Samsung 59D6900: Smart 3D plazma tévé

Multimédia központ a nagyszobában

A Samsung úttörője volt a médialejátszó tévébe történő integrálásának, így az várható volt, hogy bőséges tapasztalatok bírtokában használható megoldással látják el ezt a plazmát. Ebben nem is kellett csalódni, mert rendkívül felhasználóbarát felületet dolgoztak ki. Egy fájlkezelő programhoz hasonlóan sorakoznak hasábokban a könyvtárak és az egyes állományok. Ezek között a távirányító kurzornyilaival lehet lépkdedni, és rendezhetőek alfabetikus sorrendbe, illetve keletkezésük dátuma alapján. A karakterek típusa és formája megfelelő, rendesen kifér minden cím, és kezeli az ékezetes betűket is. Egyszerre képtelen az összes médiatípus megjelenítésére, tehát ki kell választani előzetesen, hogy videózni, zenéket hallgatni vagy képeket nézegetni van-e kedvünk.

Hirdetés

Fotók és zenék

Zeneszámok esetén csak az MP3 formátum jöhet szóba, ami egész egyszerűen édeskevés ma már. Oké, a WMA-t nem használják túl sokan, de mondjuk a veszteségmentes FLAC vagy APE igazán bekerülhetett volna a támogatott szabványok körébe. A morcosságon kicsit enyhíthet, hogy lejátszási lista viszont összeállítható, ami, hangozzék is bármilyen furán, de különlegességnek számít a tévéknél. Ennek szerkesztése pofonegyszerű, mint ahogyan a kezelés is. A lejátszófelületen közvetlenül lehet módosítani a hangmódon, ami remek ötlet, hisz ehhez nem kell kilépdesni a rendszermenübe. Szintén jó húzás, hogy bekapcsolható az átkeverés funkció, így a dalokat finoman egymásba csúsztatja, kiiktatva közülük a szünetet. Bár a GUI-ra vetett első pillantás alapján úgy tűnhet, mintha képes lenne feldolgozni az ID3 tageket, azonban hiába találhatóak meg ezek a metaadatok a fájlokban, mégsem boldogul velük.

Digitális fotóalbumként is funkcionálhat, viszont csak a JPG állományok megjelenítése megoldott. Ráadásul lejátszási lista sem hozható létre, ami érthetetlen azok után, hogy a zeneszámoknál ez működik. Így tehát az az egyedüli megoldás, ha egy számítógépen korábban ugyanabba a mappába pakolja a felhasználó azokat a fotókat, amiket később egymás után le kíván játszani a tévén. Viszont aláfestő zene pakolható alájuk, a nagyítás és forgatás is megoldott, arra viszont sincs mód, hogy különféle effektek tegyék változatosabbá a képváltást. A demo célból létrehozott kisképek minősége megfelelő, valódi segítséget nyújtanak a válogatáshoz. Az egyik gomb (valószínűleg az Info lesz az, csak ugyebár a koreai karakterek...) megnyomásával részletes információt kaphatunk egy adott képről, azaz a méretéről, valamint a keletkezés dátumáról.

Filmek

A videók lejátszása nagyon kulturált. Amellett, hogy a szokásos, távirányítón található funkciógombokkal (play, pause, stop stb.) vezérelhető, elindítható egy almenü is, ahol található egy csúszka, amelyen a kurzorgombok segítéségvel lehet villámgyorsan beletekerni a filmbe. Itt egy füst alatt biztosított a kép-, valamint hangmódok gyors és egyszerű megváltoztatása, azaz ehhez sem szükséges kilépni a rendszermenübe. Más, újabb Samsung tévék képesek voltak automatikusan fejezetekre bontani egy anyagot és képeket rendelni ezekhez, hogy így könnyítsék meg a kezelést. Na ez innen pont kimaradt, ami kár, met ez egy hasznos szolgáltatás.

A támogatott formátumok teszteléséhez szokásos csomagunkathasználtuk. Ezek közül az M2TS, a TS, a 720p QuickTime és a két MKF állományt tökéletesen játszotta le akadozás és képhibák nélkül, teljesen színhelyesen. Az 1080p QuickTime, illetve a WMV fájl néha megdöccent, de annyira zavaró nem volt a dolog, ráadásul egyéb probléma itt sem jelentkezett. Az XviD viszont a sötét képrészeknél sokszor csúful bezajosodott, ráaádul olykor akadozott is. A DivX-nél ez utóbbi effekt nem jelentkezett, cserébe azonban rettenetesen pixeles volt a kép, ami elsősorban a borzasztó minőségű forrás és az óriási képernyő kombójának köszönhető. Ha átütöm a falat és elhátrálok a szomszédig, biztos hibátlan lett volna. A Killa_sample ezzel a készülékkel is kibabrált, bár felismerni felismerte, azonban a lejátszást kategorikusan megtagadta. A külső felirat kezelése megoldott, amennyiben annak neve megegyezik a forrásfájl nevével. A karakterek mérete és kódolása megváltoztatható, sőt még az időbeni eltolásra is mód nyílik, ami a szinkronizációs problémákat orvosolhatja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés