Hirdetés
3D hatás
Amikor két évvel ezelőtt berobbant a háromdimenziós megjelenítés a piacra, még az aktív shutteres technológia uralkodott. Azóta viszont egyre több piaci szereplő dönt a passzív-polarizációs képalkotási eljárás mellett. Habár ez a technológia képtelen a Full HD felbontás megjelenítésére és akadnak gondjai a betekintési szöggel is, viszont olcsóbb, emellett kisebb, könnyebb, illetve kényelmesebb szemüvegek szükségesek hozzá. És úgy tűnik, ezt a végfelhasználók is értékelik. Olyannyira így van ez, hogy a technológia korábban elkötelezett hívei, mint a Panasonic, a Toshiba vagy a Philips is kacsingatnak ebbe az irányba.
A Samsung mindenesetre 2011-ben kitartott az aktív shutteres 3D mellett, és a hírek szerint ezen a jövőben sem kívánnak változtatni. Tehát ez a modell is erre a megoldásra épül. A termékkommunikáció szerint egy csomót fejlesztettek rajta egy év alatt (joggal merülhet fel a kérdés, hogy akkor a régivel hogy lehetett elérni "tökéletes 3D élmény"-t...), de a végeredménybe még mindig bele lehet kötni. Hiába van meg ugyanis a mélységérzet az egyes objektumok között, ha az egész még mindig úgy néz ki, mintha síkidomokat tologatnának a térben. Sajnos az eljárás egyik legnagyobb rákfenéje, az enyhe villogás, vibrálás itt is megmaradt. Ehhez egy idő után ugyan hozzászokik a szem, de a komfortérzetnek ez nem tesz jót, az biztos. Mint ahogy az sem, hogyha az ember nem jó pozícióból nézi a képet, akkor előfordulhat, hogy bizonyos részletek kilógnak a szemüveg alatt vagy felett, és az ilyenkor az agyba betolakodó elmosódott kép tönkrevágja az egészet.
A televízió a side-by-side mellett a top-and-bottom 3D szabványt támogatja. Amennyiben háromdimenziós tartalmat érzékel, automatikusan 3D módba vált, vagy ha ez valamiért nem jönne össze, akkor a menüből vagy a távirányítóról egy gombnyomással aktiválható. Egy tízfokozatú skálán lehet állítani a térhatás aggresszivitását, amit érdemes középtájon hagyni.
2D-3D
A direkt e célra, speciális eszközök felhasználásával rögzített vagy készített alkotások ugyan jól néznek ki, de a számuk még mindig botrányosan kevés. Hiányoznak a 3D filmek és tévéadások, így marad a konverzió. Ilyenkor egy algoritmus a hagyományos kétdimenziós adásból próbál különféle trükkök segítségével térhatású anyagot varázsolni. Ez elég jó százalékban sikerül is neki, de persze olykor azért mellélő. Mindenesetre az tény, hogy a végeredmény a legritkább esetben éri el egy direkt 3D-ben készült anyag színvonalát. Tapasztalataink szerint vannak bizonyos műsortípusok, amelyeknél működik a konvertálás, ilyenek az animációs alkotások, a természetfilmek, a magazinműsorok. Egyes sportközvetítéseket is képes feldobni, mint például a teniszt vagy a bowlingot. De mondjuk a jégkorongot, a focit, az autóversenyt vagy az alpesi lesiklást teljesen hazavágja. Az akció-, kalandfilmeknél és a sorozatok jó részénél is hajlamos olykor elrontani a térhatást, ami egy idő után kifejezetten idegesítővé válik. Szemüveg egyébként nem jár a tévé mellé, mi egy ismerőstől kértünk kölcsön egy párat.
3D élmény?
Sosem voltam nagy híve ennek a 3D mizériának. Egyrészt túl agresszívnak tűnt a körítés, másrészt pedig túl sok kompromisszum megkötésére kényszerül az ember, ha térhatást akar tévéjére. Szereznie kell egy normális 3D lejátszót, fel kell vennie a szemüveget, de olyankor nem csinálhat semmi mást, nem pakolászhat a szobában, nem netezgethet közben, és még falatozgatni sem tud kényelmesen az okuláré miatt. Tehát a 3D háttértévézés nem működik. Csak úgy, ha valaki azzal a konkrét szándékkal ül le a képernyő elé, hogy most megnéz egy filmet vagy egy sorozatot. Ráadásul ha vidám kompániában kívánna tévézgetni, akkor ahhoz megfelelő számú szemüveg kell, de így is valaki biztos nyavalyogni fog (egy felmérés szerint az emberek 10-15 százaléka fizikailag nem bírja az aktív shutteres eljárást, fájni kezd tőle a feje, esetleg hányingere lesz). Szóval a 3D a jelenlegi formájában még nem az igazi, nem csoda, hogy a Samsung az idei CES-en is inkább a kapcsolódó szolgáltatásokra, a továbbfejlesztett Smart TV rendszerre, a hang- és gesztusalapú vezérlésre és óriási OLED tévére fókuszált.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!