Samsung F8500 tévé: prémium plazma próbája

Extrák

A Samsung mindig is nagy hangsúlyt fektetett a különféle kiegészítő funkciókra, szolgáltatásokra, amelyek nélkül simán el lehet tévézgetni vagy megnézni egy filmet, de képesek arra is, hogy tovább tágítsák az otthoni szórakozás határait.

Enciklopédia

Hirdetés

A tévé rendelkezik egy saját, gyakorlatilag minden részletre kiterjedő integrált kislexikonnal. Ennek segítségével a felhasználó nem csak az egyes szolgáltatások, opciók működéséről kaphat átfogó képet, hanem még a helyes beállítások megtalálását elősegítő konkrét tippeket is. Ez eddig remekül hangzik, azonban a rendszernek csak egy kis hányada kommunikál magyarul, egészen pontosan csak a főbb menüpontok egy része. Mindenesetre, aki bírja az angolt, annak ez jó támpont lehet; a magyarázatok világosak, és megértésüket olykor még ábrák is segítik.

Hangvezérlés

Tavaly jelentek meg az első olyan Samsung tévék, amelyeket már bizonyos keretek között biztosítják a hanggal történő vezérlést. Ez a modell is megkapta ezt a funkciót, ami a korábbinál már egy fokkal jobban működik, de a tökéletestől azért még távol van. Egyrészt magyarul nem tud, úgyhogy kell egy kis mesterséges akcentus a használatához, ami nem biztos, hogy mindenkinek készségszinten megy itthon. Az nagy segítség, hogy ki lehet listázni az adott szituációban használható parancsszavakat, amivel elméletben meg lehet előzni, hogy az ember hosszú perceken át próbálgatva keresse a megfelelő utasítást, de üröm az örömben, hogy ezeket viszont hajlamos félreérteni. Elméletileg arra is rá lehet venni a "Search Web"-et, hogy fülébe suttogva, bemondásra szörfölgessünk a neten, de e funkció itt valamiért nem működött. Olyan mély traumát ez azért nem okozott, ugyanis korábbi tapasztalataink azt mutatták, hogy a rendszer itt kifejezetten alacsony, kb. tíz százalékos hatékonysággal dolgozik, ami egy idő után még egy zen állapotba került jógit is az idegbajba kergetne. Jobban jár az ember, ha fog egy klaviatúrát, és szépen bepötyögi, mit is keres pontosan.

Beépített kamera

A felső kávában bújik meg az egy gombnyomásra kukacként előkígyózó beépített kamera, amely jó pár szolgáltatásban játszik kulcsszerepet. Ilyen például a mozgásalapú vezérlés, aminek lényege, hogy az egérkurzor tenyérrel helyettesíthető, a klikkelés pedig ökölbe szorított kézzel történik. Ez néhány perc után piszok fárasztóvá válik, úgyhogy ha valaki csak erre épít, akkor néhány hét alatt komoly muszklikat növeszthet. A rendszer egyébként még egy kicsit pontatlan, sokszor egész egyszerűen nem sikerül a nyíllal odalavírozni a megfelelő menüpontra, ami igen rövid idő alatt a legnyugodtabb emberből is kihozza az őrjöngő vadállatot.

A kamera segítségével a tv használható tükörként is, sőt még álló- és mozgóképek is készíthetőek segítségével, ami például egy házibuliban jó mulatság lehet. Ezen kívül az előre telepített Skype alkalmazással kiegészítve lehetővé teszi a videotelefonálást. És, ha már az appok szóba kerültek, a Samsung rendelkezik néhány olyan saját szoftverrel, amelyek a kamerára is építenek. Ilyen például a Fitnesz, melynek segítségével – mily meglepő! – az otthoni testedzést gyakorolhatjuk.

Evolution Kit

A Samsung tavaly óta néhány készülékét alkalmassá tette az úgynevezett Evolution Kit fogadására, amelyről bővebben is írtunk. Ez egy kisméretű dobozka, amelyet a hátlapon lévő speciális csatlakozóba kell bedugni, ami után a panelt leszámítva a régebbi modellek is megkaphatják ugyanazt a hardveres támogatást, mint amivel a legújabb készülékek rendelkeznek. Ez is egy kompatibilis darab, tehát a következő évi Evolution Kit már csatlakoztatható lesz hozzá, így elméletben tudása nem fog elmaradni egy 2014-es, hasonló kategóriájú televízióétól.

3D Explore

Egy időben úgy tűnt, hogy a tartalomszolgáltató cégek végre összekapják magukat, és elindulhatnak lassan az első 3D tévéadások, de az ilyen kezdeményezések szép lassan elhaltak. Ráadásul a hollywoodi stúdiók sem nagyon csipkedik magukat, így még mindig meglehetősen szűkös a tartalomkínálat. Ezen próbál segíteni néhány piaci résztvevő azzal, hogy saját háromdimenziós tartalomszolgáltatást indít. A Samsung ilyen rendszerében ma már száznál is több 3D film, kisfilm, magazinműsor, showműsor, ajánló és videoklip található. Ezek távoli szervereken pihennek, és egy felhőalapú rendszeren keresztül érhetőek el, ami azt jelenti, hogy a funkció használatához aktív netkapcsolatra van szükség.

Internetes tartalmak

Kétmagos processzor ide vagy oda, a Flash-támogatással rendelkező böngésző még mindig lassabb egy átlagos tabletnél vagy számítógépnél. Viszont annyira nem tragikus a helyzet, hogy az ember komolyan felhúzza magát a csigatempón. Mivel képes együttműködni a csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel, így a használata egyszerű.

A konszern jelenleg mintegy másfél ezer, tévékre és asztali médialejátszókra szánt internetes alkalmazással rendelkezik, melyek közül azonban egyidőben ezen a televízión keresztül csak körülbelül 300 érhető el. Ennek az az oka, hogy a legfontosabbak, legnépszerűbbek kivételével a szoftverek nagy részét rotálják, így érdemes rendszeres időközönként ellátogatni a Samsung Apps névre hallgató alkalmazásboltba, és számba venni az aktuális kínálatot. A programokat tematika szerint osztották csoportokba (Videó, Játék, Sport, Életmód, Információ, Oktatás), ami jelentősen megkönnyíti a rendszer használatát. A kihagyhatatlan YouTube, TED, Twitter, Picasa és Facebook mellett az alkalmazások között megtalálhatóak az olyan specifikus magyar tartalmak, mint az Origo, a SamsungSport vagy épp az MTVA és a Moziaréna adatbázisa is.


Akadnak olyan, komplett filmeket, magazinműsorokat kínáló programok, mint például a fuso vagy Konyha TV, valamint akár nyelveket is tanulhatunk a tv segítségével. És persze nem hiányozhatnak a kínálatból a játékok és a vállalat exkluzív alkalmazásai, mint például a korábban már említett Fitnesz vagy a gyerekeknek szánt tartalmakat tömörítő Kids.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés