Razer Nommo Pro – sok hang egy vagyonért

Piacon a Razer még januárban bejelentett, THX minősítésű 2.1-es hangrendszere, ami állítólag zenére, mozira és játékra is jó.

Razer Nommo Pro

A Razer márkáról általában az egérre, esetleg a billentyűzetre asszociálunk, pedig a cég gyárt egy sor egyéb eszközt is – notebookot, okostelefont, headsetet, hangszórót stb. –, a közös jellemző, hogy mindegyiket a játékosoknak ajánlja a cég. Jelen tesztünk alanya, a 2.1-es felépítésű Nommo Pro egy idén januárban bejelentett termék, ami a CES-en mutatkozott be, de csak mostanra jutott el oda a Razer, hogy elérhetővé tegye. Olyan nagyon nem lepődünk meg ezen, az 500 eurós ajánlott ár is jelzi, hogy nem épp tömegtermékről van szó.

Külső

A Nommo Pro nagy vonalakban az eredeti Nommo dizájnját követi, tehát az uralkodó forma a henger lett. Ennek eredményeképpen a mélynyomó kissé egy irodai szemetesre emlékeztet; lefelé dolgozó hangsugárzója és felfelé néző, a mélyben ráccsal védett reflexnyílása van.


[+]

A szatellitek esetében a kistestvérhez hasonlóan a hangsugárzók hengeres, zárt házba kerültek, fontos különbség azonban, hogy immár kettő van belőlük, a magas hangoknak ugyanis külön dómsugárzók jutottak, az egész egység pedig enyhén felfelé néz azért, hogy a monitor két oldalán elhelyezkedve minél inkább a felhasználó irányába szóljanak.


[+]

A csomag tartalmát képezi még egy vezetékes, vaskos korongra emlékeztető távvezérlő is – ezzel a készenléti üzemmódot aktiválhatjuk, választhatunk a bemenetek közöttés persze a hangerőt is állíthatjuk, illetve található rajta egy vonalszintű bemenet és egy fülhallgató-kimenet. A funkciókhoz apró, tűszúrás méretű LED-ek tartoznak, a hangerőt szabályzó gyűrű pedig „végtelenített”, azaz bármeddig forgathatjuk. Mindezeken felül a csomagban egyébként még egy standard optikai hangkábel, illetve egy jack-jack vezeték is helyet kapott.


[+]

A fő csatlakozók természetesen a központi egység szerepét betöltő mélysugárzóra kerültek: itt találunk egy USB portot, az optikai digitális bemenetet, illetve a szatellitek és a távvezérlő konnektorait.


[+]

Nem lenne 2018 és nem a Razer egy termékéről beszélnénk, ha nem került volna a hangsugárzókra RGB LED-es világítás, mely a szatellitek talpának alján dolgozik, és természetesen Chroma-kompatibilis is egyben.

Hirdetés

Tulajdonságok, beüzemelés

A Nommo Pro klasszikus 2.1-es felépítést kapott, erősítővel egybeépített, basszreflex rendszerű mélynyomóval és kétutas szatellitekkel. A cég viszonylag kevés adatot közöl, így nem árulja el az erősítő teljesítményét, a hangsugárzókról is csak annyit tudunk meg, hogy a szatellitek mélyközép meghajtói 77 mm-es, kevlárszövetből készült membránnal dolgoznak, míg a magassugárzók 20 mm-es selyemdómok. A mélysugárzó 152 mm-es átmérővel rendelkezik.

Termék megnevezése Razer Nommo Pro
Felépítés 2.1-es, háromutas hangrendszer
Mélysugárzó 152 mm-es, lefelé sugárzó membrán,
basszreflex kialakítás
Szatellitek kétutas, zárt hangdoboz, mélyközép 77 mm-es,
magassugárzó 20 mm-es membránnal
Erősítő teljesítménye nincs adat
Frekvenciaátvitel 35 Hz - 20 kHz
THD nincs adat
Érzékenység nincs adat
Bemenet - Toslink
- analóg (3,5 mm-es jack) vonalszintű
- Bluetooth 4.2 (távvezéslésre is)
- USB
Extrák THX minősítés, Dolby Virtual Surround Sound,
távvezérlés telefonos appból, Chroma-kompatibilis RGB világítás
Méretek Szatellitek: 290 x 130 x 180 mm
Mélysugárzó: 270 x 270 x 390 mm
Gyártó honlapja www.razer.com
Termék honlapja Razer Nommo Pro
Fogyasztói ár 500 euró (kb. 170 000 Ft)

Mint említettük, a rendszer többféle bemenetet kezel: a PC felől csatlakozhatunk rá optikai kapcsolaton (Toslink) vagy USB porton keresztül, mobiltelefon és más mobil eszköz számára pedig ott a vonalszintű bemenet, illetve a Bluetooth. Utóbbi azonban nemcsak hangátvitelre szolgál, hanem távvezérlésre is, amelyet egy Androidra és iOS-re elérhető alkalmazás segítségével valósíthatunk meg. Ebben lehetőségünk van nemcsak a hangerő beállítására és a bemenet kiválasztására, de többféle hangkép között is válthatunk, illetve alapszinten ugyan, de az RGB LED-ek működését is befolyásolhatjuk.


[+]

Amennyiben számítógépünkre USB kapcsolaton keresztül csatlakoztattuk a Nommo Prót, akkor ugyanezeket a funkciókat elérhetjük a Razer Synapse 3 szoftverén keresztül is, és itt persze a teljes Chroma funkcionalitás is rendelkezésre áll majd a világítás területén.

Miközben a szoftveres konfiguráció jól hangzik, a Razer messze nem használta ki az ebben rejlő lehetőségeket: a nyolcsávos EQ nem teszi lehetővé például egyedi profilok elmentését, és beállításokat sem tudunk profilokba menteni. Ennél is szomorúbb, hogy még a bemenetekhez sem lehet ilyesmit csatolni, nincs mód például arra, hogy például optikai bemenet kiválasztásakor THX „üzemmódra”, USB-n pedig Dolby Game hangképre váltson a rendszer – pedig a Nommo Pro árát figyelembe véve ez igazán elvárható lenne.

Összeszerelés

A Nommo Pro összerakása alapvetően nem különbözik a jobb minőségű 2.1-es hangrendszereknél megszokottaktól: a mélynyomóhoz kell csatlakoztatni a két szatellitet, a távvezérlőt, és ideális esetben az PC-t a mellékelt USB kábellel, majd jöhet a tápellátás és végül a főkapcsoló megnyomása.


[+]

A kábelezés megoldásáért egy nagy piros pontot kiosztunk a Razernek, mert a csatlakozók ugyan egyediek, a vezetékek igényesek, szövetborítást kaptak és elég hosszúak is: az USB kábel 190 cm hosszú, a szatellitek pedig 180 cm-es vezetéket kaptak. A legjobban a távvezérlő járt, ezt 250 cm-re is elvihetjük a mélynyomótól.

Hangminőség, értékelés

Benyomások

A dobozból kivéve a hangrendszer THX állásban indul, ami inkább játékokhoz és filmekhez ajánlható, figyelembe véve mélyhangokat jobban kihangsúlyozó mivoltát. Mi is ezekkel kezdtük: játékra a Doomot és a Dirt Rallyt szemeltük ki. Az első esetben a Nommo Pro kiválóan teljesített: a nagyteljesítményű mélysugárzónak köszönhetően gyomrunkban éreztünk minden robbanást, a Pokol őrének hangjától pedig libabőrös lett a karunk. Autós játékunkban is jól jött a nagy dinamikatartomány, a motor bőgése mellett tisztán ki lehetett venni a halkabb hangokat, a kerék csikorgását.


[+]

Ami a maximális hangerőt illeti, a Nommo Pro igen hangos tud lenni, de nem viszi túlzásba, nem tartozik az értelmetlenül hangos rendszerek közé. Ugyanakkor magas hangerőn sem torzít, így bőven benne van egy társasházban már illetlenségnek számító játékmenet is.

Áttérve a filmekre, természetesen kihasználtuk a THX minősítés lehetőségeit, és ebbe az állásba kapcsoltuk a rendszert. A teljes igazsághoz nem árt tudni, hogy a THX a Razer tulajdonában van, így természetes is, hogy új csúcskategóriás hangrendszerük rendelkezik vele. Tesztfilmünk, talán nem meglepő módon az Infinity War volt – itt azért már érezhetőek voltak a korlátok, elsősorban a „valódi” házimozi-rendszerekhez képest a mélytartományban mondott csődöt a Nommo Pro, ami leginkább a gyomrot megrengető basszus hiányában mutatkozott meg.


[+]

Zenehallgatáshoz FLAC formátumú dalokat választottunk Loreena McKennitt Lost Souls című albumáról, de előkerültek a Nightwish, a Megadeth és a Moonspell szerzeményei is, sőt a komolyzenéről sem feledkeztünk meg. A kanadai énekesnő dalainál jól vizsgázott a Nommo, az emberi hang visszaadásával nincs problémája, szépen, tisztán és jó térrel szólaltatott meg mindent. A Moonspell Alma Matere általában zavarba hozza a lassan reagáló rendszereket, de a Nommo Pro, ha nem is tökéletesen, a vártnál jobban vette az akadályt, a basszusgitár mögül simán ki lehetett hallani a billentyűket és a gitárt is. Ugyanez a megfogottság jött jól a Megadeth Symphony of Destruction számánál, illetve a szimfonikus műveknél, ahol több tucat hangszert kell egyszerre, de mégis egymástól elkülöníthető módon megszólaltatni.

Értékelés

A 2.1-es PC-s hangrendszerek között a legjobbak között van a Nommo Pro, a kérdés tehát inkább az, van-e egyáltalán értelme egy 500 eurós, azaz 170-180 000 forintos PC-s hangrendszernek? Valószínűleg a legtöbben erre nemet válaszolnak majd: játékhoz úgyis fejhallgatót vagy headsetet használnak, filmnézésnél pedig a Dolby Virtual Surround Sound nehezen pótol egy rendes, sokcsatornás megoldás kínálta élményt, azt, amit például a Logitech Z906 is kínál, ráadásul olcsóbban.


[+]

Furcsa módon a Razer pár bosszantó hibát is elkövetett a tervezéskor. Ezek közé tartozik, hogy a profilok kínálta lehetőséget nem igazán használták ki, és, mint említettük, nincsenek bemenethez párosítható külön beállításcsomagok sem. Mindez tulajdonképpen még elnézhető is lenne, de a 170 000 forintos árért azért többet várnánk a kényelmi szolgáltatások területén is.

Nem tagadjuk ugyanakkor, hogy zenére vagy a PC mellé második hangrendszerként a Nommo kiváló annak, akit az ár nem érdekel, tetszik neki a dizájn és meglévő Razer eszközei mellé keres egy azokkal egy felületen kezelhető eszközt.

Wombath

A Razer Nommo Pro hangrendszert a Razer bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Razer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés