Reventón után szabadon

Hirdetés

Megjelenítés, bevitel

A Samsungtól származik az új Lamborghini 16 hüvelykes kijelzőpanelje. Az 1920x1200 képpontot még hagyományos hidegkatódos rendszer világítja meg, nem modern LED-es. Oldalról vagy felülről szemlélve csak meredek szögben derült ki, hogy TN+film technológiás panelről van szó. Alulról viszont már hamar átfordultak a színei, de ezzel együtt is az egyik legjobb képet adó notebookos kijelzőnek találtuk. Legalábbis sötét vagy közepesen világos környezetben. Erősebb napsütésben tükrös felülete miatt csak korlátozottan volt használható.

Megvisgáltuk a hatalmas felbontású kijelző színeinek helyességét. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverrel végeztük. A programok azt vizsgálják, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.

Kalibrálás előtt a megszokott, az optimálishoz képest elég nagy eltérést tapasztaltuk, de a megfelelő beállítás után nagyszerű eredményt kaptunk. Ha nincs a vörös kiugró, három deltaE értéknél nagyobb eltérése, akkor a 0,8-as átlagos különbséget még lejjebb szoríthattuk volna.

Mivel nem LED-es a háttérvilágítása, a szélei felé fokozatosan csökkent a panel fényereje. Azért a bal sarkok középső részhez képest 85% körüli fényessége a notebookoknál még rendben van. Ennél sokkal furcsább volt a feketén tapasztalható, foltszerű bevilágítás a jobb felső részen. Ezt leszámítva ebből a szempontból is nagyon jó a Full HD-s monitor. A 192 cd/m²-es maximális fényerő a 0,3 cd/m²-es minimummal elég magas, 640:1 kontrasztarányt ad, ami dicséretes.

Szerintünk a VX5 belseje nem sikerült annyira stílusosan látványosra, mint a külseje, bár ez egyéni ízlés kérdése is. Kár, hogy a felülről a két oldalon, alulról pedig középen induló, jellegzetes, Reventón éleket nem sikerült ide is átültetni. A két hangszóró környékén megkezdett, majd a billentyűzet alatt folytatódó, lefelé szűkülő touchpaddal befejezett, szimmetrikus formát megtöri a billentyűzet mellé, balra beszúrt kapcsolók és jelzőlámpák – szerintünk fölösleges – panelje.

A nem túl szerencsés bal kezelőszerv a fehéren világító bekapcsolón kívül a tuning krómos gombját rejti. Alatta a merevlemez és a leragadó gombok visszajelzői sorakoznak. Felül a fő billentyűzet fölött is van négy, enyhén kiemelkedő, majdnem-érintőgomb. Ezek is fehéren világítanak, az automata fényérzékelőt, a touchpadot, a billentyűzet világítását és az energiagazdálkodási profilokat lehet állítani velük. Tőlük jobbra helyezkedik el a kör alakú fényérzékelő, melynek hatására a monitor fényereje és a billentyűzet háttérvilágítása módosulhat.

Az aktuális Asus divatnak megfelelően elkülönülő szigetes, ráadásul alulról világító billentyűzetet kapott a VX5. Ugyanezt a megoldást láthattuk korábban az U20-on is, ami ugyanolyan kiábrándító érzést kelt, mint a Volkswagen kezelőszervek egy Lamborghiniben. Kiosztására sok panaszunk lehet, működési komfortja kis jóindulattal közepesnek nevezhető.

Végül mégis találtunk egyedi anyagokat a Lamborghinin. A csuklótámaszt azzal a szokásos, vékony, kopogós műanyagra feszített bőrrel vonták be, ami legfeljebb félig behunyt szemmel luxuskivitelű. A fényes touchpad felületét kerámiából alakították ki, és tényleg nagyon kemény. Gombjai az asusos szokásnak megfelelően krómozottak, a formaterv és a közéjük ékelt ujjlenyomat-olvasó miatt kissé szűkek. Az érintőmező két oldalán kék fény világít, ha aktiváljuk a turbó gombot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés