Samsung NX200 - a terv folytatódik

Hirdetés

Működés I.

Amint kézbe vesszük a Samsung NX200-at (és persze, be is kapcsoljuk), feltűnik, hogy mennyire gyors az általános működése, főleg OLED kijelzője. Még rossz fényviszonyok mellett (értsd: csont sötét szoba este, halovány asztali lámpa mellett) sem zsizsikesedik és nem lassul, nem szaggat. Természetes fény mellett meg már szinte ijesztő: az ember azt hinné, hogy nem is egy monitort les, hanem lyukas a gép és egyből átlátunk rajta a témára. És ez nem vicc, nem túlzás!

Még a sebességhez tartozik, hogy bekapcsolást követően kb. 1,7 mp, mire elkészülhet az első kép AF működéssel. Két legnagyobb felbontású és legjobb minőségű JPEG+RAW közt 1,2 mp a kényszerpihenő. Ezek ugyan átlagos értékek, ám ezzel szemben például a menüben való bóklászás nagyon gyorsan zajlik; a gombok nyomkodását azonnali működésbe lépés követi. Sokkal zavaróbb viszont, hogy egy kioldás után addig még a menübe sem lehet belépni (nemhogy valami paramétert megváltoztatni, például az ISO értéket vagy bármi mást), míg a gép ki nem írta a kártyára az adatokat. Ez éppúgy igaz JPEG képek esetén, mint JPEG+RAW vagy csak RAW adathalmazzal. Erről készítettünk is egy videót, nehogy szó érje a ház elejét:

Nem tudni, hogy csak a mi tesztgépünkkel volt-e baj vagy más NX200 is produkálja-e ezt a jelenséget. Egy biztos: nagyon lassítja a munkát. Viszont pluszpont jár a nagyon egyszerű, gyorsan használható kezelőfelületért, aminek szerves része a menü is.

A masinához nem a szokásos kitobjektívet, hanem a 20-50 mm F3.5-5.6 optikát kaptuk, ami rendelkezik azzal a csodálatos iFn gombbal, ami szintén megkönnyíti és gyorsítja a fényképezőgép működtetését. Működési módtól függően lehetséges a gomb nyomkodásával és az élességállító gyűrű forgatásával egyes funkciókat és paramétereket előhívni, módosítani, például az ISO értéket, a fehéregyensúlyt, az expozíció-korrekciót, a záridőt, a rekeszértéket vagy akár a sémákat. Itt is jobb szemléltető a kisfilm, amit a témához készítettünk:

Ha nem akarjuk az optika élességállító gyűrűjét használni, akkor ezt helyettesíthetjük a tetőlapi paraméterező tárcsával és a kurzorokkal. A kurzor jobbra/balra gombjaival az iFn által felkínált funkciók közt válthatunk, míg a fenti tárcsával az értéket változtathatjuk meg. Ha manuális élességállítást választottunk előzőleg, akkor sincs baj és nem is keverednek a dolgok: az iFn gomb megnyomása után az optika fókuszgyűrűje csak az adott funkció értékét állítja. A kézi élességállítás akkor aktiválódik újra, ha kiléptünk az iFn menüből. Az iFn menüje bizonyos keretek közt személyre szabható, de nem érdemes túlzsúfolni, a gyári beállítások általában bőven elegendőek:

Következő lépésben – ha már az objektívet tekergettük – az NX200 AF sebességére voltunk kíváncsiak. Nos, itt úgy tűnik, hogy nem sok változott a korábbi modellekhez képest, mert nem lett gyorsabb a rendszer működése. Szemléltetés végett ismét egy videó, ahol a 20-50 mm-es optika gyútávtartományának mindkét végén próbára tesszük a sebességet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés