek tűnt. A Samsung főhadiszálláson egyébként akadt egy-két más gyártótól származó USB-s periféria, és a kipróbálás után kiderült, hogy a tévé ezekkel is gond nélkül hajlandó együttműködni.

Hanggal és mozgással

A beépített kamera és mikrofon segítségével pofonegyszerű a Skype használata. A kép minősége egy jobb webkameráét idézi, és a hanggal sem volt semmi gond, úgyhogy minden jel arra utal, hogy a videotelefonálás jól működik. E kiegészítők másik fő feladata, hogy elősegítsék a tévé mozdulat- és hangalapú vezérlését, ezt az idei év egyik nagy slágerének szánja a Samsung.

A bűvös "Smart tv" vagy "Hi tv" varázsige után az alsó sávban megjelenő mikrofon ikon jelzi, hogy a rendszer készen áll az utasítások fogadására. A csatorna léptetésén és a hangerő módosításán kívül az internetes böngészést próbáltuk ki.

Ehhez csak ki kell ejteni a Search szót, és máris felugrik a kereső, ami beállítástól függően lehet Bing vagy Google. Ezután csak meg kell adni a keresőszót, és ez jó esetben azonnal meg is jelenik a keresőablakban. A rendszer egyelőre csak angolul tud, bár van szó a magyarításáról. Egy enyhe akcentusra szükség van, de néha így is mellétrafál: első körben például Madonna helyett banana-ra keresett rá, úgyhogy egy kicsit meg kell tanulni "smarttévéül", de valószínűleg ebbe azért idővel belejön az ember. A beépített mikrofon teljesen jól használható normális hangerővel, így ordibálásra sincs szükség. Viszont ha valami más zajforrás van a helyiségben, mondjuk zümmög a légkondi vagy busz pöfékel az ablak alatt, akkor az megzavarhatja. Ilyenkor jön jól a már említett tapipados távirányító a ráapplikált mikrofonnal, amit elég kézbe venni, és finoman belesuttogni.

A hangvezérlés érdekesnek érdekes, de még nem száz százalékos. Előfordult, hogy többször kellett kiadni egy utasítást, nem is mindig értette pontosan, mit parancsoltunk neki. Ráadásul az angol nyelv miatt a magyar tartalmakra történő keresés szép kihívás. Például a Prohardvert nem is sikerült meglelni vele, hiszen a kulcsszó után a Pro Hardware találatokat listázta ki. Egy billentyűzettel biztos, hogy gyorsabb a keresés, ám ha az ember a kedvenc fotelében üldögél, esetleg a barátaival közösen tévézget, és nem akar szórakozni a klaviatúrával, akkor ez életképes megoldás lehet. És persze emellett borzasztóan látványos, kiválóan lehet vele villogni a szájtátó ismerősök előtt.

Ugyanez igaz a mozgásvezérlésre is, amivel az egérkurzort lehet helyettesíteni. Csak fel kell emelni a tenyeret mell- vagy arcmagasságba, és máris kezdődhet a mutogatás, a kattintást pedig az ökölbe szorított kéz helyettesíti. Egy kis idő ehhez is kell, amíg belejön az ember, de egy-két nap, és utána minden bizonnyal készségszinten megy már a dolog.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés