Hirdetés

Rakétás tápegységek

Hirdetés

Külső

Tovább bővül a moduláris kábelezésű tápegységek hazai kínálata. A lecsatolható vezetékek akkor hasznosak, ha szűk helyen építkezünk, ahol nincs hova rejteni a fölösleges kábeleket. Akkor is jól jön ez a megoldás, ha szép, rendezett belsőt akarunk összehozni például egy moddingversenyre, vagy csak úgy saját magunk szórakoztatására, esetleg a haverok elkápráztatására. A Spire Rocketeer V és VI valószínűleg az utóbbi célra készült. A visszafogott dizájnú dobozból egy termetes, csillogóra fényezett tápegység került elő színes, tépőzáras kábelfogók és egyszerű, fekete bilincsek társaságában.

A Rocketeerek jó néhány centiméterrel hosszabbak a szokásos tápoknál. Mostanában egyre több hosszú tápegység készül; a nyújtás általában az extra moduláris panel miatt van.

A vezetékek közül az alaplapi 20+4 és 4+4 tűs köteg fixen csatlakozik a tápegységhez. A kábelek nagyon jól néznek ki; átlátszó műanyag borítás, alatta pedig ezüstös harisnya van rajtuk. A szépségnek mindig ára van, most éppen az, hogy az extra borítás miatt kicsit merevek a kábelkötegek.

A nagy rakétásoknak nem egy, hanem két ventilátoruk van. A felső 12 centiméterest egy hátsó 8 centiméteres egészíti ki. Valójában a helyzet fordított, mert a 8-as működik folyamatosan, a 12-es pedig csak meleg helyzetben avatkozik be. A hátlapon van egy zöld gomb, amivel magunk is bekapcsolhatjuk a 12-est.

A fix vezetékek nyílása mellett nyolc moduláris csatlakozó sorakozik két oszlopban. Mindegyik hattűs és fizikailag a PCI Express-es VGA-k tápaljzatával azonos. Mind a hat tüske, tehát az 5 és 12 volt, valamint a hozzájuk tartozó földelések is megvannak, így az aljzatok univerzálisak, PCI Express, IDE és SATA kábelekkel is használhatók. Jellegzetes a tükrös felület két csavarja. Ilyen elrendezést láttunk a Tagan Easycon tápoknál, bár ott kicsit más volt a moduláris panel. Hogy van-e rokonság a Spire-ök és Taganok között, az mindjárt kiderül.

Az 500 wattos Rocketeer V-höz hat moduláris vezeték jár. Van egy PCI Express VGA-s, továbbá egy kábel két SATA csatlakozóval, kettő két-két négytűs perifériakonnektorral, valamint kettő floppy- és négytűs perifériacsatlakozóval.

A 600 wattos Rocketeer VI-nak van még egy PCI Express VGA-s és egy SATA-s kötege. A lecsatolható vezetékek is szépek, ezüstösek, de sajnos merevek, így nehezen kezelhetőek.

A paramétertáblákra pillantva ismét a Taganok emléke idéződött fel. A 500 és 600 wattos tápnak csak két 12 voltos ága van, ez a három és több ággal bíró konkurensek mellett kevésnek tűnik, úgy, ahogyan a 348 és 432 wattos maximum is. Szintén régi stílusú tervezésre utal a meglehetősen erős 5 és 3,3 voltos ág.

Belső

Az 500 és 600 wattos, moduláris Rocketeerek 12-es ventilátorai között jelentős erőkülönbség van. Az előbbinek csak 0,26 amperes a motorja, ami tápegységeknél a gyengébbek – rendszerint halkabbak – közé sorolható. A 600 wattosnak viszont már 0,38 amperes motorú széltolója van, ami tápos viszonylatban erős közepesnek mondható. A hátsó, 8 centiméteres ventilátor mindkét áramforrásban azonos, 0,2 amperes volt.

A belsőre pillantva egyből látszott a rokonság a Tagan belsőkkel. Valószínűleg mind a két gyártónak ugyanaz a forrása. Az FSP, AcBel (többek közt az Asus, Chieftec és Cooler Master beszállítja) vagy Enermax modern áramkörei után a rakétások belseje rendezetlenebbnek tűnt. A PFC áramköre (jobbra) külön kis panelre került, talán az eredeti kapcsolási rajzban nem is számoltak vele, csak utólag szúrták be.


Spire Rocketeer V

A középső, nagy főtrafó mellett három kisebb sorakozik, és látszik egy furán beillesztett fémlapocska is. A kimeneti oldalon kuszán állnak a tekercsek, és ami még rosszabb, a kondenzátorok veszélyesen közel vannak a hőforráshoz.


Spire Rocketeer VI

Mindkét Spire tápban túlnyomórészt JENPO kondenzátorok dolgoznak, ez nem valami jó. Az 500 wattos bemeneti oldalán két 200 V 820 μF-os, az 600-asban két 200 V 1000 μF-os kémény tornyosul. Bár a borda nagyon közel van hozzájuk, nem nyúlik úgy föléjük, mint a Taganoknál.

Nem lepődtünk meg, hogy a Rocketeerek kimeneti oldalán ugyanazt a kis áramköri lapot találtuk két chippel, amit a Taganoknál. A jobb oldali TL494CM egy PWM vezérlő, a bal oldali LM339N pedig a Power Good jelet kezeli.

Tesztelés, értékelés

A Spire tápokat szokásos referenciánkkal, a 80% körüli hatásfokú Cooler Master Real Power 550-nel vetettük össze. Tesztkonfigurációnk ismlét a Pentium D 830 és két Radeon X1900 XT köré épített rendszer volt:

  • Intel Pentium D 830 @3,75 GHz, 1,425 V
  • Coolink U8-92 processzorhűtő
  • Asus P5WD2-E Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 RAM
  • 2 x ATI Radeon X1900 XT videokártya
  • 160 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház

A tesztben szereplő fogyasztási értékek az elektromos hálózatból felvett mennyiséget jelölik. A mai, modern tápoknál a felhasznált konfigurációk tényleges szükséglete ennek megközelítőleg 80 százalékát teszi ki. A fennmaradó, nagyjából 20 százalék az áram átalakításból adódó veszteség, ez okozza a táp melegedését. Egy 400 wattal leterhelt, 80% hatásfokú táp a konnektorból 500 wattot vesz fel, de megközelítőleg 100 wattot hővé alakít.

Bekapcsolás után a rakétások nagyon halkak voltak. Egy kis leskelődés után kiderült, hogy csak hátsó ventilátoruk jár. Amikor viszont megnyomtuk a zöld gombot, komoly szélzaj mellett életre kelt az alsó 12 centiméteres ventilátor is. Az 500 wattos Spire-t valamivel halkabbnak – vagyis inkább kevésbé hangosnak – érzékeltük, de az is túllépte az általunk elfogadhatónak tartott zajszintet.

 

Termék megnevezése Spire
Rocketeer V
SP-500W
Spire
Rocketeer VI
SP-600W
Cooler Master
Real Power 550W
Névleges teljesítmény 500 W 600 W 550 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás csatlakoztatva 0 W 0 W 0 W
Fogyasztás készenléti állapotban 14 W 17 W 13 W
Fogyasztás nyugalmi állapotban 217 W 216 W 198 W
Fogyasztás terhelve 477 W 462 W 454 W

A fogyasztási mérések azt hozták, amire számítottunk. Nyugalmi állapotban a Cooler Master nagyjából 10%-kal kevesebb áramot szippantott ki a konnektorból, tehát jobb volt a hatásfoka. Persze kis terhelésnél ez a táp sem éri el a 80%-os hatásfokot. Terhelés alatt a különbség 2% körülire csökkent, tehát jól teljesítettek a Rocketeerek is.

Sajnos, a hanggal már nem voltunk ennyire megelégedve. Először azt hittük, hogy a két Radeon X1900 XT ventilátora űz velünk valami csúnya tréfát, de kiderült, hogy a táp alsó, 12 centiméteres szellőztetője okolható a váratlanul feltámadó, majd egyszer csak megszűnő zajért. A lapátkerekek belépője durva és zavaró volt, de amíg tétlenül ültek, addig szép halkan mentek a Spire tápok. Bizony, ez a halkság nem tartott sokáig, mert nagyteljesítményű számítógépünk hamar felmelegítette a környezetét, ennek hatására kapcsolt az alsó ventilátor. Ismét az 500 wattos tűnt kevésbé hangosnak, de a Cooler Mastert az sem tudta megközelíteni.

 

Termék megnevezése Spire
Rocketeer V SP-500W
Spire
Rocketeer VI SP-600W
3,3 V 3,36 - 3,37 V 3,35 - 3,38 V
5 V 5,15 - 5,21 V 5,14 - 5,19 V
12 V 11,79 - 12,23 V 11,73 - 12,22 V

A Spire tápok feszültségeit is megvizsgáltuk; a terhelésváltásra szinte ugyanúgy reagált mind a kettő. A 3,3 volt folyamatosan egy picivel magasabb volt a referenciánál, de bőven a megengedett határértékeken belül maradt, Az 5 V is stabil volt, bár a terhelést növelve pár századot emelkedett. Fordítva viselkedett a 12 voltos feszültség. Kis terhelésnél mindkét tápnál a referencia fölött állapodott meg, viszont terheléssel jó pár tizedet csökkent, de továbbra is a megengedett tartományban maradt.

Értékelés

A Spire Rocketeer V és VI nem csupán megjelenésben, felépítésben és teljesítményben hasonlít a Tagan Easycon tápjaihoz, hanem árban is. Az 500 wattos modellért majdnem 30 000 forintot, a 600-asért 35 000 forintot kell fizetni. A tápok teljesítménye rendben volt, de terhelés alatt nagyon felhangosodtak. A konkurensek között modernebb és halkabb megoldásokat is találni hasonló árban.

rudi

A Spire tápokat a Dotcomp Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Spire

Azóta történt

  • Seasonic tápok modulárisan

    Az extra halk tápjairól ismert gyártó továbbfejlesztett elektronikájú, illetve lecsatlakoztatható vezetékes termékeit vettük górcső alá.

  • Tápegységek a Corsairtől

    A memóriaiparból ismert gyártó kipróbálja magát a tápok piacán is. Két moduláris termékét teszteltük.

Előzmények

Hirdetés